Służby sanitarne zadowolone z jakości wody pitnej w powiecie

Stan techniczno-sanitarny urządzeń sieci wodociągowej i ujęć oceniono jako zadowalający. Na 148 przeprowadzonych w 2014 roku kontroli, jedynie w 3 przypadkach stwierdzono naruszenia.

Prowadzony przez PSSE w Raciborzu nadzór w dziedzinie zaopatrzenia w wodę polega na:
– przeprowadzaniu kontroli stanu sanitarnego ujęć oraz urządzeń wodociągowych,
– kontroli laboratoryjnej jakości wody w ramach tzw. monitoringu kontrolnego i monitoringu przeglądowego,
– rozpatrywaniu interwencji mieszkańców,
– sprawdzaniu stopnia zanieczyszczenia instalacji wody ciepłej bakteriami rodzaju Legionella Sp.

- reklama -

Woda przeznaczona do zbiorowego zaopatrzenia ludności w powiecie raciborskim pozyskiwana jest z ujęć wody podziemnej, jedynie niewielki procent pochodzi z ujęć powierzchniowych, których źródła zlokalizowane są poza powiatem. System zaopatrzenia w wodę składa się z 13 wodociągów publicznych oraz z 5 wodociągów zakładowych (ZPM „Maxpol”, SM „Zott”, ZPC „Mieszko” ul. Opawska, ZPC „Mieszko” ul. Starowiejska, FO „Rafamet”).

W roku 2014 przeprowadzono 23 kontrole mające na celu ocenę stanu sanitarno-technicznego ujęć i urządzeń wodociągowych oraz 125 kontroli jakości wody do spożycia. Stan techniczno-sanitarny urządzeń i ujęć oceniono jako zadowalający. Naruszenia stwierdzono w trzech przypadkach i dotyczyły one stanu sanitarno-technicznego zbiorników wody czystej. Zostały wydane decyzje nakazujące poprawę stanu sanitarno-technicznego zbiorników w Rudzie Kozielskiej, Makowie i Samborowicach celem zabezpieczenia przed powstaniem możliwości przedostawania się zanieczyszczeń.

Generalnemu remontowi poddano zbiornik wody czystej w Nędzy i w chwili obecnej wykonany jest w nowoczesnej technologii, od wewnątrz wykończony materiałem posiadającym atest higieniczny i pozytywną opinię Inspekcji Sanitarnej. Ponieważ jakość wody w dużej mierze zależy również od materiałów, z których wykonywane są urządzenia wodociągowe obecny system prawny nakazuje przedsiębiorcom ubieganie się o pozytywną opinię Inspektora Sanitarnego dotyczącą planowanego zastosowania w budowie sieci.

W roku 2014 Inspektor Sanitarny w Raciborzu wydał, oprócz opinii dot. materiału na zbiornik w Nędzy, dwie opinie dotyczące zastosowania materiałów w pracach budowlanych przebudowy sieci w Raciborzu oraz w Babicach.

Trwają prace związane ze zmianą układu technologicznego systemu uzdatniania wody na Stacji w Borucinie. Wodociąg ten od dłuższego czasu zmaga się z problemem niedostatecznego uzdatniania wody. Woda produkowana jest mętna i zawiera związki żelaza i manganu w ilości przekraczającej wartości wymagane rozporządzeniem.

Monitoring jakości sanitarnej wody przeznaczonej do spożycia na terenie powiatu raciborskiego prowadzony był w 58 punktach. Zarówno zakres badań jak i częstotliwość poboru wody w tych punktach była różna.

W pobranych próbkach wody wykonano oznaczenia parametrów fizykochemicznych i bakteriologicznych, zgodnie z zakresem badań określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29.03.2007r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi ( D.U. z 2007r Nr 61, poz. 417 z późn. zm.)

W roku 2014 nie stwierdzono przypadków zanieczyszczenia mikrobiologicznego wody, które mogłoby stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi z wyjątkiem wody w „Źródełku” przy Kościele Pątniczym w Pietrowicach Wielkich, które zostało zamknięte.
W roku 2014 stwierdzano natomiast przekroczenia parametrów fizycznych i chemicznych, takich jak mętność, żelazo i mangan, głównie w obszarze wodociągu Borucin, a także sporadycznie w wodociągach zakładowych FO „Rafamet” w Kuźni Raciborskiej, ZOTT Polska Sp. z o.o., ZPC „Mieszko” ul. Starowiejska oraz sieć w Pietrowicach.

Cały obszar powiatu raciborskiego cechuje się naturalnie niskim poziomem magnezu. Stężenie magnezu w wodzie wodociągowej jest na ogół niższe od zalecanego ze względów zdrowotnych. Fakt ten jednak nie pociąga za sobą konieczności uzupełniania tego pierwiastka w procesach technologicznych.

