Organizacje proekologiczne, które wyróżniają się w swojej działalności w regionie, zostały nagrodzone w organizowanych od 4 lat konkursie WFOŚiGW w Katowicach.
Jury oceniało działania podejmowane w ciągu ostatnich dwóch lat. Liczyły się efekty w realizacji programów z zakresu edukacji ekologicznej, ochrony przyrody, profilaktyki zdrowotnej dzieci na terenach, dla których występują przekroczenia standardów jakości życia.
Spośród 32 zgłoszonych kandydatur wybrano 9 laureatów oraz przyznano siedem wyróżnień. Gabriela Lenartowicz – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wręczając dyplomy i nagrody finansowe przedstawicielom nagrodzonych organizacji mówiła, że po raz kolejny Fundusz nagradza prawdziwych pasjonatów i stowarzyszenia skupiające ludzi, dla których ekologia i ochrona środowiska nie jest teorią ale częścią codziennego życia – stwierdziła G. Lenartowicz.
Także przedstawiciele władz regionu: wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk oraz wicemarszałek województwa Mariusz Kleszczewski nie kryli zdumienia dużą ilością akcji i kampanii proekologicznych podejmowanych przez działające w województwie śląskim wyróżnione w konkursie organizacje ekologiczne. Z pewnością bez nich, żyłoby nam się gorzej, a od wielu ekologicznych entuzjastów na co dzień zajmujących się ochroną środowiska, wszyscy możemy się jeszcze wiele nauczyć – powiedział podsumowując galę EkoAktywnych wojewoda Łukaszczyk.
Nagrody:
1) Związek Harcerstwa Polskiego w Katowicach,
Chorągiew Śląska zrzesza 12 tyś dzieci i młodzieży; bierze udział w akcjach: Akcja Sprzątania Świata, Akcja „Czyste Tatry”; realizując Program Starszego „Ekologa” harcerze zdobywają „Znak służby przyrodzie”, „Znak służby zdrowiu”.
Chorągiew Śląska realizuje zadanie „Profilaktyka zdrowotna i edukacyjna dzieci i młodzieży realizowana w trakcie wyjazdów w okresie wakacji” – z którego rocznie korzysta około 2 000 dzieci. W 2010 roku zrealizowano Kampanię Świadomości Ekologicznej – „Na zielonej ścieżce – kampanii świadomości ekologicznej”, podczas której:
– przeprowadzono seminaria, konferencje nt ekologiczne,
– uczono działań minimalizujących ilość odpadów,
– rozbudzano potrzebę kontaktu z przyrodą.
W 2011 roku zostało powołane Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej, zawierające ścieżki edukacyjne i dydaktyczne z zakresu ochrony przyrody z wykorzystaniem bogatych form krajobrazowych i walorów obiektów przyrodniczych, historycznych i kulturowych.
2) Stowarzyszenie z Nauką w Przyszłość w Katowicach,
W 2010 i 2011 roku zorganizowano ogólnopolską konferencję „Fizyka i przyroda” połączoną z rozstrzygnięciem XVI i XVII ogólnopolskiego konkursu na pracę „Fizyka a ekologia” – ogółem uczestników:
– młodzież i nauczyciele akademiccy – 269 osób,
– warsztaty przygotowujące do prac badawczych – 225 uczniów i nauczycieli,
– finał – 120 uczniów i nauczycieli,
– ogólna liczba prac – 180.
W latach 2010 i 2011 zorganizowano V i VI ogólnopolski konkurs na pracę „Chemia a Ekologia”, w którym liczba uczestników wyniosła:
Etap I – 120 uczniów,
Etap II – 39 uczniów.
W konkursie „Badacz przyrody – warsztaty, objazdowe laboratorium – fizyka i chemia w piaskownicy” uczestniczyło ogółem dzieci i nauczycieli – 2871 osób.
