Miażdżący raport NIK. Powódź dalej nam zagraża

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że budowa zbiornika Racibórz jest bardzo opóźniona. 

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała ocenę realizacji "Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry" w 2013 roku oraz wyraziła opinię na temat sprawozdania finansowego z realizacji projektu za ten rok.

- reklama -

Kluczowym przedsięwzięciem całego projektu jest budowa zbiornika Racibórz Dolny. – Zadanie to powierzone zostało RZGW w Gliwicach, które wywiązało się z niego w stopniu niedostatecznym. Pomimo zawarcia w dniu 18 czerwca 2013 roku umowy z przedsiębiorstwem Dragados na budowę zbiornika i zmiany Inżyniera Kontraktu, powstały kolejne opóźnienia zagrażające nowemu terminowi realizacji tego zadania, który określony został na dzień 9 stycznia 2017 rok – czytamy w raporcie Najwyższej Izby Kontroli. Przypomnijmy, że zgodnie z początkowymi postanowieniami "Programu dla Odry 2006" zbiornik miał zostać oddany do użytku w 2011 roku. W Raporcie wspomniano także o przyczynach dotychczasowych opóźnień w realizacji zadania. Wymieniono tutaj między innymi niezapewnienie praw autorskich do sporządzonej wcześniej dokumentacji budowlanej, co ograniczało możliwości koniecznej i szybkiej jej aktualizacji oraz nieegzekwowanie od wykonawcy robót terminowej realizacji zadań.

 

Zdjęcia zostały wykonane w kwietniu 2014 roku.

Zbiornik Racibórz ma istotne znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego dla wielu miast, takich jak Racibórz, Kędzierzyn-Koźle, Opole czy Wrocław. Realizacja zadania trwa już od 6,5 roku. Dotychczasowe działania podejmowane przez RZGW w Gliwicach NIK uznaje za nieefektywne oraz mało skuteczne. Jak wynika z raportu, zaawansowanie rzeczowe realizacji robót na koniec 2013 roku wyniosło zaledwie 4,1 % i stan ten nie uległ zasadniczym zmianom do 30 kwietnia 2014 roku. Z raportu jednoznacznie wynika, że konieczne będzie przesunięcie daty zakończenia budowy Zbiornika Racibórz. Wskazuje się tutaj 2018 rok.

Odzwierciedleniem opóźnień w realizacji projektu było także niskie zaawansowanie finansowe zadań. Poniesione do końca 2013 roku wydatki oszacowano na 299,2 mln zł. Kwota ta stanowi 23,7 % kwoty przewidzianej na budowę Zbiornika Racibórz.

 

 

 

Czytaj cały raport Najwyższej Izby Kontroli>>

 

 

/p/

- reklama -

9 KOMENTARZE

  1. się spieszyć jak tak dobrze URZĘDNIKOM budową zainteresowanym płacą. Wybudują i ? Koniec z pensjami.[b] Do … PUP-y [/b]
    To tak jak z tą spółką imć pana GRADA z PeO co to atomową ekektrownię wieki całe będzie, budowała ! [b]150.ooo / miesiąc [/b]na ulicy nie leży …[b] Do tego samochody, biura, com.putery , … sekretarki …[/b]

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj