Jest duża szansa, że wkrótce po Ustroniu i Goczałkowicach, w województwie śląskim powstanie kolejne uzdrowisko – tym razem w Jaworzu koło Bielska-Białej.
Pod patronatami wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka i marszałka województwa śląskiego Adama Matusiewicza odbyła się konferencja poświęcona 150-letniej tradycji uzdrowiskowej w tej miejscowości oraz przygotowaniu działań służących przywróceniu Jaworzu statusu gminy uzdrowiska.
W spotkaniu udział wzięli także mieszkańcy gminy oraz przedstawiciele władz województwa, bielskiego starostwa oraz lekarze z ośrodków leczniczo-rehabilitacyjnych w Jaworzu i reprezentanci Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych z całej Polski. Podkreślano, że już teraz Jaworze ze względu na położenie i klimat a także na znajdujące się tu złoża wód geotermalnych i solankowych jest doskonałym miejscem na wypoczynek, relaks i leczenie w tutejszych sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjnych.
Od dwóch lat na terenie Jaworza realizowany jest duży unijny projekt budowy 37 km kanalizacji sanitarnej zdecydowanie poprawiający ekologiczne standardy życia w gminie i spełniający wymagania ochrony środowiska. Na jego realizację otrzymano ponad 27 mln złotych dotacji ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowiska. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, jako Instytucja Wdrażająca, monitoruje i rozlicza jego przebieg. Pomyślne zakończenie tej inwestycji jest bowiem jednym z najważniejszych warunków jaki musi spełnić gmina by była uzdrowiskiem.
Projekt przywrócenia Jaworzu tego charakteru jest dziś pierwszoplanowym zadaniem w strategii rozwoju gminy. Jej władze największe nadzieje wiążą z wykorzystaniem znajdujących się pod Jaworzem leczniczych wód solankowych. Jest duże prawdopodobieństwo, że niedługo uda się je zagospodarować
Wtedy droga do przyznania gminie przez Radę Ministrów statusu uzdrowiska będzie z pewnością łatwiejsza i szybsza. Jaworze z dopiskiem w nazwie „Zdrój”’ podobnie jak inne tego rodzaju gminy, otrzyma szansę na nowe w pełni ekologiczne i czyste życie uzdrowiska. Dla mieszkańców i kuracjuszy oznacza to lepsze warunki dla turystyki, infrastruktury gminnej, działalności produkcyjnej i usługowej, a w konsekwencji rozwój gospodarczy, społeczny oraz środowiskowy całej miejscowości.
Polska posiada w tej chwili 44 uzdrowisk statutowych i ok. 70 miejscowości o walorach potencjalnie uzdrowiskowych, które w przyszłości – po spełnieniu wymogów ustawowych – mogą uzyskać status uzdrowiska. Według działaczy Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP co roku rośnie w kraju liczba gmin zainteresowanych w specjalizowaniu się w realizowaniu funkcji turystycznych, rekreacyjnych i uzdrowiskowych. Coraz więcej miejscowości zależy bowiem na ekologicznym wizerunku.
"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach".
—————————————————————————–
Czytaj również: 7 mln zł dla czystszego powietrza nad Raciborzem
Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na