
Na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Raciborzu widnieje 80 ofert pracy, niestety tylko kilka z nich skierowanych jest do absolwentów. Poszukiwany jest np. logopeda, nawet bez doświadczenia.
Poszukiwany jest także informatyk z doświadczeniem, przedstawiciel handlowy oraz osoba do biura handlowego z wykształceniem wyższym o kierunku zarządzanie. Jak podaje Puls Biznesu, 22 tys. absolwentów nie może znaleźć pracy, tym samym bezrobocie w tej grupie wiekowej w skali kraju wzrosło do 44%. A jak sytuacja wygląda w powiecie raciborskim, wodzisławskim i rybnickim?
PUP w Wodzisławiu Śl. na swojej stronie zamieścił 60 ofert, w tym żadnej dla absolwentów z wyższym wykształceniem. Powiat rybnicki oferuje 97 miejsc pracy i tylko 3 skierowane są do absolwentów studiów wyższych – to praca dla nauczyciela terapeuty, przedstawiciela handlowego w branży stomatologicznej oraz lektora języka angielskiego. Reszta ofert skierowana jest głównie do mechaników, tokarzy , stolarzy, operatorów, piekarzy, cukierników, palaczy i przedstawicieli handlowych.
Z danych urzędów pracy w Raciborzu, Wodzisławiu i Rybniku można wysnuć niepokojące wnioski. Większość osób pozostających bez zatrudnienia to ludzie między 18 a 34 rokiem życia. Największe bezrobocie paradoksalnie dotyka osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym, mimo iż to właśnie dla nich w naszym regionie jest najwięcej ofert pracy. Przykładowo absolwenci w ubiegłym roku w powiecie wodzisławskim stanowili 10 % ogólnej liczby bezrobotnych. Dane te można interpretować na kilka sposobów. Wielu absolwentów wyemigrowało, wielu pozostało w miastach będących ośrodkami akademickimi, część z pewnością szuka pracy na własną rękę i nie rejestruje się w urzędach pracy.
Absolwenci mogą również znaleźć pracę w urzędach miasta, sądach, instytucjach państwowych i samorządowych. Obecnym absolwentom pozostaje więc życzyć wytrwałości w poszukiwaniu pracy, a przyszłym sugerować zdobycie doświadczenia jeszcze przed ukończeniem studiów, ponieważ to doświadczenie najbardziej będzie interesowało pracodawcę, nie tylko dyplom.
/agap/





![O Tajlandii, Kambodży i Wietnamie w bibliotece w Markowicach [ZDJĘCIA] O Tajlandii, Kambodży i Wietnamie w bibliotece w Markowicach](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/Azja-Joanna-Lyko-Dominik.jpg)
![Ferie pełne wyobraźni. Warsztaty z Ciocią od Klocków na Zamku Piastowskim [ZDJĘCIA] Ferie pełne wyobraźni. Warsztaty z Ciocią od Klocków na Zamku Piastowskim](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/zamek-piastowski-ferie-zimowe-cioca-od-klockow.jpg)






![Zima pełna pasji. Taneczne i kreatywne ferie w Raciborskim Centrum Kultury [ZDJĘCIA] Zima pełna pasji. Taneczne i kreatywne ferie w Raciborskim Centrum Kultury](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-rck-taniec.jpg)
![Komiksowe ferie w raciborskiej bibliotece. Pierwszy tydzień pełen przygód [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/biblioteka-ferie-zimowe.jpg)
![Mali Odkrywcy Sztuki pożegnali karnawał kolorowym balem [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/mali-odkrywcy.jpg)



![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)








