Problem nadmiernego pocenia się

Kolejna z porad Akademii Promocji Zdrowia. Tym razem o nadmiernym poceniu się skóry.

W skórze człowieka znajduje się około 3 mln gruczołów potowych. Najwięcej z nich mieści się na wewnętrznej stronie stóp i dłoni. Gruczoły dzielą się na ekrynowe – rozmieszczone na całej powierzchni skóry i apokrynowe – związane z mieszkami włosowymi, występujące w okolicy pach, pachwin i narządów płciowych.

- reklama -

 

Pocenie się jest naturalną czynnością ludzkiego organizmu – wydziela on dziennie około 1 litra potu. Pot jest roztworem soli, zawierającym mocznik, kwas mlekowy, tłuszcze, węglowodany i związki mineralne. Jego skład zależy też od tego co jemy, od warunków klimatycznych, czynników hormonalnych i naszych schorzeń. Przykry zapach potu spowodowany jest niewielką ilością substancji tłuszczowych, zawartych w pocie wydzielanym przez gruczoły apokrynowe i stanowiących doskonałą pożywkę dla bakterii.

 

Nadmierne pocenie się spowodowane bywa zaburzeniami w termoregulacji organizmu lub czynnikami emocjonalnymi i psychicznymi.
Wiadomo, że pod wpływem wysokich temperatur lub nadmiernego wysiłku fizycznego człowiek poci się obficie. Jest to normalne i służy utrzymaniu odpowiedniej ciepłoty organizmu.
Nadmierne pocenie występować też może przy zatruciach organizmu np. alkoholem.
Często towarzyszy otyłości i menopauzie, a także takim chorobom, jak cukrzyca czy nadczynność tarczycy.
Pocenie o podłożu psychicznym lub emocjonalnym występuje najczęściej w okolicy pach, twarzy, dłoni i stóp. Pojawia się zwykle w okresie pokwitania, a maleje po 25 roku życia.

 

Zdarza się też nadmierne pocenie w okolicy czoła, nosa i warg. Jego przyczyną może być zjedzenie gorącej lub pikantnej potrawy. Często jednak jest to objaw uszkodzenia układu nerwowego. W takim wypadku podczas żucia zamiast gruczołów ślinowych pobudzane są gruczoły potowe.

 

Nadmierne pocenie sprzyja maceracji naskórka i zwiększa jego podatność na różne infekcje. Stąd częste u osób nadmiernie pocących się grzybice, wypryski potówkowe, choroby alergiczne.

 

Leczenie nadmiernego pocenia jest trudne .Jeśli spowodowane jest chorobą ogólnoustrojową lub zaburzeniami neurologicznymi, leczy się chorobę podstawową. Niebagatelną rolę przy leczeniu nadpotliwości odgrywa utrzymywanie właściwej higieny ciała, noszenie przewiewnego obuwia i odzieży z włókien naturalnych.

 

Stosowanie antyperspirantów (szczególnie zawierających sole aluminium) nie tylko nie pomaga w załatwieniu problemu ale powoduje jeszcze pogorszenie sytuacji poprzez blokowanie wydostawania się na zewnątrz toksyn co w konsekwencji prowadzi do występowania i namnażania się kolejnych problemów.

Bardzo skuteczne w złagodzeniu przykrych skutków nadmiernego pocenia się polecamy zastosowanie produktów aloesowych firmy FOREVER LIVING PRODUCTS a mianowicie:

 

Żel do kąpieli, mydło aloesowe, dezodorant aloesowy w sztyfcie do higieny codziennej, które juz dziś możesz dostać w sklepie internetowym http://www.wiesz.pl

 

UWAGA!!! POCENIE SIĘ TO JEDNA Z DRÓG USUWANIA TOKSYN Z ORGANIZMU. BLOKOWANIE POCENIA SIĘ GROZI INNYMI KONSEKWENCJAMI.WYSTRZEGAJ SIĘ ANTYPERSPIRANTÓW SZCZEGÓLNIE TYCH CO ZAWIERAKJA SOLE ALUMINIUM.

 

Specjalista Medycyny Naturalnej
Kazimierz Swoboda

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj