70. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

"Dnia pierwszego września, roku pamiętnego wróg napadł na Polskę z kraju sąsiedniego…" – te słowa piosenki okupacyjnej przypominają o napaści na Polskę w 1939 r. W tym roku mija 70. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. II wojna światowa – to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Europy i świata. Pamiętny piątek 1 września 1939 roku pokazał jak niebezpieczna może być ślepa wiara w wyższość jednej nacji nad pozostałymi.

Walki toczyły się w prawie całej Europie, południowo-wschodniej Azji, północnej Afryce, na Bliskim Wschodzie i na wszystkich oceanach.

- reklama -

Uroczystości, upamiętniające 70. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej odbędą się na Westerplatte. Weźmie w nich udział około 20 zagranicznych delegacji. Na uroczystości na Westerplatte przybędą miedzy innymi: kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Ukrainy Julia Tymoszenko, Rosji – Władimir Putin, Włoch – Silvio Berlusconi oraz premierzy: Francji, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Finlandii, Szwecji, Holandii, Serbii, .

1 września, o godzinie 4.45 – dźwięk syren portowych na Westerplatte rozpocznie uroczystości rocznicowe wybuchu II wojny światowej. Ostrzelanie przez niemiecki pancernik Schleswig-Holstein polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte uważa się za początek wojny.

Centralne uroczystości, z udziałem zagranicznych delegacji, na Westerplatte rozpoczną się o godz. 15.00.

 

W Raciborzu obchody rocznicowe odbędą się 3 września o godz. 17.00 w Domu Kultury "Strzecha". Datę przesunięto o 2 dni z powodów technicznych (powodem był napięty rozkład zajęć zaproszonych gości). W programie:

  • pieśni patriotyczne;

  • gawędy patriotyczne;

  • projekcja filmu „Lotna” z 1959 r. w reżyserii A. Wajdy

Lotna” przedstawia losy szwadronu kawalerii – swoistego przemijającego symbolu historii narodowej. Ułani przybywają do pewnego dworku, odpoczywają – tytułowa klacz – Lotna zostaje podarowana rotmistrzowi na służbę w polskim wojsku. Losy Lotnej ukazane są na tle polskiej pięknej jesieni, wiejskich pejzaży z ludźmi zajętymi pracami polowymi, a z drugiej strony przetaczającej się gdzieś obok wojennej machiny wraz jej nieodłącznymi atrybutami – czołgami i samolotami, wybuchami, krwią i setkami żołnierzy. W filmie jest scena, która weszła do historii polskiego kina – szarża ułańska na koniach i z szablami na niemieckie czołgi, rotmistrz ginie a Lotną zajmuje się teraz Jerzy. Film jest bolesnym pożegnaniem z polską romantyczną tradycją wojny przy użyciu koni, szabli i lanc. W końcowej scenie Lotna łamie nogę. Sierżant dobija ją strzałem z pistoletu. „Lotna” – to piękny i wzruszający film o tradycji i jej znaczeniu w świadomości narodowej, który wywołał burzliwą dyskusję o polskim wrześniu 1939r.

 

/MaS/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj