W dniach 16 – 19.10.12r. Gimnazjum Nr 5 w Raciborzu gościło 10 uczniów i 2 opiekunki z niemieckiej partnerskiej szkoły z Cottbus.
Współpraca między obu szkołami trwa już ponad 10 lat a nasi goście zawsze chętnie przyjeżdżają do Raciborza. Ta wzajemna wymiana doprowadziła wiele lat temu do stworzenia w naszej szkole teatru ” Światła i cienia” , którym zainspirowała się pani Elżbieta Preisner w szkole w Cottbus. Tym razem oprócz spacerów po mieście, spotkań z uczniami i nauczycielami, wymiany doświadczeń na temat działania szkolnego teatru, rozmów roboczych z Dyrektorem Dariuszem Malinowskim, uczniowie i nauczyciele obu szkół wzięli udział w Międzynarodowych Warsztatach Ekologicznych w Podlesicach, połączonych z zajęciami terenowymi z geografii i biologii.
W pierwszym dniu wspólnych zajęć odbyliśmy wspólną wycieczkę krajoznawczą poznając piękno Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Niektóre podejścia wymagały dużej sprawności fizycznej, ale warto było się wspinać, aby zobaczyć piękno jurajskich krajobrazów okraszonych barwami złotej jesieni. Razem poznawaliśmy krajobraz naturalny i kulturowy. Biorąc udział w zajęciach z rękodzieła: wykonywaliśmy filcowe ozdoby, gliniane naczynia, tkaliśmy tkaniny według własnego pomysłu i wyobraźni. W czasie tych zajęć uczniowie wraz z nauczycielami uczyli się języków obcych nazywając przedmioty, którymi się posługiwaliśmy w językach narodowych oraz w języku angielskim. Dostrzegliśmy także, że wielu uczniów ma ukryte talenty, które mogą wykorzystać w przyszłości. Wieczorem odbyła się dyskoteka z zabawami i grami integracyjnymi.
Następnego dnia wyruszyliśmy z młotkami geologicznymi na hałdę dawnej kopalni kalcytu, gdzie poszukiwaliśmy tego minerału, pod opieką geologa. Wielu uczniów dało się zarazić wirusem odkrywcy – eksploratora. Kopaliśmy i rozbijaliśmy skały szukając najpiękniejszych okazów. Najciekawsze z nich, o różnych kolorach i kształtach, będzie można zobaczyć na wystawie w Dniu Nauki i Techniki w Gimnazjum Nr 5.
Po drodze obserwowaliśmy zróżnicowanie zbiorowisk roślinnych: od suchych muraw ciepłolubnych z rojnikami i macierzanką – o cudownym cytrynowym aromacie, do wilgotnych miejsc z paprociami i mchami. Na polanie na szczycie wzniesienia przeprowadzone zostały warsztaty terenowe ze znajomości kierunków oraz zjawisk i form krasowych. Na kartach pracy uczniowie podzieleni na grupy wpisywali w swoich językach nazwy form krasowych ucząc się nawzajem. Po południu wyruszyliśmy Szlakiem Orlich Gniazd do Mirowa i Bobolic, gdzie zobaczyliśmy bratnie zamki. Po drodze zwiedziliśmy Jaskinię Stajnię, słynną z odkrycia śladów obecności człowieka neandertalskiego. W drodze powrotnej kwitły zawiązane przyjaźnie. Wielu uczniów stwierdziło, ze teraz mają dodatkową motywację do uczenia się języków obcych. Po udanej wyprawie przyszła pora na posiłek na pięknym raciborskim rynku. Po pełnych wrażeń dniach pobytu nasi goście wrócili do domu z planami na kolejne spotkanie.
Koordynatorem szkolnej współpracy polsko – niemieckiej jest pani Beata Rubin – Jałowiecka. Opiekunami grupy niemieckiej były: Kerstin Jagel i Annett Pritschkoleit, a uczniów Gimnazjum Nr 5 były: Joanna Nowak, Beata Mróz – Kajstura, Beata Rubin – Jałowiecka i Róża Szramek.
Współpraca i integracja polsko – niemiecka w działaniu
- reklama -