W raciborskim USC odbyła się uroczystość, której głównym punktem było wręczenie medali Ministra Obrony Narodowej za zasługi dla obronności kraju.
Medale Ministra Obrony Narodowej za zasługi dla obronności kraju zostały przyznane rodzicom, których 3 lub więcej synów odbyło służbę wojskową. W uroczystości, w trakcie której rodzicom żołnierzy zostały wręczone medale MON, udział wzięli m.in. starosta Adam Hajduk, prezydent Mirosław Lenk, kierownik USC Katarzyna Kalus. Medale wręczył przedstawiciel WKU major Wacław Wojaczek. Medale otrzymali: Maria i Franciszek Leks, Janina i Marian Konopka, Maria Smołka oraz Maria Sojka.
Jak podaje rzecznik prasowy magistratu – Medal za zasługi dla obronności kraju został ustanowiony przez Sejm ustawą z dnia 21 kwietnia 1966 roku. Według ustawy, stanowi uznanie dla osób, które swoją pracą lub działalnością przyczyniły się do rozwoju i umocnienia obronności kraju. Medal może być również nadawany jednostce wojskowej, organizacji społecznej, przedsiębiorstwu, zakładowi lub instytucji. Wraz z odznaką wyróżnienia wręczana jest legitymacja. Medal dzieli się na trzy stopnie:
Złoty Medal
Srebrny Medal
Brązowy Medal
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 kwietnia 1966 roku szczegółowo określało, za co w szczególności można było nadawać osobom medal "Za zasługi dla obronności kraju". Srebrny medal mógł być nadany osobie nagrodzonej medalem brązowym, jeżeli od jego nadania upłynął co najmniej 2-letni okres. Nadanie medalu złotego mogło nastąpić po upływie co najmniej 3-letniego okresu od nadania medalu srebrnego. Zasady nadawania medalu zmieniono obecnie obowiązującym (2005) rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 kwietnia1991. Według tego rozporządzenia, medal nadaje się osobom, które:
– wykazały męstwo lub odwagę w bezpośrednim działaniu związanym z obronnością kraju albo osiągnęły bardzo dobre wyniki w realizacji zadań obronnych,
– posiadają szczególne zasługi w dziedzinie rozwoju nowoczesnej myśli wojskowej, techniki wojskowej oraz potencjału obronnego, jak również w zakresie szkolenia i wychowania wojskowego,
– swoją pracą zawodową lub działalnością w organizacjach społecznych znacznie przyczyniły się do rozwoju i umocnienia systemu obronnego kraju.
Srebrny medal może być nadany osobie wyróżnionej brązowym medalem, jeżeli od jego nadania upłynęły co najmniej trzy lata, a nadanie złotego medalu może nastąpić po upływie co najmniej pięciu lat od nadania srebrnego medalu (od zasad tych można odstąpić w szczególnie uzasadnionych przypadkach). Medal w danym stopniu nadaje się tylko raz. Brak jest szczegółowych kryteriów odnośnie nadawania medalu jednostkom organizacyjnym.
/KJ/