3) Fundacja Na Rzecz Dzieci „Miasteczko Śląskie” w Miasteczku Śląskim,
Nieprzerwanie od 1992 roku realizuje kompleksowe zadania profilaktyki zdrowotnej dzieci poprzez:
– działania edukacyjne na rzecz podniesienia świadomości ekologicznej, promocji zdrowia, umiejętności życia w skażonym środowisku
– organizację systemu profesjonalnego monitoringu zdrowotnego dzieci – co roku badane jest ponad 3 tys. dzieci
– Fundacja rocznie kieruje ok. 1000 dzieci na 2-tygodniowe turnusy profilaktyczno-zdrowotne w tereny czystsze ekologicznie.
4) Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub GAJA w Wilkowicach,
Priorytetem działań Klubu jest edukacja ekologiczna. W latach 2010 i 2011 udzielono 1135 porad, informacji i pomocy. Przeprowadzono 362 wykłady/ warsztaty (ponad 11 tys. uczestników).
W obszarze ochrony przyrody i zwierząt uratowane zostały siedliska płazów w woj. śląskim w rejonie drogi ekspresowej S1; z udziałem Klubu odbyło się wielkie sprzątanie rzeki Parsęty ze społecznością lokalną – 400 osób, rzeki Białej i Zbiornika Goczałkowskiego; przeprowadzono działania na rzecz ochrony terenów zielonych w Chorzowie, Łodzi, Rybniku, Henrykowie, Bystrej; odnowiono 100- letnie alpinarium na Szyndzielni’ prowadzono kampanie na rzecz przestrzegania Ustawy o ochronie zwierząt
Zrealizowano ogólnopolski i międzynarodowy program Klubu Gaja – Święto Drzewa, w ramach święta posadzono 121 tys. drzew, wzięło w nim udział ponad 106 tys. osób; przeprowadzono 79 wykładów/spotkań oraz 3 otwarte debaty, cykl 6 audycji radiowych, przeprowadzono 3 konkursy.
5) Fundacja Ekologiczna ARKA w Bielsku-Białej,
Od września 2011 roku realizuje Ogólnopolską Kampanię „Zadbaj o klimat” – to innowacyjne przedsięwzięcie, w którym do edukacji ekologicznej wykorzystuje się niekonwencjonalne metody i techniki pracy, np.:
– pierwsza w Polsce choinka świąteczna napędzana systemem rowerów połączonych z przetwornicami, akumulatorami oraz energooszczędnym oświetleniem LED
– „Kino bez prądu” – uczniowie pedałując na rowerach wytwarzają w kinie prąd pozwalający oglądać ekologiczne filmy i prezentacje,
– eko-puzzle o wymiarach 7 x 7 m odwiedziły 10 polskich miast,
– zielony kontener – w wynajętym kontenerze, który zwykle służy do wywożenia odpadów przygotowano ekspozycję dot. problemów gospodarki odpadami, umieszczono cztery plansze z kolarzami dot. dzikich wysypisk śmieci oraz przygotowano gry interaktywne,
– „Gra z klimatem” – gra, w której uczniowie są pionkami i odpowiadają na pytania z zakresu ochrony środowiska i klimatu
– To nie krasnoludki palą śmieci – w budynkach użyteczności publicznej umieszczono 7 krasnali z banerami i torbami zawierającymi ulotki o tematyce palenia śmieci.
6) Towarzystwo Miłośników Rydułtów w Rydułtowach,
Przez wydawanie gazety KLUKA o nakładzie 1 000 szt. publikuje co tydzień artykuły zdjęcia, relacje związane z ochroną środowiska; Towarzystwo aktywnie uczestniczy w akacjach sprzątania terenów zielonych, zalesionych. Prowadziło akcję dokumentowania w zakresie istnienia dzikich wysypisk, zanieczyszczenia cieków wodnych, istnienia siedlisk ptaków, płazów i zwierzyny leśnej. Towarzystwo stworzyło ścieżki rowerowe wokół lasku obejmującego szyb „Agnieszka”.
7) Polska Izba Ekologii w Katowicach,
Wydaje kwartalnik „Ekologia” branży ekologicznej kierowane jest do przedsiębiorstw specjalistycznych z branż” wodociągi i kanalizacja, oczyszczanie ścieków, gospodarka odpadami, energetyka zawodowa, ciepłownictwo, hutnictwo, górnictwo lub firm consultingowych. Izba zorganizowała kilkadziesiąt spotkań szkoleniowo-seminaryjnych dotyczących problemów prawa ochrony środowiska, polityki ekologicznej państwa. Z sukcesem organizuje konkurs „Ekolaury” – promując najefektowniejsze działania i prace podejmowane na rzecz ochrony przyrody w regionie.
