Gmina Rudnik jest organizatorem seminarium poświęconego Biskupowi Polowemu Wojska Polskiego rodem z podraciborskiego Strzybnika. Seminarium poświęcone wielkiemu Polakowi odbędzie się na Zamku Piastowskim. Gmina Rudnik 12 listopada o godz. 16.00 na raciborskim zamku organizuje seminarium poświęcone Biskupowi Polowemu Wojska Polskiego rodem z podraciborskiego Strzybnika. Będzie to wydarzenie towarzyszące wystawie "Pułk 4. Ułanów i jego spadkobiercy 1813-2013".
Wystawę będzie można oglądać na raciborskim zamku od 6 do 27 listopada. Pokaże historię Pułku na tle wydarzeń historycznych ostatnich dwustu lat. Będzie to wydarzenie nietuzinkowe i jednorazowe. – W mieście, gdzie przez dwa wieki stacjonowała kawaleria, warto przypomnieć, że Racibórz to również miasto kirasjerów, husarów i ułanów – mówi Zygmunt Kandora, komendant Oddziału Kawalerii Ochotniczej im. Pułku 4-go Ułanów Zaniemeńskich, na co dzień pracownik urzędu gminy w Rudniku.
Mało kto wie, że sztab Fundacji Oddziału Kawalerii Ochotniczej im. Pułku 4-go Ułanów Zaniemeńskich znajduje się właśnie w Raciborzu. – Oddziały Kawalerii Ochotniczej w Polsce próbowano tworzyć już po II wojnie światowej, ale właściwie aż do lat 80-tych nie było dobrych ku tego warunków. W latach 90-tych zaczęły powstawać stowarzyszenia, fundacje imienia poszczególnych pułków – tłumaczy Zygmunt Kandora.
Wystawa "Pułk 4. Ułanów i jego spadkobiercy 1813-2013" będzie pokazywana w pomieszczeniach domu książęcego w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej, w siedmiu przestrzeniach dotyczących następujących bloków tematycznych: Pułk 4 Ułanów Zaniemeńskich, Koło Weteranów Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich ich Rodzin i Przyjaciół, 4 Małopolska Drużyna Kawalerii Harcerskiej im. Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich, 3 Mazurski Batalion Rozpoznawczy, Stadnina Koni Kalinówka, Oddział Kawalerii Ochotniczej im. Pułku 4. Ułanów Zaniemeńskich oraz Dzieje Oręża Polskiego.
Ekspozycji będą towarzyszyć prezentacje postaci związanych z ziemią raciborską i orężem polskim: arcybiskupa Józefa Gawliny – biskupa polowego Wojska Polskiego, a także majora Jana Wyglendy – powstańca śląskiego, żołnierza września i II Korpusu Polskiego.
Wystawie towarzyszyć będą:
– 12 listopada, godz. 16.00 – seminarium poświęcone biskupowi Gawlinie (organizator: gmina Rudnik)
– 20 listopada, godz. 17.00 – seminarium poświęcone postaci majora Jana Wyglendy (1894-1973), (organizator: MRG w Rudniku)
– 22 listopada, godz. 15.00 – spotkanie pokoleń Rodziny Pułkowej (organizator: Fundacja Pułku 4. Ułanów)
Zwiedzanie wystawy codziennie: poniedziałek-piątek 9.00-16.00, sobota i niedziela od 10.00 do 18.00 po wykupieniu biletu wstępu na Zamek Piastowski (2 zł normalny, 1 zł ulgowy).
publ. /żet/
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:
Dawny Racibórz:niemieccy katolicy nie pytają Polaków o zgodę
– Wiarusy, czy pozwolicie na to, aby wam pan Muentzberg posłów narzucał? – zapytywały swoich Czytelników "Nowiny Raciborskie. Pismo dla ludu" w numerze z 5 października 1893 roku. Czym żył Racibórz 120 lat temu?
2014 w powiecie raciborskim Rokiem Gawliny
We wrześniu 2014 r. przypada 50 rocznica śmierci Józefa Gawliny, generała dywizji Wojska Polskiego, biskupa polowego Wojska Polskiego. Z tej okazji rada powiatu chce ogłosić 2014 Rokiem abp Józefa Gawliny.
Rudy: mazda wjechała w nadjeżdżającą z naprzeciwka scanię
Niewiele zabrakło, aby zderzenie mazdy z samochodem ciężarowym w Rudach skończyło się tragedią. Dzięki przytomności kierującego ciężarówką nie doszło do czołówki. Rudy: mazda zderzyła się z ciężarową scanią – zdjęcia>>>
——————————————————————————————————————–
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum.
Dodaj Temat na:
forum.raciborz.com.pl
——————————————————————————————————————