
Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry” 2025 odbywa się w Wiśle w dniach 30 maja – 1 czerwca. To piąta edycja wydarzenia poświęconego literaturze, teatrowi, muzyce i sztukom wizualnym, inspirowanego twórczością Jerzego Pilcha.
Festiwal organizowany w Wiśle, poświęcony pamięci Jerzego Pilcha – pisarza, eseisty i publicysty związanego z tym regionem łączy literaturę z innymi dziedzinami kultury: teatrem, muzyką, sztukami wizualnymi oraz edukacją artystyczną i społeczną.
Mottem tegorocznej edycji festiwalu było poszukiwanie prawdy. Jak mówią organizatorzy to „- nie tylko poszukiwanie w sensie ścisłym, ale podążanie za tropami, które może w przyszłości ułożą się w całą historię…”
– Wierzymy w moc słowa. W literaturze, sztuce, mediach. W historiach, które opowiadamy sobie nawzajem i wtedy, kiedy nikt nie słucha. W chaosie współczesności i natłoku informacji odpowiedzialność za to, co piszemy, jak mówimy, w jaki sposób opowiadamy świat, jest może nawet ważniejsza niż kiedykolwiek… – czytamy w misji festiwalu.
Program festiwalu obejmuje spotkania autorskie z czołowymi polskimi twórcami, spektakle teatralne, koncerty, warsztaty literackie i dziennikarskie, wystawy, a także spacery tematyczne i działania plenerowe.
Festiwal ma charakter otwarty i interdyscyplinarny, integrując mieszkańców, artystów, naukowców i uczestników z całej Polski, w tym turystów, którzy w tym okresie przebywają w tym atrakcyjnym miejscu . Jego celem jest popularyzacja literatury oraz promocja dziedzictwa Jerzego Pilcha w kontekście współczesnej kultury słowa.
Podczas tegorocznej edycji festiwalu Granatowe Góry w Wiśle, w ramach wydarzeń towarzyszących odbywają się dyskusje i spotkania poświęcone różnym aspektom współczesnej literatury i dziennikarstwa. Zaproszeni goście reprezentowali różne środowiska – od reporterów wojennych, przez duchownych, po autorów literatury non-fiction.
„Wojna, wojna!” – dyskusja reporterów wojennych
W panelu poświęconym wojnom i ich relacjonowaniu udział wzięli Paweł Pieniążek i Wojciech Jagielski – uznani reporterzy specjalizujący się w tematyce konfliktów zbrojnych na świecie. Spotkanie prowadził Andrzej Drobik. Rozmowa koncentrowała się na wyzwaniach, jakie stoją przed współczesnym dziennikarstwem wojennym, oraz na doświadczeniach zawodowych zaproszonych gości z różnych stref konfliktów.
„Wiara słowa” – o kazaniach i ich znaczeniu
Inne spotkanie dotyczyło kaznodziejstwa jako formy przekazu literackiego i duchowego. Udział w nim wzięli Ryszard Koziołek oraz bp Adrian Korczago. Rozmowę prowadziła Monika Białkowska. Dyskutowano o sztuce głoszenia kazań, ich roli w życiu wspólnot religijnych i wyzwaniach, jakie niesie komunikacja duchowa we współczesnym świecie.
„Pierwsza dama w Wiśle” – rozmowa z Jolantą Kwaśniewską
Spotkanie z Jolantą Kwaśniewską przyciągnęło przed scenę tłumy. O swoich wspomnieniach i wywiadach przeprowadzonych w procesie tworzenia książki „Pierwsza dama”, żona byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego rozmawiała z Emilią Padoł, Katarzyną Kasią i Grzegorzem Markowskim.
W ramach festiwalu codziennie odbywają się spacery tematyczne, m.in. śladami Jerzego Pilcha, spacer ornitologiczny z Jackiem Karczewskim oraz spacer z Ochorowiczem na Kobylą Skałę, czy „Wspólne czytanie prozy Jerzego Pilcha przy ognisku pod tzw. drzewem opowieści w parku Kopczyńskiego”, wernisaże wystaw oraz wiele atrakcji edukacyjnych, również dla najmłodszych.
Festiwal, jak co roku, odbywa się na różnych scenach i miejscach w Wiśle, główna scena znajduje się na rynku, w sali biblioteki (w Domu Zdrojowym) znajduje się druga scena „zamknięta”. Natomiast nad Wisłą, w Parku Zdrojowym, plenerowa scena na łonie natury ma charakter pikniku, podczas którego uczestnicy oblegając leżaki lub leżąc na trawie łączą słuchanie wykładu z wypoczynkiem.
Ireneusz Burek

Środowisko, jakość życia, ekologia