Święci Piotr i Paweł byli Apostołami Chrystusa i współzałożycielami gminy chrześcijańskiej w Rzymie. Tam w tym samym czasie zginęli za wiarę. W dzień ich męczeńskiej śmierci Kościół obchodzi święto obu apostołów.
Właściwe imię Piotra brzmi Symeon /Szymon/. Jednak Pan Jezus jeszcze przy pierwszym spotkaniu z nim, nadał mu imię Piotr co miało już wówczas symbolizować jego przyszłe powołanie na następcę Chrystusa na Ziemi. Piotr pochodził z Betsaidy położonej nad jeziorem Genezaret. Ojcem Piotra był galilejski rybak Jona czyli Jan. Bratem był św. Andrzej – Apostoł.
Wizerunek św. Piotra autorstwa Piotr Pawła Rubensa.
Szaweł czyli Paweł przyszedł na świat ok. ósmego roku po narodzeniu Chrystusa w Tarsie na terenie Cylicji – Azja Mniejsza. Trzeba podkreślić, że jego rodzina należała do faryzeuszów – najgorliwszych patriotów i wykonawców prawa mojżeszowego. Chodził do szkół a także uczył się tkactwa płótna namiotowego. Jezusa nie znał ale wiedział wiele o chrześcijanach i bardzo ich nienawidził. Gdy uzyskał pełnoletność udał się do Damaszku , ponieważ uciekło tam wielu chrześcijan przed prześladowaniem w Jerozolimie. Jednak przed murami miasta ukazał mu się Chrystus który uświadomił mu, że myśli błędnie bo nauka którą zwalcza jest prawdziwą a Chrystus oczekiwanym Mesjaszem..Paweł przeszedł głęboką przemianę. Nawrócił się i gorliwie głosił Jezusa Chrystusa. Wówczas Żydzi postanowili go zgładzić.
Jednak udało mu się uciec na pustkowie. Tam przebywał ok. trzech lat. Wrócił do Jerozolimy aby nawiązać kontakt z Apostołami. Oni odnieśli się do niego z dużą rezerwą. Barnaba pomógł zjednać ich i przychylnie nastawić do Pawła. W Jerozolimie przygotowywano na niego zasadzki. Uratował się ucieczką do rodzinnego Tarsu, skąd udał się razem z Barnabą do Antiochii. Tam doprowadzili do rozwoju istniejącego już chrześcijaństwa.
Ikona św. ap. Pawła z monasteru Stavronikita (święta Góra Athos) autorstwa Teofana Kreteńczyka (1546).
Po edykcie Cesarza Konstantyna Wielkiego ok. 313 roku ciało św. Piotra zostało przeniesione do Watykanu a św. Pawła na miejsce męczeństwa. Cesarz wystawił tam bazylikę ku czci św. Pawła. Jest patronem licznych zakonów oraz Avinionu, Berlina, Biecza, Frankfurtu nad Menem, Poznania, Rygi, Rzymu, Saragossy a także marynarzy, powroźników , tkaczy.
Uroczystość św. Piotra i Pawła jest wielkim świętem w Kościele Katolickim. Wierni tradycyjnie uczestniczą we Mszy św.
/opr. K.N./
Polecamy również:
Tegoroczna pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy 19 sierpnia
Od 18 do 24 sierpnia potrwa XXXVII Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę. Raciborska grupa rusza w poniedziałek 19 sierpnia. Zobacz trasę i harmonogram raciborskiego strumienia tegorocznej pielgrzymki.
Zmiany księży w parafiach Raciborszczyzny
Ks. Henryk Jaroń obejmie stanowisko proboszcza w raciborskiej parafii Matki Bożej po ś.p. Eugeniuszu Dębickim. Zobacz jakie jeszcze zmiany zajdą latem w parafiach ziemi raciborskiej należących do diecezji opolskiej.
Kiedy bł. Jan Paweł II zostanie świętym?
W wielu mediach redaktorzy snują przypuszczenia i spekulacje na temat terminu zakończenia procesu kanonizacji i ogłoszenia świętym bł. Jana Pawła II.
——————————————————————————————————————–
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum.
Dodaj Temat na:
forum.raciborz.com.pl
——————————————————————————————————————-
Mam Wrażenie, że w dniach bogatego programu różnorodnych imprez
w Raciborzu, zainteresowanie świętem Apostołow Piotra i Pawlą jakby schodzi w naszej świadomości na dalszy plan.
A przecież obchodzimy Rok Wiary. Tym bardziej powinniśmy poznać bliżej patronów dzisiejszego święta, którzy tworzyli podwawliny pod Kościół Chrystusowy.Brak czasu, lekceważenie czy też ignorancja? A może zwykłe lenistwo intelektualne?
chyba wszystkie z wymienionych po trosze, ale przede wszystkim lenistwo……
Wiara upada, chociaż ludzie chodzą jeszcze do kościoła. Potrzeba nam pogłębiania tej wiary i Nauki Społecznej Kościoła. Widzę, że mało kto kupuje w kościele dostępnego Gościa Niedzielnego czy inne czasopisma katolickie, nie mówiąc już o lekturze książek.Zastanówmy się nad tym.
Jaki dajemy przykład młodemu pokoleniu taka będzie przyszłość Kościoła
w Polsce i w Raciborzu.
Rząd powinien kategorycznie skończyć z wprowadzaniem przez samorządy pod
naciskiem działaczy DFK tych niemieckich nazw. Zaczęło się w Łubowicach a teraz kolejno w całym powiecie. To skandal. Komu to jest potrzebne
78 lat po wojnie ?
Kiedyś, szczególnie na wsi bardzo uroczyście obchodzono to święto.
Rolnicy wstrzymywali się od pracy. Było więcej Mszy św.
Dzisiaj badylarze pracują i w niedziele. Ciągla im za mało.
A teraz taka niekorzystna dla nich pogoda. Na kolanach powinni prosić
o pogodę.
Lenistwo w pogłębianiu wiary u wierzących.