Dzień bez telefonu – spróbujesz?

Inicjatywa spędzenia całego dnia bez tzw. komórki zapoczątkowana została przez Internautów, a światowy dzień bez telefonu komórkowego przypada na 15 lipca. Zobacz galerię raciborzan, którzy nie rozstają się ze swoimi smartfonami.

- reklama -

Jeszcze na początku lat 90 XX w telefony komórkowe – wtedy wielkości cegieł – mieli tylko gangsterzy i prezesi wielkich korporacji, a mimo to życie przeciętnego obywatela funkcjonowało bez większych zakłóceń. Dlaczego by więc nie powrócić do tamtej rzeczywistości choćby na 24 godziny? 15 lipca to świetna okazja do podjęcia próby wykonania takiego eksperymentu. W Polsce liczba aktywnych kart SIM przekracza liczbę mieszkańców kraju, a wykonywanie połączeń głosowych to zaledwie jedno z setek zastosowań komórek, których coraz częściej nie nazywa się już telefonami, tylko smartfonami. Choć w ogólnym rozrachunku komórki przynoszą więcej pożytku niż szkody, a przy tym bez wątpienia ułatwiają codzienne życie, czasami warto świadomie zrezygnować na chwilę nawet z tych największych dobrodziejstw codzienności. Wtedy, jak stwierdził amerykański student Jake Reilly, który zrezygnował z używania telefonu komórkowego i komputera na 90 dni, „wszystko staje się prostsze”.

 

– Możliwość komunikowania się z przyjaciółmi, z rodziną, będącymi w ruchu, niezależnie od miejsca przybywania, od dawna było marzeniem ludzkości. O tym, jakie korzyści niesie ze sobą telefonia komórkowa, nie trzeba nikogo przekonywać, świadczy o tym liczba kart SIM w Polsce, których jest więcej niż mieszkańców – powiedział dr Grzegorz Zieliński z Zakładu Toksykologii i Ochrony Zdrowia w Środowisku Pracy Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jak zaznaczył, nauka nie udzieliła dotąd jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy i na ile powszechne stosowanie telefonów może wpłynąć na nasze zdrowie. – Jest pewna mozaika różnych wyników badawczych, ale trzeba je poskładać w jedną całość, by móc definitywnie rozstrzygnąć – zaznaczył.

 

Fot. Katarzyna Przypadło

 

 

 

Poniżej przytaczamy kilka internetowych faktów na temat telefonów komórkowych:

 

Osoby, które trzymają telefon komórkowy przy uchu dłużej niż 15 godzin w miesiącu (czyli średnio 30 minut dziennie) są dwa razy bardziej narażone na ryzyko rozwoju glejaka i oponiaka. Tak twierdzą francuscy uczeni. Wyniki ich badań publikuje brytyjskie pismo medyczne „Occupational and Environmental Medicine”.

 

W 2011 r. międzynarodowy zespół ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ogłosił, że istnieje „możliwe działanie rakotwórcze” telefonów komórkowych. Ostrzeżenie było dziełem zespołu 31 naukowców z 14 krajów, którzy wydali je po spotkaniu w siedzibie Międzynarodowej Agencji ds. Badań nad Rakiem w Lyonie we Francji.

 

Francuzi przedstawili najnowsze długofalowe badanie skutków używania telefonów komórkowych. Przeanalizowali 253 przypadki glejaka mózgu oraz 194 przypadki oponiaka odnotowane w rejestrach francuskiej służby zdrowia między 2004 a 2006 r. Pacjentów tych porównywano z 892 osobami kontrolnymi (niekorzystającymi z telefonów komórkowych) z całej populacji, by wyłapać ewentualne różnice w poziomie zachorowalności na te dwa nowotwory. Okazało się, że u osób, które używają telefonów komórkowych bardzo intensywnie (szczególnie wśród wykorzystujących ich regularnie jako narzędzie pracy) ryzyko rozwoju wspomnianych nowotworów jest dwukrotnie większe.

 

Wspomniane badania nie dowodzą konkretnego związku przyczynowo-skutkowego, jednak wskazują na pewną zależność. Nie należy ignorować tego ostrzeżenia i dyskredytować jego wyników. Dopóki więc nie będziemy pewni, że komórki nie szkodzą zdrowiu, warto zachować ostrożność.

 

Rady dla ostrożnych:

 

* Staraj się trzymać telefon komórkowy jak najdalej od głowy – najlepiej używaj zestawów głośnomówiących i słuchawek.

* Nie noś przy sobie komórki przez cały dzień.

* Jeżeli już masz telefon przy sobie, noś go tak, by klawiatura była skierowana do ciała, a tylna część obudowy na zewnątrz.

* Do długich rozmów używaj – jeżeli to możliwe – telefonów stacjonarnych.

* Podczas rozmowy co jakiś czas zmieniaj ucho, do którego przykładasz telefon.

* Gdy możesz, zastępuj rozmowę SMS-ami.

 

oprac./ab/

 

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj