MOTOrady: Jak bezpiecznie spakować samochód?

    Przed nami długo oczekiwany wyjazd na wymarzony urlop. Jeszcze tylko szybkie spakowanie bagaży i w drogę.Kiedy zaczynamy się pakować przeważnie okazuje się, iż zmieszczenie wszystkiego do naszego samochodu wcale nie jest takie proste. Jeśli zrobimy to niewłaściwie, auto może się gorzej prowadzić. Ale to nie wszystko. Przedmioty bezmyślnie ulokowane w kabinie będą stanowić zagrożenie dla pasażerów.
        
    Pakując samochód walizkami i innymi torbami powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad. W końcu sama podróż, czasem nawet kilkunastogodzinna, powinna upłynąć w dość komfortowych warunkach, a nie będąc wciśniętym pomiędzy bagaże. Pakując, starajmy się, by wszystkie torby zmieścić do bagażnika, tak by w kabinie pasażerskiej pozostały tylko niezbędne rzeczy – torebka z dokumentami, coś do picia, jedzenia, jakaś mapa i inne niezbędne w czasie podróży przedmioty (np. książka lub jakaś zabawka dla dziecka)..  Jedną z ważniejszych zasad jest umieszczanie ciężkich przedmiotów na dole bagażnika i dokładne dociskanie ich do tylnego siedzenia. W ten sposób ograniczymy ryzyko związane z ich przemieszczeniem do przodu pojazdu, w czasie ewentualnego wypadku. Wszelkie mniejsze, lżejsze przedmioty zapakujmy w taki sposób, aby wypełniły puste miejsce wokół cięższych przedmiotów oraz tak mocno i ciasno, jak tylko się nam uda. Unikajmy natomiast umieszczania bagaży powyżej linii tylnych siedzeń(chyba, że auto posiada kratkę lub specjalną siatkę). Absolutnie nie można umieszczać żadnych większych, a szczególnie twardych, przedmiotów na tylnej półce. Podczas kolizji czy wypadku lecąc w stronę pasażerów mogą spowodować poważne obrażenia.   

    Jeśli mimo wszystko bagażnik naszego auta okazał się za mały, wówczas możemy skorzystać z bagażników lub boksów dachowych. To w ostateczności. W takim przypadku umieśćmy tam rzeczy duże objętościowo, ale stosunkowo lekkie. W żadnym przypadku nie możemy przekroczyć dopuszczalnych wartości wagowych. Jeśli chcemy ze sobą wziąć także sprzęt sportowy (rower, deska surfingowa, narty) to powinniśmy skorzystać z różnych dostępnych bagażników (dachowych, na tył samochodu, na hak holowniczy). Ważne, by przed samą podróżą sprawdzić dokładnie wszelkie mocowania bagażnika zewnętrznego i nawet przejechać próbnie minimum kilkanaście kilometrów. Warto też, już w podróży, po kilkudziesięciu kilometrach zatrzymać się i jeszcze raz sprawdzić, czy wszystko jest dobrze pozapinane. Pamiętajmy też, iż mocno obciążony samochód powinien mieć dopompowane opony. Wartości te znajdziemy np. w instrukcji obsługi lub na klapce wlewu paliwa.

    - reklama -

     

     

    /Cykl MOTOrady powstaje we współpracy z Auto Centrum Opolony w Raciborzu/

     

     
     

     

     

    ——————————————————————————————

     

    Czytaj również:

     

    MOTOrady: Kolizja drogowa. Co dalej?

    Gdy dojdzie do kolizji drogowej, czyli zdarzenia bez ofiar w ludziach, na ogół możemy sami dojść do porozumienia ze sprawcą. Nie można wówczas zapomnieć o spisaniu oświadczenia o spowodowaniu kolizji.

    MOTOrady: Jak rozliczyć się z ubezpieczycielem?

    Częstsze używanie auta wiosną powoduje, że jesteśmy bardziej narażeni na wypadek lub kolizję.

    MOTOrady: Spawanie tworzyw sztucznych

    Dzięki elementom z tworzyw sztucznych koszty produkcji są mniejsze, a samochody lżejsze, jednak zasięg uszkodzenia w razie nawet niewielkiej stłuczki – o wiele większy.

    MOTOrady: Dziurawe drogi na wiosnę. Walcz o odszkodowanie!

    Zdobycie odszkodowania za uszkodzenie samochodu spowodowane złym stanem drogi nie jest rzeczą prostą, co nie znaczy, że niemożliwą. Dobry materiał dowodowy pozwoli zakończyć sprawę sukcesem.

    MOTOrady: zimno w aucie?

    Jeśli po kilkunastu minutach jazdy z kratek nawiewu wypływa zimne powietrze, nie zwlekajmy – auto najprawdopodobniej wymaga naprawy, gdyż niedogrzanie samochodu stanowi symptom poważnych usterek układu chłodzenia.

    MOTOrady: hałas w samochodzie

    Stuki, nasilające się drgania i hałas to oznaki niechybnie zbliżającej się awarii. Sygnałów tych, pomimo trudności lokalizacji ich źródła, nie należy lekceważyć…

    MOTOrady: Rdza nadal groźna dla samochodów

    Dziś nie wszystkie warsztaty posiadają w swojej ofercie usługi związane z zabezpieczeniem antykorozyjnym. Szkoda, bo zabezpieczenia fabryczne nie są wystarczające i samochody nadal rdzewieją.

    MOTOrady: Jak najlepiej umyć auto

    Sposobów jest wiele, nie każdy jednak godny polecenia. Jedne mogą rysować samochód, inne nie zagwarantują idealnie czystego samochodu.

    MOTOrady: Wymiana płynu hamulcowego

    Wymiana płynu hamulcowego jest niestety często zaniedbywana przez kierowców. Tymczasem, tylko wymieniany na czas płyn gwarantuje odpowiednie przenoszenie siły hamującej z pedału hamulca na klocki hamulcowe…

    MOTOrady: Jak często wymieniać olej?

    Okresowe sprawdzanie poziomu oleju w silniku i jego wymiana w odpowiednim momencie to podstawowe czynności, które powinien kontrolować każdy kierowca. Wśród kierowców panują różne opinie na temat tego jak często to robić.

    MOTOrady: Wszystko to, co powinieneś wiedzieć o oponach

    Czy powinniśmy wymienić kilkuletnie opony? Co bezwzględnie dyskwalifikuje  dalsze użytkowanie? Żeby odpowiedzieć na te pytania, opony należy prześwietlić pod kątem zużycia, uszkodzeń i wieku.

     

    - reklama -

    KOMENTARZE

    Proszę wpisać swój komentarz!
    zapoznałem się z regulaminem
    Proszę podać swoje imię tutaj