Poseł chce, by obraz "Kłos zboża", stanowiący bezcenną wartość historyczną dla regionu, a będący obecnie w posiadaniu agencji rolnej w Opolu, został przekazany raciborskiemu muzeum. W tej sprawie interpeluje do ministra kultury.
– Obraz „Kłos zboża”, ukazujący kłos, który został wyhodowany w latach przedwojennych na terenie obecnego sołectwa Tworków w Gminie Krzyżanowice, stanowił i stanowi nieprzerwanie bezcenną wartość historyczną, zarówno dla mieszkańców tego sołectwa, jak i całego regionu – twierdzi Henryk Siedlaczek.
Obraz, który przejęty po byłym właścicielu przez Państwowe Gospodarstwo Rolne Tworków, następnie PGR Kombinat Racibórz, stał się ostatecznie po likwidacji PGR własnością Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa Oddział Terenowy w Opolu. Agencja, doceniając wartość zniszczonego obrazu, odrestaurowała historyczne dzieło.
Zdaniem posła przechowywanie tak znaczącego dzieła w biurze czyni niemożliwym jego eksponowanie i zapoznanie się z nim szerszemu kręgowi odbiorców, zainteresowanych sztuką. Trudno o bardziej właściwe miejsce do przechowywania i eksponowania dorobku kulturowego i dziedzictwa niż muzeum. Z tego powodu postanowił wesprzeć wspólną inicjatywę muzeum i władz Krzyżanowic.
Poseł chce, by dzieło zostało włączone do zbiorów muzeum w Raciborzu. Pierwszy raz upomniał się o zwrot u ministra Zdrojewskiego we wrześniu 2010 roku. Ponieważ nie uzyskał satysfakcjonującej odpowiedzi, ponowił prośbę w marcu 2011.
Marzec to miesiąc wzmożonej aktywności Henryka Siedlaczka. Parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej wystąpił z interpelacjami w następujących sprawach: udzielania pomocy weteranom poszkodowanym w misjach (do ministra obrony), karania kierowców ostrzegających przed kontrolą policyjną (min. sprawiedliwości), wpisania na listę organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku za 2010 r. LKS BUK Rudy (min. pracy). Wystąpił także z oświadczeniem w sprawie 130 mln zł przekazanych w ubiegłym roku gmino przez Jastrzębski Holding Węglowy oraz Katowicki Holding Węglowy.
/ps/