1 października na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyła się konferencja podsumowująca 10-lecie pracy metodą ćwiczeń asymetrycznych w gimnastyce korekcyjnej w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Raciborzu.
Zaproszeni prelegenci przybliżyli uczestnikom różne aspekty tematu, wagę diagnozowania i korygowania wad postaw jak również ofertę i dorobek raciborskiej placówki. W konferencji wzięło udział blisko 80 osób.
Wady postawy ciała u dzieci i młodzieży to poważny ogólnospołeczny problem współczesnego świata, który dotyka ponad 70% badanych. Diagnoza postawy ciała dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym może skutecznie wyprzedzić pogłębianie się wad postawy, co stwarza możliwość wczesnej częściowej, a często i całkowitej korekcji.
Uczestnicy spotkania na zamku wysłuchali następujących prelekcji:
– Artur Krawiec – p.o. dyrektor MOS-u w Raciborzu – temat: „Wady postawy ciała dzieci i młodzieży – problem, z którym można efektywnie walczyć”;
– Ryszard Harężlak, twórca i propagator metody ćwiczeń asymetrycznych w gimnastyce korekcyjnej z Bielska-Białej – temat: „Kontrowersje w podejściu do leczenia skolioz idiopatycznych”;
– Paweł Kowalski, wieloletni dyrektor Bielskiego Szkolnego Ośrodka Gimnastyki Korekcyjno-Kompensacyjnej i doświadczony nauczyciel-instruktor gimnastyki korekcyjnej – temat: „Społeczno-zawodowe aspekty wad postawy ciała”;
– Aleksandra Szczerowska – przedstawiciel rodziców dzieci dotkniętych problemem wad postawy ciała – temat: „Aspekt skoliozy z punktu widzenia rodzica”.
Międzyszkolny Ośrodek Sportowy prowadzony przez Powiat Raciborski jest placówką oświatową, w której od kilkudziesięciu lat realizowane są zajęcia gimnastyki korekcyjnej dla dzieci i młodzieży z wadami postawy w płaszczyźnie strzałkowej, czołowej i poprzecznej. Nadążając za najnowszymi rozwiązaniami, od 2005 roku ośrodek wprowadził metodę korygowania postawy ciała ćwiczeniami asymetrycznymi.
Placówka jest jedną z najlepszych tego typu w województwie śląskim, szczególnie w niezwykle trudnym procesie korygowania skolioz ze zmianami trójpłaszczyznowymi (garbami żebrowymi i wałami lędźwiowymi).
Ofertą badań MOS obejmuje dzieci i młodzież w wieku od 5 do 15 lat. Gwarantuje, że dzieci i młodzież zdiagnozowane, u których stwierdzone zostanie poważne skrzywienie kręgosłupa zostaną objęte specjalistycznym programem ćwiczeń pozwalającym skorygować istniejącą wadę lub całkowicie ją wyeliminować.
W okresie ostatnich 10 lat z zajęć gimnastyki korekcyjnej prowadzonych przez raciborski MOS skorzystało ponad 2000 dzieci. Blisko 400 będzie na nią uczęszczać w tym roku szkolnym. Niemal 70% ćwiczących odniosło częściową lub całkowitą korekcję niewłaściwej postawy ciała.
zamekpiastowski.pl
publ. /ps/