8) Liga Ochrony Przyrody Okręg w Katowicach,
Organizuje konkursy np.: Ogólnopolską Olimpiadę Ekologiczną dla dzieci szkół w województwie śląskim, konkurs ogólnopolski „Mój las”; liczne konkursy plastyczne, literackie i fotograficzne dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych; podejmuje liczne akcje ekologiczne – sadzenie drzew i krzewów na terenach przyszkolnych, budowa przyszkolnych ogrodów dendrologicznych, organizacja corocznych akcji „Sprzątanie świata”, „Dnia Ziemi” i Międzynarodowego Dnia Ochrony Środowiska; organizacja wystaw i gazetek ekologicznych
9) Stowarzyszenie SOPEL w Będzinie.
W latach 2010/2011 roku zrealizowało III i IV edycję 2-dniowych warsztatów dla dzieci i młodzieży „Bliskie spotkania z przyrodą i kulturą – oko w oko z Jurą”, w której uczestniczyło 1217 uczniów; zorganizowało X edycję ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” oraz IV edycję konkursu „Parki Narodowe Polski i Parki Krajobrazowe Województwa Śląskiego”; ponadto Stowarzyszenie organizowało ekologiczne warsztaty karnawałowe w Ośrodku Edukacyjno-Naukowym w Smoleniu oraz festyny z okazji Dnia Ziemi, Dnia Ochrony Środowiska Naturalnego; udział w Sprzątaniu Świata.
Wyróżnienia:
1) Liga Ochrony Przyrody Okręg w Częstochowie,
W latach 2010/2011 organizowała liczne seminaria, warsztaty, konferencje dla opiekunów szkolnych kół LOP i nauczycieli; Liga zorganizowała 13 konkursów w tym kilka regionalnych i jeden ogólnopolski; angażuje się w liczne akcje i kampanie typu „Posadź swoje drzewko”, „Dzień bez samochodu”, „Sprzątanie świata”; organizuje akcje zbierania puszek, dokarmiania ptaków zimą, ratowania kasztanowców. Cyklicznie wydaje Biuletyn Informacyjny rozprowadzany również w formie elektronicznej.
2) Liga Ochrony Przyrody Okręg w Bielsku-Białej,
W 2010 roku LOP podjął inicjatywę posadzenia drzewek dębowych przy szkołach: w sumie posadzono ich 14. Rozpoczęto zaplanowaną na 3 lata akcję inwentaryzacji miejsc rozrodu płazów oraz miejsc, gdzie najczęściej masowo giną. Zinwentaryzowano 17 miejsc rozrodu i 11 miejsc przechodzenia płazów przez jezdnie. Zorganizowano konkursy plastyczne o tematyce przyrodniczej dla przedszkoli i klas I-III, w których udział wzięło 412 dzieci z przedszkoli i 203 uczniów. Przeprowadzono XXII i XXIII edycję konkursu „Mój las” , IV i V edycję konkursu „Zwierzęta naszych lasów i pól” oraz konkurs fotograficzny „Ciekawe obiekty przyrodnicze w mojej okolicy”, III i IV edycję konkursu wiedzy ekologicznej dla gimnazjalistów, w których w sumie uczestniczyło 469 uczniów.
3) Stowarzyszenie dla Natury WILK w Godziszce,
W latach 2011 i 2011 przeprowadzono liczne warsztaty, prelekcje, wykłady i staże, w których udział wzięło 1100 osób. Wydano książkę edukacyjną poświęconą wilkom w zachodniej Polsce oraz współtworzono trzy książki edukacyjne wydane w Polsce, Niemczech i Kanadzie. Stowarzyszenie prowadzi kanał edukacyjny na You Tube oraz profil w serwisie Facebook.
