Pod takim tytułem Raciborskie Towarzystwo Patriotyczne zorganizowało po raz drugi konkurs literacki, promujący wartości patriotyczne. W tym roku temat nieco trudniejszy, bo zakładał wykazanie się wiedzą historyczną, skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych.
Jury konkursu w składzie: Joanna Chrzanowska-Rybeczka, Dorota Frączek, Katarzyna Halfar, Weronika Musioł, Mieczysław Sus, Marek Rapnicki, Artur Jarosz, i Jerzy Staroń, z honorowym przewodniczącym prof. Markiem Czaplińskim z Uniwersytetu Wrocławskiego, nagrodziło cztery prace spośród dziewiętnastu. Pierwsze miejsce zajęła Gabriela Rubin uczennica kl. III a Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu. Pozostali laureaci konkursu to uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu. Drugie miejsce zajął Kamil Jasion, trzecie Paweł Jabłoński, wyróżnienie zdobył Tomasz Hajduk. Nie przyznano nagród w kategorii prac gimnazjalnych z powodu małej liczby uczestników.
Wręczenie nagród, poprzedzone spektaklem pt. „Dla mojej Ojczyzny”,
w wykonaniu młodych aktorów działających przy RCK pod kierunkiem Teresy Adamskiej i Grażyny Tobor, odbyło się
11 listopada br. w sali kameralnej Raciborskiego Centrum Kultury.
/Oprac. Weronika Musioł/
Nagrodzone prace publikujemy w dziale DOKˇD IDĘ?






![Kreatywność tematem grudniowego spotkania „Biblioteki kobiet” w Raciborzu [ZDJĘCIA] Kreatywność tematem grudniowego spotkania „Biblioteki kobiet” w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/kreatywna-biblioteka-kobiet.jpg)


![Nowe mieszkania przy ul. Łąkowej. Pierwsze klucze trafiły do mieszkańców [ZDJĘCIA] mieszkania raciborz](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/tbs-raciborz-lakowa.jpg)



![Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu [ZDJĘCIA] Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przedszkole-nr-10.jpg)
![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)






![Kawiarenka Seniora: rozmowy o świętach, zdrowiu i codziennych wyzwaniach [ZDJĘCIA] Kawiarenka Seniora: rozmowy o świętach, zdrowiu i codziennych wyzwaniach](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/kawiarenka-seniora.jpg)