Zespół wokalny Miraż Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu pod kierownictwem Elżbiety Biskup uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Estradowej pn. "Artystyczne Konstelacje" w Komsomolsku.Do udziału w Festiwalu zespół został zaproszony dzięki współpracy partnerskiej pomiędzy Powiatem Raciborskim a miastem Komsomolsk na Ukrainie. W festiwalu obok reprezentantów Raciborszczyzny uczestniczyli także artyści z Ukrainy, Rosji i Białorusi. W jury festiwalu zasiedli między innymi Wiktor Strimowski – Prezydent Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Estradowej na Krymie, Anton Gonczar – artysta estradowy Ukrainy, a także Iryna Zelenska – dyrektor Departamentu Kultury i Turystyki Urzędu Miasta Komsomolsk.
Festiwal "Artystyczne Konstelacje" przebiegał w dwóch kategoriach tematycznych – śpiewu estradowego i tańca nowoczesnego, i charakteryzował się bardzo wysokim poziomem wykonawczym. W konkursie wokalnym udział wziął zarówno zespół Miraż, jak i sześciu jego solistów, którzy przygotowali repertuar konkursowy składający się z dwóch piosenek – popularnej popowej piosenki w języku polskim i angielskim.
Za wykonanie piosenek pt. "A gdzie to siódme morze" z repertuaru Maryli Rodowicz i "We are the World" z repertuaru Michaela Jacksona, Miraż otrzymał nagrodę GRAND PRIX Festiwalu. "Wysoki poziom wykonawstwa artystycznego i szkoły wokalnej" solistów przełożył się na następujące miejsca:
– Magdalena Wacha – I miejsce w kategorii soliści: 13-17 lat
– Adrianna Górka – I miejsce w kategorii soliści: 13-17 lat – ex equo
– Jakub Tul – I miejsce w kategorii soliści:18-20 lat
– Dominika Sławik – II miejsce w kategorii soliści: 18-20 lat
Trzeciego dnia tj. 20 maja, po dwóch dniach przesłuchań, w przepięknej plenerowej scenerii Pałacu Kultury i Twórczości miasta Komsomolsk odbył się koncert galowy, w którym tłumnie uczestniczyli mieszkańcy miasta.
Na młodzieży z zespołu Miraż ogromne wrażenie wywarli tancerze grup tańca nowoczesnego miasta Komsomolsk. Ich występy za każdym razem wprawiały w zachwyt. Niezwykłe układy choreograficzne, mistrzostwo synchronizacji ruchowej, a nade wszystko artyzm dziecięcych i młodzieżowych zespołów tanecznych biorących udział w Festiwalu w Komsomolsku są niezwykłym przykładem "odkrywania" talentów przez instruktorów, nauczycieli sztuki z Ukrainy i nie tylko.
Zespół Miraż nawiązał nowe kontakty i przyjaźnie i otrzymał kilka zaproszeń do udziału w festiwalach sztuki estradowej w Słowacji, Czechach i na Ukrainie – Krym. Oprócz udziału w festiwalu młodzież miała także możliwość zwiedzenia miasta Komsomolsk, a zwłaszcza jednego z największych zakładów pracy na Ukrainie – Ferrexpo Poltava Mining – kopalni rudy żelaza.
/sp/