4) Polski Klub Ekologiczny w Krakowie Koło Miejskie w Gliwicach,
Wykorzystuje różnorodne formy edukacji: spotkania, prelekcje, wykłady, debaty, konferencje, imprezy otwarte- rajdy rowerowe, kiermasze ekologiczne, festyny, wydaje publikacje, elektroniczny Biuletyn Ekologiczny PKE wydawany kwartalnie:
Od 2010 roku odbyło się 9 wykładów otwartych, w których uczestniczyło 378 osób; 200 osób uczestniczyło w wykładach i wyjazdach edukacyjnych, 76 osób wzięło udział w rajdzie rowerowym, 78 osób w warsztatach „Szkoła Młodych Liderów Ekologii”. PKE uczestniczy w międzynarodowym projekcie „Kampania wyżywić świat” promującej zrównoważoną ekologiczną produkcję rolną i świadomej konsumpcji. Zrealizowali projekt „Młodzi Eko-wojownicy segregują odpady na Śląsku”, w którym uczestniczyły 402 osoby z 5 miast Śląska i 500 uczniów z 21 szkół
5) Fundacja Ekologiczna SILESIA w Katowicach,
Spośród wielu zadań edukacyjnych wymienić należy: kampanię informacyjno-promocyjną gospodarki odpadami dla gmin na obszarze Związku Metropolitalnego, program „Budowy przyszkolnych ogrodów edukacyjnych do nauki w terenie” w ramach którego podsumowano 20-letnią akcję „Posadź swoje drzewko”. W latach 2011/2011 do Programu przystąpiło i wzięło udział 707 jednostek. Fundacja organizuje liczne szkolenia i warsztaty wyjazdowe z zakresu edukacji ekologicznej w jednostkach oświatowych.
6) Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii ZIELONA ZIEMIA w Radzionkowie,
najważniejsze działania w latach 2010/2011 to organizacja V edycji Programu „Moje Czyste Miasto”, w którym wzięło udział 69 placówek oświatowych; organizacja VII i VIII Rodzinnych Ekoporządków – rozprowadzono 8 tys. ulotek informujących o konieczności specjalnego traktowania niektórych odpadów; rozdano 3000 sadzonek; zlikwidowano dzikie wysypiska śmieci; w akcji udział wzięło ok. 3000 uczestników.; organizacja V i VI Otwartej Konferencji Ekologicznej „Szukamy rady na Odpady”, której towarzyszą Targu Edukacji i Przedsiębiorczości oraz wystawy ekologiczne- w latach 2010/2011 konferencje zgromadziły 600 uczestników.; organizacja spotkań IV i V roku działalności Akademii Edukacji Ekologicznej w ramach której odbywają się spotkania popularnonaukowe; organizacja V i VI Przedszkolnego Festiwalu Ekologicznego oraz Wystaw Plakatu ekologicznego i konkursu „Zielony Łowca- tropami bioróżnorodności w mieście”. Stowarzyszenie wydaje biuletyn „Szukamy rady na odpady”.
7) Stowarzyszenie ZIEMIA I MY – Centrum Edukacji Ekologicznej w Dąbrowie Górniczej.
organizacja kampanii informacyjno-edukacyjnej „Ocieplenie klimatu, odpady- jak to rozwiązać” w ramach której przeprowadzono 4 warsztaty z udziałem 690 osób; realizacja projektu „Przyroda w języku sztuki” oraz projektu „Ekologia w mieście” – program odkrywania i rozwijania talentów naukowych wśród dzieci i młodzieży; organizacja kampanii edukacyjno-informacyjnej „Jak zmniejszyć wysypiska śmieci” dla 245 dzieci; organizacja zajęć terenowych „Bioróżnorodność w regionie” to cykl 6 wyjazdów grup młodzieży do obiektów objętych ochroną; Stowarzyszenie wydało publikacje po 500 egz: „A po co mi przyroda”, „Jak żyć ekologicznie czyli rady i porady dla każdego”, plakat „Mój świat – świat bez zanieczyszczeń”, książka „Ekologia w mieście 0 zostań młodym badaczem przyrody – prace konkursowe”.
/s/
"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach".
—————————————————————————-
Polecamy również: Krzyżanowice i Kornowac zostaną skanalizowane