Tylko jeden dzień z opadami śniegu odnotowano w lutym w Raciborzu. Zobacz pozostałe ciekawostki dotyczące pogody w minionym miesiącu w regionie.
Przeciętny luty w rejonie Raciborza charakteryzuje się średnią miesięczną temperaturą powietrza -0,3˚C i sumą miesięczną opadów na poziomie 23 mm. Tegoroczny luty do obecnej chwili jest znacznie cieplejszy od przeciętnego i suchy. Średnia temperatura powietrza okresu od 1 do 27 lutego br. wynosi aż +4,0˚C, suma opadów zaledwie 16 mm. Tegoroczny luty jest również bezśnieżny, opady śniegu pojawiły się 12 lutego i utworzyły śladową pokrywę śnieżną w dniu 13 lutego. Najwyższa dobowa temperatura powietrza wystąpiła 26 lutego i wyniosła +11,6˚C, z kolei najniższa w dniu 13 lutego osiągnęła -4,7˚C.
W okresie od 1961 r. (od tego roku IMGW posiada dane w elektronicznej bazie danych) tegoroczny luty zajmuje 3 pozycję ex aequo z lutym 1989 r. pod względem najwyższej temperatury średniej miesięcznej. Na 1 miejscu z temperaturą średnią + 5,1˚C znajduje się luty 1990 r., wówczas padł również rekord maksymalnej temperatury dobowej, w dniu 25 lutego 90 r. wyniosła ona + 19,4˚C. Nie był to jednak miesiąc zupełnie pozbawiony pokrywy śnieżnej, zalegała ona w ciągu 2 dni z maksimum 4 cm w dniu 16 lutego. Zupełnie bezśnieżny był natomiast luty w roku 1989, był on zatem podobny do tegorocznego – informuje Grażyna Bebłot z IMGW w Katowicach.
Na uwagę zasługuje fakt, że prawie wszystkie najcieplejsze przypadki lutego wystąpiły dopiero w okresie od 1989 r.
publ. /ps/
—————————————————
zobacz także:
Kiedy zimą mamy wiosnę, czyli kilka ciekawostek o pogodzie
Zaledwie 6 dni śnieżnych z pokrywą maksymalnie 2 cm zanotowano w Raciborzu w styczniu. Tegoroczna zima jest niezwykle łagodna, choć w przeszłości zdarzały się cieplejsze.
Czy to zwiastuny przedwiośnia?
Dotychczas, jak donoszą media, Polska podzielona jest na dwa obszary klimatyczne. W północnej i wschodniej części niskie temperatury i śnieżyce a w południowo – zachodniej o wiele cieplej, bez śniegu.