Tora i Talmud święte teksty judaizmu, prorocy i mesjańskie zapowiedzi, wygnanie Żydów z Palestyny i ukształtowanie się judaizmu – to tylko niektóre tematy cyklu wykładów, który w najbliższą sobotę rusza w rudzkim opactwie.
W ramach Colloquium Rudensis pod patronatem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego Fundacja Silesia Pro Europa zaprasza wszystkich chętnych do udziału w rocznym cyklu wykładów pt. Jerozolima – Ateny – Rzym. Zajęcia będą prowadzone przez wybitnych specjalistów m.in.:
Prof. dr hab. Adam Ziółkowski Uniwersytet Warszawski
Wykłady:
Ateny, Jerozolima i co jeszcze? Kultury i ich języki w świecie późnego antyku.
„Quid ergo Athenis et Hierosolymis? Na czym polegała zasadnicza różnica między chrześcijaństwem a innymi systemami religijnymi epoki wczesnego Cesarstwa?”
Teza: różnica leżała w bardzo szybkim wykształceniu się pojęć herezji i ortodoksji, której nie znały ani religie tradycyjne (z filozofią włącznie), ani judaizm, ani jeszcze, jak się wydaje, mazdaizm.
„Między akribeią a oikonomią. Próby spełnienia ideału jednej owczarni i jednego pasterza w epoce sporów doktrynalnych”. Teza: chrystianizacja Cesarstwa uczyniła możliwą próbę realizacji postulatu jedności doktrynalnej Kościoła siłą lub perswazją. Losy drugiego z tych rozwiązań za późnego Cesarstwa (IV-VII w.).
Prof. dr hab. Bogdan Dembiński Uniwersytet Śląski
Zagadnienia do wykładów
Program wykładu i seminarium będzie rzecz jasna związany z filozofią grecką i Platonem. Pierwsza kwestia będzie związana z kontekstem racjonalności greckiej i głównymi problemami, które są w niej podejmowane. Kolejną istotną kwestią będzie przedstawienie tych systemów filozofii, które odegrały decydującą rolę w konstruowaniu myśli Platona. Mam tu na myśli, przede wszystkim, Parmenidesa z Elei, Heraklita z Efezu, Anaksagorasa i Empedoklesa oraz Sofistów i oczywiście Sokratesa. Kolejne problemy będą dotyczyły problematyki ontologicznej, epistemologicznej, kosmologicznej i etycznej w myśli Platona. Następnie podjęty zostanie namysł nad kontynuatorami myśli Platońskiej w starożytnej Grecji. Mam na myśli przede wszystkim Arystotelesa oraz reprezentantów Starej Akademii Platońskiej (Speuzyp, Ksenokrates, Eudoksos z Knidos). Ostatnia część rozważań poświęcona będzie recepcji platonizmu w starożytnej Grecji, przede wszystkim neoplatonizmu Plotyna, szkół neoplatońskich oraz postaci platonizmu, jaką reprezentował Aureliusz Augustyn. Myśl tego ostatniego pozwala już przejść do epoki wczesnego i późniejszego średniowiecza.
Dr hab. Jacek Surzyn Uniwersytet Śląski
Zagadnienia do wykładów
Dzieje hebrajczyków: droga do monoteizmu religii objawionej.
Obietnica nowej ziemi – przymierze Abrahama z Bogiem.
Pojęcie Boga w religii hebrajskiej.
Język hebrajski.
Wygnanie Żydów z Palestyny i ukształtowanie się judaizmu.
Judaizm a hellenizm – Sefer Jecirah i rola ośrodka aleksandryjskiego w kształtowaniu wzajemnych relacji.
Tora i Talmud – święte teksty judaizmu.
Problem diaspory.
Konfrontacja judaizmu z chrześcijaństwem.
Żydzi sefardyjscy i aszkenazyjscy.
Kształtowanie się żydowskiej świadomości – problem „kwestii żydowskiej”.
Antysemityzm.
Ks. dr Andrzej Dmitriów Uniwersytet Opolski
Biblia Starego Testamentu – Księgi na wczoraj czy na dziś?
Księga zamkniętej przeszłości czy otwartej teraźniejszości?
Wykłady:
Wprowadzenie do tematyki biblijnej Starego Testamentu
Tora Księga Rodzaju i prehistoria
Tora i Przymierze narodu wybranego
Tora w dziejach narodu wybranego
Pisma modlitwą Psalmów
Pisma wyrazem mądrości życia
Prorocy i wierność Przymierzu
Prorocy i mesjańskie zapowiedzi
publ. /ps/
————————————————
zobacz także:
Rudy: arcybiskupi, biskupi i tysiąc wiernych w Opactwie
Sześciu biskupów i ponad tysiąc wiernych brało udział w metropolitalnych obchodach odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w sanktuarium w Rudach. Obchody WNMP w Rudach – zdjęcia>>>
Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach dostanie 668 tys. zł
Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach będzie jeszcze piękniejszy. Z listy rezerwowej do podstawowej przeniesiono wniosek diecezji gliwickiej o dofinansowanie zagospodarowania terenu wokół zespołu pod kątem turystyki.