MOTOrady: Kolizja drogowa. Co dalej?

    Gdy dojdzie do kolizji drogowej, czyli zdarzenia bez ofiar w ludziach, na ogół możemy sami dojść do porozumienia ze sprawcą. Nie można wówczas zapomnieć o spisaniu oświadczenia o spowodowaniu kolizji.

    Gdy nie wzywamy policji powinniśmy ze sprawcą sporządzić pisemne oświadczenie o spowodowaniu kolizji. Oświadczenie powinno zawierać dane personalne kierującego pojazdem, dane pojazdu (marka, nr rej.), szkic sytuacyjny. – Najważniejsze w oświadczeniu jest wskazanie sprawcy zaistniałego zdarzenia oraz wskazanie ubezpieczyciela w zakresie OC (z numerem polisy), u którego sprawca jest ubezpieczony. Bardzo pomocni mogą być świadkowie zdarzenia. Ich personalia należy umieścić w oświadczeniu. Pozwoli nam to uniknąć komplikacji gdy sprawca okaże się być osobą nieuczciwą i po ochłonięciu postanowi zmienić wcześniejsze oświadczenia dotyczące okoliczności zdarzenia. Takich nieprzyjemności unikniemy na pewno gdy na miejsce kolizji wezwiemy policję i to ona sporządzi notatkę z miejsca zdarzenia – radzi Wojciech Gawliczek z Auto Centrum Opolony w Raciborzu.

    - reklama -

     

    Zgłoszenie szkody
    Gdy posiadamy już dane o polisie OC sprawcy (z oświadczenia sprawcy lub z notatki policyjnej) szkodę możemy zgłosić w ubezpieczalni. Standardem staje się zgłaszanie szkód komunikacyjnych telefonicznie poprzez call center lub internet. Firmy ubezpieczeniowe wyślą do nas mobilnego eksperta na oględziny pojazdu, który odbierze od nas niezbędną dokumentację.

     

    Oględziny pojazdu
    Oględziny pokolizyjne są etapem kluczowym w likwidacji szkody. Wtedy właśnie ustalany jest rozmiar szkody, a w konsekwencji także i wysokość odszkodowania. W niektórych przypadkach przeprowadzenie rzetelnych oględzin będzie możliwe jedynie w warunkach warsztatowych.

     

    Rozliczenie szkody
    Mamy kilka możliwości rozliczenia naszej szkody z zakładem ubezpieczeń. Pierwsza z nich to tzw. rozliczenie "na wycenę”. Kwota bezsporna odszkodowania bardzo często okazuje się jednak niewystarczająca na naprawę naszego samochodu w warsztacie. Druga opcja to tzw. rozliczenie bezgotówkowe z warsztatem. Po kolizji udajemy się do warsztatu, który pomoże nam w kompleksowej likwidacji szkody i załatwi za nas wszelkie formalności. W warsztacie podpisujemy jedynie upoważnienie do bezgotówkowego rozliczenia szkody z ubezpieczycielem w naszym imieniu.

     

    – Pamiętajmy, by decyzji o sposobie likwidacji nie podejmować pochopnie, jeszcze na miejscu zdarzenia. Zanim zdecydujemy, że przyjmiemy od sprawcy jakąkolwiek kwotę gotówką, zapytajmy o rozmiar szkód w naszym pojeździe fachowca – radzi Wojciech Gawliczek z Auto Centrum Opolony w Raciborzu.

    /s/

     

    /Cykl MOTOrady jest przygotowywany we współpracy z Auto Centrum Opolony w Raciborzu/

     


     

     

    - reklama -

    KOMENTARZE

    Proszę wpisać swój komentarz!
    zapoznałem się z regulaminem
    Proszę podać swoje imię tutaj