Bezpłatna porada prawna – zadaj pytanie

W mijającym roku prawnicy z kancelarii InterLex z Wodzisławia Śl. dzielili się z czytelnikami swoją wiedzą. Od dziś co tydzień będziemy na łamach portalu raciborz.com.pl zamieszczać najczęściej powtarzające się problemy i sposoby ich rozwiązania.

Na początek trzy przypadki: wszczęcie niealimentacji, ponowne przeliczenie emerytury oraz odrzucenia spadku.

- reklama -

 

WSZCZĘCIE NIEALIMENTACJI

Czytelniczka: Mam przyznane sądownie alimenty na dziecko jednak dłużnik nie wywiązuje się z obowiązku płacenia. W obecnej chwili nigdzie nie pracuje, nie posiada majątku, więc pomimo że oddałam sprawę do komornika, ten nie jest w stanie wyegzekwować alimentów. Z Funduszu alimentacyjnego nie otrzymam środków ponieważ przekracza mi zarobek. Skierowano mnie na policję abym złożyła doniesienie, jednak policja kazała mi iść do prokuratury złożyć wniosek o wszczęcie niealimentacji. Proszę o podpowiedź co w tym wniosku ma być ujęte, bądź jest gotowy wzór na którym mogę opisać sytuację.

InerLex: Odnośnie nierealizowania obowiązku alimentacyjnego na rzecz dziecka przez byłego męża, informujemy, iż zgodnie z kodeksem karnym „kto uporczywie uchyla się od wykonania ciążącego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki przez niełożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2(art. 209§1 Kodeksu karnego).” Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego, organu opieki społecznej lub właściwej instytucji.
 
Wniosek o ściganie spełniający także rolę zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa powinien zawierać następujące elementy:

datę i miejsce sporządzenia

imię, nazwisko, dane adresowe wnioskodawcy

oznaczenie prokuratora [Prokurator Rejonowy w…]

Nazwę wniosku, czyli „Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa oraz wniosek o ściganie”

wskazanie osoby, której czyn zarzucamy wraz z określeniem popełnionego przestępstwa, w omawianym przypadku przestępstwa uporczywej niealimentacji (art. 209 k.k.), klauzulę „wnoszę o wszczęcie i przeprowadzenie postępowania w tej sprawie.” klauzulę wniosku o ściganie, np. „Na podstawie art. 12 k.k. w związku z art. 209 .k.k.. wnoszę o ściganie (imię i nazwisko osoby przeciw, której ma toczyć się postępowanie)”

uzasadnienie

podpis

EMERYTURA BEZ DODATKU ZA SZKODLIWE WARUNKI

Czytelniczka: Przepracowałam 17 lat w budownictwie w zawodzie malarz-tapeciarz. Od 2004 roku jestem na emeryturze, ale na świadectwach pracy nie mam napisane, że były to warunki pracy szczególne. Chciałabym się dowiedzieć, czy zawód ten podlega pod warunki szczególnie, ponieważ uważam, że mam niską emeryturę bez dodatku za pracę w trudnych warunkach. Zakłady te już dawno nie istnieją i nie wiem w jaki sposób mogłabym się starać o podwyższenie emerytury i zmiany na świadectwach pracy. Obecnie mam 61 lat (31 lat pracy)

InterLex: W przedstawionej sytuacji może Pani złożyć w Oddziale ZUS  wniosek o przeliczenie emerytury w związku z naliczeniem dodatku za szkodliwe  warunki pracy.

CZY ODRZUCONY SPADEK PRZECHODZI NA DZIECI

Czytelnik: W tym roku w maju zmarła moja mama (ojciec już dawno nie żyje), w spadku pozostawiając jedynie mieszkanie własnościowe. Mieszka tam teraz jedynie siostra. Mam w planie odrzucić spadek w całości, dodam że nie było sprawy o nabycie spadku ani o podział. Z tego co wiem to jak ja odrzucę spadek to przejdzie on na moje dzieci. Pytanie: czy jeśli siostra zadłuży mieszkanie (bo nie pracuje) moje dzieci będą musiały spłacać zadłużenie (oczywiście nie maja z czego bo są małoletnie), czy spółdzielnia może mnie obciążyć w ich imieniu? Dziękuję za odpowiedź

InterLex: Na podstawie art. 1015 k.c. § 1. oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Odrzucenia spadku można dokonać w sądzie lub przed notariuszem. W przypadku dzieci – w momencie osiągnięcia pełnoletności również będą miały prawo do odrzucenia spadku.

 

czytaj także: Bezpłatna porada prawna – zadaj pytanie >>

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj