FOTON zainaugurował kolejny rok działalności

Studenckie Koło Naukowe Fotografi Artystycznej FOTON, działające formalnie od 2005 roku w Zakładzie Fotografi i Multimediów Instytutu Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, zainaugurowało 25 października 2012 r. kolejny rok swojej działalności tradycyjnym spotkaniem z cyklu "Rozmowy o fotografi".

Liczące zaledwie dziesięciu stałych członków (w tym jedynie czterech studentów – członków Zarządu Koła i czterech absolwentów studiujących na kierunku: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych oraz dwóch sympatyków spoza uczelni), Koło realizuje przede wszystkim misję edukacyjną obok artystyczno-naukowej, dzieląc się swoją wiedzą i umiejętnościami z zakresu szeroko pojętej fotografi.  Do zadań podejmowanych indywidualnie lub zespołowo przez członków Koła należą m.in.:

- reklama -

• aktywne uczestnictwo w życiu uczelni poprzez wykonywanie licznych serwisów fotografcznych i publikowanie ich w mediach;
• doskonalenie warsztatu pracy twórcy i przyszłego pedagoga, organizując i prowadząc warsztaty i plenery fotografczne dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych z zakresu fotografi i multimediów;
• eksponowanie swojego dorobku artystycznego w formie wystaw fotografi na szczeblu lokalnym, poza regionalnym i międzynarodowym;
• udział w konferencjach naukowych, seminariach i festiwalach;
• wzbogacanie i pogłębianie wiedzy z zakresu fotografi, flmu i multimediów poprzez organizowanie otwartych, co miesięcznych spotkań z cyklu "Rozmowy o fotografi".

W roku akademickim 2011/2012 zrealizowano 139 serwisów fotograficznych, związanych z aktywną działalnością uczelni oraz indywidualnymi poszukiwaniami samych członków Koła. Dzięki nim archiwum FOTON-u poszerzyło się o wiele ciekawych fotoreportaży, a doświadczenie fotografujących przyniosło konkretne rezultaty w postaci bardzo ciekawych ujęć. Kadry te zauważone zostały przez Redakcję „Dziennika Zachodniego”. Ich poziom sprawił, że zaproponowano nam współpracę, oferując jednocześnie stałą kolumnę na łamach wydań weekendowych „Dziennika Zachodniego” oraz portalu raciborz.naszemiasto.pl. Zaproszenie to zmotywowało przedstawicieli Koła do jeszcze intensywniejszej pracy. Poszukiwania ciekawych kadrów z obiektywem w ręku oraz publikacja wybranych zdjęć dały podstawę do poszerzenia warsztatu pracy i podjęcia kolejnych wyzwań, tj. warsztatów fotografcznych z dziećmi, młodzieżą, a nawet dorosłymi. Od października 2011 r. do sierpnia 2012 r. zrealizowano trzynaście warsztatów. Do największych przedsięwzięć należy zaliczyć kilkumiesięczne projekty, które z warsztatów przekształciły się w cykliczne formy dzielenia się wiedzą na temat fotografi. Do nich należą: proekologiczne warsztaty artystyczno-edukacyjne "Światłem, barwą, kreską", realizowane w pracowni fotografi i multimediów PWSZ w Raciborzu i Arboretum Bramy Morawskiej z udziałem ponad 150 osób – uczniów raciborskich Gimnazjów nr 1 i 5 oraz studentów II roku edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych i przedstawicieli Studenckiego Koła Naukowego Fotografi Artystycznej FOTON. Projekt realizowany był raz w miesiącu w plenerze.

Drugim długofalowym przedsięwzięciem okazał się projekt fotografczny o charakterze letniej szkoły fotografi pod hasłem: "Pocztówka z Kobyli, czyli poszukiwanie osobliwości Kobyli z aparatem fotografcznym" z okazji jubileuszu 800-lecia. Efekty swojej działalności członkowie FOTON-u zaprezentowali na dziewięciu wystawach fotografcznych, w tym jedną indywidualną, autorstwa Andrzeja Sobocika – absolwenta PWSZ, studiującego na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, specjalność: obraz cyfrowy i fotografczny – można nadal podziwiać w Bibliotece i Czytelni naszej uczelni. Tradycyjnie już po raz piąty przedstawiciele Koła zakwalifkowali się do wystawy podczas IX Międzynarodowego Festiwalu Fotografi w Rybniku. Wystawę "Dwa światy" prezentowano następnie podczas IV Festiwalu Psychologii pod hasłem: „Dzielmy się zdrowiem psychicznym”. W programie tego Festiwalu przeprowadzono również akcję plastyczną "Drzewo życia" z udziałem uczniów raciborskiego Liceum Plastycznego. Dodać wypada, że większość przedsięwzięć FOTONU relacjonowaliśmy na łamach „Eunomii”.W październikowych "Rozmowach o fotografi" uczestniczyli przedstawiciele raciborskiego Liceum Plastycznego oraz Koła Fotografcznego, działającego przy Raciborskim Centrum Kultury pod kierunkiem Agnieszki Gogolewskiej – absolwentki PWSZ, studiującej na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, specjalność: obraz cyfrowy i fotografczny. Przedstawiciele nowo wybranego Zarządu FOTON-u – tj. przewodniczący: Jakub Krzyżek, sekretarz: Patrycja Cichy i członkini: Katarzyna Czaplicka – zaprezentowali prace fotografczne i flmowe. Przykładowe kadry poddano analizie, tym samym pokazując – stawiającym pierwsze kroki w tej dyscyplinie sztuki – jak czytać fotografe.

dr Gabriela Habrom-Rokosz

 

Artykuł zaczerpnięto z Eunomii nr 9 (58) /  grudzień 2012

 

           Czytaj pełne wydanie

 

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj