
12 kwietnia odbędzie się projekcja filmu "Eugenika" o zapomnianych projektach „ulepszania” ludzkiego gatunku, od ich początków w USA, poprzez nazistowskie ludobójstwo, do współczesnych kontrowersji wokół „in vitro”.
Fronda.pl i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w ramach Akademii Rodziny zaprasza na projekcję filmu "Eugenika – w imię postępu". Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem Grzegorzem Braunem. Organizatorzy zapraszają 12 kwietnia o godz. 19.00 do krypty kościoła NSPJ (ul. Warszawska 29)
Film opowiada o zapomnianych projektach „ulepszania” gatunku ludzkiego, które przed stu laty zrobiły zawrotną karierę w USA. I o tym, jak z pozoru niewinne „postępowe” teorie utorowały drogę ludobójczej praktyce reżimu narodowo-socjalistycznego w Niemczech. Mowa także o udziale Polaków w międzynarodowym ruchu eugenicznym i o tym, dlaczego eugeniczne projekty inżynierii społecznej nie zostały ostatecznie w Polsce zalegalizowane – ? Wychodząc od zapomnianej lub wstydliwie przemilczanej historii film trafia w samo centrum współczesnej kontrowersji wokół procedury zapłodnienia pozaustrojowego (tzw. in vitro).
Grzegorz Braun – ur. 1967, reżyser, publicysta, zdeklarowany monarchista; autor i współautor m.in. filmów dokumentalnych: „Wielka ucieczka cenzora”, „Plusy dodatnie, plusy ujemne”, „TW Bolek”, „Defilada zwycięzców”, „Marsz wyzwolicieli”, „Towarzysz generał”, oraz ponad tuzina filmów z cyklu „Errata do biografii”, który ostatnio zniknął z tzw. ramówki TVP1.

—————————————————————————
Reklama

Poradnia Rodzinna czynna jest w każdy wtorek w godz. od 15.00 – 17.00. Kontakt -32 415 16 31 lub 604 554 820.
Cykl nauk dla narzeczonych prowadzony jest przez cały rok w trzy kolejne czwartki miesiąca od godziny 19.00 (za wyjątkiem miesiąca sierpnia). Początek cyklu – pierwszy czwartek miesiąca. Trzy spotkania z naturalnego planowania rodziny (tzw. "3 spotkania w Poradni Rodzinnej") odbywają się równocześnie z naukami przedślubnymi . W sprawie odbywania nauk przedślubnych w innym terminie lub indywidualnych kontakt telefoniczny: 32 415 16 31 lub 604 554 820.




![Kreatywność tematem grudniowego spotkania „Biblioteki kobiet” w Raciborzu [ZDJĘCIA] Kreatywność tematem grudniowego spotkania „Biblioteki kobiet” w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/kreatywna-biblioteka-kobiet.jpg)


![Opowieść o Camino de Santiago w bibliotece na Ostrogu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/santiago-klub-przyjaciol-biblioteki.jpg)

![Spotkanie opłatkowe w Śląskim Oddziale Straży Granicznej w Raciborzu [ZDJĘCIA] Spotkanie opłatkowe w Śląskim Oddziale Straży Granicznej w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/slaski-oddzial-strazy-granicznej.jpg)

![Złote medale zawodników Łamatora na mistrzostwach Śląska [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/lamator-raciborz-11.jpg)

![Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu [ZDJĘCIA] Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przedszkole-nr-10.jpg)
![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)


![Raciborska biblioteka zaprosiła na wykład o działalności ks. Franciszka Blachnickiego w Rydułtowach [ZDJĘCIA] Raciborska biblioteka zaprosiła na wykład o działalności ks. Franciszka Blachnickiego w Rydułtowach](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/dr-Mateusz-Sobeczko-mgr-Patrycja-Tomiczek-ks-Franciszek-Blachnicki.jpg)
![Dla tych, o których nikt już nie pamięta. Akcja wolontariuszy Polski 2050 w Raciborzu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/10/wolontariusze-polska-2050.jpg)






![Kawiarenka Seniora: rozmowy o świętach, zdrowiu i codziennych wyzwaniach [ZDJĘCIA] Kawiarenka Seniora: rozmowy o świętach, zdrowiu i codziennych wyzwaniach](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/kawiarenka-seniora.jpg)
O, dobry reżyser przyjeżdża!
Wprawdzie ma czasem jazdy, oskarżając ludzi o spiski i „zdrady” ale to porządny prawicowiec – antykomunista, monarchista, tradycyjny katolik, ultraliberał gospodarczy, patriota (niestety z odchyłem narodowym)!
Polecam!