
W piątek, 24 marca, w Raciborskim Domu Kultury odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z zaprzyjaźnionymi uczniami z Opawy.Spotkanie to, które miało charakter warsztatów teatralnych, zainaugurowało realizację wspólnego projektu, który nosi tytuł: „Edukacja teatralna jako sposób na pokonywanie barier komunikacyjnych.” Projekt ten został dofinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR). W jego ramach uczniowie obu szkół będą, co miesiąc, wymieniać między sobą swoje doświadczenia związane z teatrem. Wspólne warsztaty teatralne, które prowadziła pani Jolanta Dzumyk, pomogły uczniom obu szkół przełamać bariery językowe i kulturowe oraz zawiązać pierwsze przyjaźnie. Nie zabrakło też nowych doświadczeń związanych z teatrem. Uczniowie wspólnie wykonali szereg ćwiczeń pomocnych przy realizacji przedstawień teatralnych. Odgrywali razem etiudy, a nawet tworzyli krótkie przedstawiania w teatrze światła i cienia. Warto wspomnieć, że projekt zakończy w listopadzie wspólne przedstawienie. Polacy przygotują i wystawia przedstawienie w języku czeskim, a Czesi uczynią to samo w języku polskim. Pomysłodawczyniami i głównymi realizatorkami projektu w naszej szkole są: pani dyrektor Kamila Kubiak i pani Joanna Morawiec. Już za miesiąc czeka nas kolejne spotkanie w ramach projektu, tym razem w Czechach.




![Raciborski spektakl w drugim etapie ogólnopolskiego przeglądu teatralnego [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/Przeznieksztalcenia.jpg)

![Historia niezwykłej arystokratki. Spotkanie z Jonaszem Milewskim w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Historia niezwykłej arystokratki. Spotkanie z Jonaszem Milewskim w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/Jonasz-Milewski-Gabriele-von-Thun-und-Hohenstein.jpg)
![Czytelniczki raciborskiej biblioteki stworzyły własne perfumy [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/warsztaty-tworzenia-perfum.jpg)



![Zakład Karny z Raciborza wygrał siatkarski turniej służb mundurowych [ZDJĘCIA] Zakład Karny z Raciborza wygrał siatkarski turniej służb mundurowych](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/turniej-siatkowki-sg.jpg)
![Waltornia bohaterką koncertów umuzykalniających w RCK [ZDJĘCIA] Waltornia bohaterką koncertów umuzykalniających w RCK](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/rck-koncert-umuzykalniajacy.jpg)
![Nowoczesne laboratorium dla przyszłych pielęgniarek otwarte w ANS w Raciborzu [ZDJĘCIA] Nowoczesne laboratorium dla przyszłych pielęgniarek otwarte w ANS w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/Laboratorium-Biochemii-i-Biofizyki-Fizjologii-oraz-Biologii-ANS-Raciborz.jpg)
![Biblioteka w Rudach dołączyła do Akademii Klimatycznej [ZDJĘCIA] Biblioteka w Rudach dołączyła do Akademii Klimatycznej](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/akademia-klimatyczna-biblioteka-rudy.jpg)

![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)









![Odrarium przy Zamku Piastowskim już otwarte [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/odrarium-raciborz.jpg)