Jakość wody w poszczególnych gminach powiatu raciborskiego była następująca:


Miasto Racibórz

Zaopatrywane jest w wodę z trzech ujęć: ujęcia Strzybnik, ujęcia przy ul. Gamowskiej oraz ujęcia przy ul. Bogumińskiej.
W 2014 r. pobrano 49 prób wody w 15 miejscach, w różnych dzielnicach miasta. Wszystkie zbadane próbki wody spełniały wymagania rozporządzenia.

Stwierdzono jedynie pojedyncze przypadki obecności bakterii grupy coli w sieci wodociągowej w miesiącu wrześniu, które jednak nie dyskwalifikują wody pod względem przydatności do spożycia. Wodę oceniono jako nadającą się do spożycia przez ludzi.

Gmina Krzanowice
Zaopatrywana jest przez wodociąg z ujęciami i Stacją Uzdatniania Wody w Borucinie. Jest to drugi wodociąg pod względem produkcji wody w powiecie. Z wodociągu korzystają mieszkańcy Krzanowic, Borucina, Bojanowa, Wojnowic i Pietraszyna.

W 2014 roku pobrano 16 próbek wody, w 10 stwierdzono przekroczenia wartości dopuszczalnych żelaza /i/lub mętności /i/lub manganu. Powodem takiej sytuacji jest niewydolność procesów uzdatniania stacji produkującej wodę w Borucinie. Zakład Gospodarki Komunalnej w Krzanowicach, który zajmuje się produkcją wody, przeprowadza prace mające na celu poprawę sytuacji. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Raciborzu biorąc pod uwagę sytuację finansową Zakładu, brak sprzeciwu radnych oraz opinię ekspertów wskazującą na brak ryzyka zdrowotnego powodowanego spożywaniem wody zawierającej podwyższone ilości żelaza i manganu udzielił zgody Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Krzanowicach na podawanie do sieci wody o pogorszonym składzie do dnia 30.06.2016. Taką wodę określa się jako warunkowo dopuszczoną do spożycia przez ludzi.

Gmina Krzyżanowice
Zaopatrywana jest przez wodociąg z ujęciami i Stacją Uzdatniania Wody w Borucinie ( gmina Krzanowice). Stacja ta, w chwili obecnej, produkuje wodę o pogorszonej jakości w stosunku do wymagań, ze względu na zawarte w niej związki żelaza i manganu, dlatego też Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne „Górna Odra” rozprowadzające wodę w gminie Krzyżanowice w okresie od 15 lipca do 17 grudnia 2014 postanowiło włączyć również do eksploatacji własne ujęcia i stację uzdatniania w Rudyszwałdzie, która wspomagała zaopatrzenie wsi Chałupki, Zabełków, Rudyszwałd. W gminie Krzyżanowice w 2014 roku pobrano 8 próbek wody. W dwóch otrzymano wynik wskazujący na nieznaczne przekroczenie dopuszczalnych wartości manganu lub mętności wody. Taką wodę określa się jako warunkowo dopuszczoną do spożycia przez ludzi.


Gmina Nędza

Posiada na swoim terenie jeden własny wodociąg z ujęciami w Nędzy i Babicach. Wodociąg zaopatruje: Nędzę, Babice, Górki Śląskie, Szymocice, Zawadę Książęcą, Łęg i Ciechowice.

W roku 2014 pobrano 5 prób wody w 3 punktach sieci. Wszystkie zbadane próbki wody spełniały wymagania rozporządzenia, za wyjątkiem jednego przypadku nieznacznie podwyższonej ogólnej liczby bakterii. W przeprowadzonym niezwłocznie badaniu powtórzonym jakość wody nie budziła zastrzeżeń. Wodę w wodociągu Nędza w roku 2014 oceniono jako nadającą się do spożycia przez ludzi.


Gmina Rudnik

Posiada na swoim terenie jeden własny wodociąg z ujęciami w Rudniku. Wszyscy mieszkańcy gminy (Rudnik, Strzybnik, Ponięcice, Czerwięcice, Szonowice, Jastrzębie, Łubowice, Grzegorzowice, Sławików, Lasaki, Gamów, Sławienko, Modzurów) oraz Racibórz, ul. Kwiatowa zaopatrywani są w wodę z tego wodociągu.

W 2014 r. pobrano do badań 5 próbek wody w trzech miejscach sieci wodociągowej. Wszystkie zbadane próbki wody spełniały wymagania rozporządzenia. Wodę oceniono jako nadającą się do spożycia przez ludzi.

Gmina Kuźnia Raciborska
Posiada w obszarze swojego działania dwa wodociągi: wodociąg „Kuźnia Raciborska” który zaopatruje miejscowości Kuźnia Raciborska, Siedliska, Turze, Budziska i Rudę i wodociąg „Ruda Kozielska”, który zaopatruje Rudy, Rudę Kozielską i Jankowice.

