Ponad 350 dzieci w powiecie raciborskim umieszczonych jest w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka i placówkach opiekuńczo wychowawczych.
W całym kraju, jak wykazują statystyki przybywa rodzin nieporadnych wychowawczo, dysfunkcyjnych i patologicznych. W tym jest sporo związków partnerskich i osób żyjących w konkubinacie. W tych środowiskach najczęściej rodzice lub rodzic biologiczny zostają na wniosek pracownika socjalnego lub kuratora pozbawieni przez sąd całkowicie bądź częściowo praw rodzicielskich. Wtedy też Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie jest prawnie zobligowane przez sąd do odbioru dzieci i umieszczenia ich w rodzinie zastępczej lub placówce.
Na terenie powiatu raciborskiego obecnie funkcjonuje 129 rodzin zastępczych , w tym 9 rodzinnych domów dziecka. Ponadto Od kilku lat pod opieką sióstr salezjanek w Pogrzebieniu działa Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza gdzie przebywa 33 dzieci. Placówka ta posiada również w Raciborzu mieszkanie rodzinkowe, prowadzone pod okiem wychowawcy przez samych mieszkańców. W ten sposób przed uzyskaniem pełnoletności podopieczni są usamodzielniani i przygotowywani do życia w społeczeństwie.
Podobna placówka powstała w Kuźni Raciborskiej , prowadzona przez Stowarzyszenie „Otwarte Serce Dzieciom” a nadzorowana merytorycznie przez PCPR. Przebywa tam 54 podopiecznych. Część z nich mieszka w domu rodzinkowym na terenie Nędzy oraz w mieszkaniu rodzinkowym w Raciborzu. Ostatnio pod nadzorem placówki w Kuźni Raciborskiej, przy udziale Urzędu Marszałkowskiego , Urzędu Gminy Pietrowice Wlk. udało się utworzyć Regionalne Placówki Opiekuńczo Terapeutyczne w Cyprzanowie i Samborowicach. Ta ostatnia jest jeszcze w fazie organizacyjnej – twierdzi Magdalena Strzelczyk – dyrektor placówki w Kuźni Raciborskiej..
Aby rodziny zastępcze i placówki mogły funkcjonować prawidłowo, zarówno rodzice jak i wychowawcy wykazują wiele zrozumienia i miłości podległym wychowankom. Wspierają ich w tym aktywnie pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Raciborzu.
Dzień Rodzicielstwa Zastępczego ustanowiony został na podstawie uchwały Sejmu RP dnia 24 maja 2006 roku. Wszystko po to by zwrócić uwagę na trudną i odpowiedzialną pracę rodziców zastępczych i wychowawców oraz pilną potrzebę tworzenia nowych rodzin zastępczych.
Istniejące od dwóch lat Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych „Przyjazny Dom” pod przewodnictwem Irmy Kruppa z siedzibą w Krzyżanowicach z okazji tego święta zaprasza wszystkie rodziny zastępcze i placówki z pow. raciborskiego na Mszę św. w kościele św. Mikołaja przy ul. Kozielskiej w sobotę 31 maja 2014 roku o godz.11,00. Po Eucharystii wystąpi zespół dziecięcy z krótkim programem o św. Janie Pawle II. Wszystkie, obecne rodziny zastępcze otrzymają od autora nowe wydawnictwo Raciborskich Mediów zatytułowane „Miejsca Pamięci o św. Janie Pawle II na ziemi raciborskiej”.
/K.N./
——————————————————
zobacz także:
Rodzina państwa Kieś uhonorowana przez Prezydenta RP
Złoty Krzyż Zasługi z rąk Bronisława Komorowskiego odebrali rodzice zastępczy Jolanta i Jan Kieś z Rudy.
Byłam też w kościele aby uczestniczyć w tej Mszy św. I przy okazji zobaczyć moje dzieci, które są w rodzinie zastępczej. Tej rodziny nie było. A szkoda.Jeżeli w rodzinach zastępczych i placówkach jest obecnie ponad 350 dzieci to dlaczego była zaledwie 1/3 z nich. To jest bolesne.
Stowarzyszenie wszystko dobrze zorganizowało. Wydaje mi się iż trzeba trafić z propozycją zrzeszenia do wszystkich rodzin. Moje dzieci
Były prowadzone przez babcię do kościoła, przystąpiło jedno z nich do I-szej Komunii a teraz nie wiem czy w rodzinie zastępczej dalej są wychowywane po katolicku?
Podziwiam ludzi którzy decydują się na przyjęcie do swego domu i pod swoją opiekę obce dzieci czy już młodzież. To nie jest takie proste za żadne pieniądze.