W roku 2014 pobrano 13 próbek wody w obszarze gminy, w zakresie monitoringu kontrolnego i przeglądowego, w 7 punktach rozrzuconych po obszarze gminy. Wszystkie zbadane próbki wody spełniały wymagania rozporządzenia. Wodę oceniono jako nadającą się do spożycia przez ludzi. Pomimo tego faktu, z powodu wydajności studni zaopatrujących wodociąg oraz ich jakości, zdaniem PPIS w Raciborzu, istnieje potrzeba realizacji planowanej od lat inwestycji polegającej na podłączeniu wodociągu do ujęcia w Solarni. Niestety nadal brak jest środków na tak ważną inwestycję.

Gmina Pietrowice Wielkie
Mieszkańcy zaopatrywani są przez trzy wodociągi. Są to wodociąg „Maków”, który zaopatruje Pietrowice Wielkie, Cyprzanów, Lekartów, Kornice, Żerdziny, Pawłów i Gródczanki, wodociąg „Amandów”, który zaopatruje w wodę Amandów, Krowiarki i Maków oraz wodociąg Samborowice, zaopatrujący Samborowice.

W roku 2014 pobrano 13 próbek wody w zakresie monitoringu kontrolnego i przeglądowego w 10 punktach poboru rozrzuconych po obszarze gminy. Wszystkie zbadane próbki wody spełniały wymagania rozporządzenia z wyjątkiem jednej próby, w której stwierdzono nieznacznie podwyższoną zawartość związków żelaza. Wodę oceniono jako nadającą się do spożycia przez ludzi.


Gmina Kornowac

Gmina nie posiada własnych ujęć wodociągowych. Woda do spożycia w całości pochodzi z zakupu.

Zaopatrzeniem ludności w wodę na terenie gminy zajmują się trzy przedsiębiorstwa wodociągowe, mieszkańcy zaopatrywani są przez trzy wodociągi: wodociąg „Rzuchów”, który zaopatruje miejscowość Rzuchów a woda w tym wodociągu dostarczana jest przez GPWiK Sp. z o.o. z Wodzisławia Śl., wodociąg Pogrzebień-Kornowac, który zaopatruje miejscowości Pogrzebień i Kornowac a wodę w tym wodociągu dostarcza Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Raciborzu i wodociąg „Kobyla-Łańce”, który zaopatruje miejscowości Kobyla i Łańce a wodę dostarcza Spółka Wodna Kobyla-Łańce.

W sumie, w roku 2014, pobrano 9 próbek wody w pięciu punktach sieci w obszarze gminy. Wszystkie zbadane próbki wody spełniały wymagania rozporządzenia i wodę oceniono jako nadającą się do spożycia przez ludzi. W roku 2014 podjęto decyzję o wyłączeniu z użytkowania linii przesyłowej zasilającej Pogrzebień przez przepompownię „Zbytki”. PPIS w Raciborzu, w latach ubiegłych, niejednokrotnie zwracał uwagę na potrzebę przebudowy tego obiektu, z uwagi na pogarszający się stan techniczno-sanitarny i prawdopodobieństwo przedostawania się do sieci zanieczyszczeń. Wyłączono również z użytkowania zbiornik wody czystej w Pogrzebieniu. W chwili obecnej istnieje potrzeba podjęcia decyzji przez właściciela tj. gminę Kornowac o dalszych losach tych obiektów.

Poza wodociągami nieznaczny udział w zaopatrzeniu mieszkańców powiatu w wodę mają studnie publiczne. PSSE w Raciborzu w 2014 roku skontrolowała jakość wody w dwóch studniach publicznych występujących w powiecie raciborskim tj. przy Kościółku Pątniczym św. Krzyża w Gródczankach oraz w parku w Tworkowie. W przypadku Tworkowa jakość wody nieznacznie odbiega od norm przyjętych dla wody wodociągowej, lecz spożywanie jej nie stanowi ryzyka zdrowotnego. W przypadku Gródczanek woda przebadana w roku 2014 była skażona mikrobiologiczne, w związku z czym PPIS w Raciborzu wydał decyzję zakazującą czerpania wody z tego miejsca. Należało przeprowadzić czyszczenie i dezynfekcję studni, lecz do tej pory zabiegów tych nie przeprowadzono i studnia pozostaje wyłączona z użytkowania. W sieci wodociągów publicznych jedynym punktem publicznego czerpania wody jest kran zainstalowany w Raciborzu przy Skwerze Kresowian. PSSE przebadała wodę w tym punkcie i woda nadawała się do spożycia.

PSSE w Raciborzu systematycznie informuje mieszkańców o wynikach kontroli jakości wody. Oceny takie z podziałem na poszczególne obszary gmin PSSE w Raciborzu zamieszcza na stronie internetowej: www.bip.wsse.katowice.pl/ w zakładce PSSE Racibórz/Komunikaty i aktualnośc/i/ Higiena Komunalna/ Aktualne oceny jakości wody. Oceny przydatności wody do spożycia opracowywane są na podstawie badań własnych PSSE oraz na podstawie badań prowadzonych w ramach kontroli wewnętrznej przedsiębiorstw wodociągowych.

 

źródło: SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI ZADAŃ PSSE W RACIBORZU ZA ROK 2014
Informacja o stanie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu raciborskiego za 2014 rok

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj