Grand Prix

0

II Ogólnopolskiego Festiwalu Ekologicznego Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej Racibórz 2003


Magdalena Kaszta (fot.G.Jański)


Grand Prix II Ogólnopolskiego Festiwalu Ekologicznego Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej Racibórz 2003 zdobyła tegoroczna maturzystka, Magdlena Kaszta z Raciborza. W ramach festiwalu rozegrane zostały dwa konkursy – konkurs piosenki i konkurs poetycki pt. „Ziemia – nasza zielona ojczyzna”. Festiwal odbywał się w dniach od 3 do 8 czerwca br. w Raciborzu, a w jego ramach odbyły się zajęcia warsztatowe i wiele imprez towarzyszących. Festiwal zakończył 08.06.br. na dziedzińcu Zamku Piastowskiego Koncert Galowy, podczas którego laureaci otrzymali statuetki złotej, srebrnej i brązowej kuli ziemskiego oraz nagrody.Paweł Kowalik (fot.G.Jański)


W dziedzinie piosenki dla solistów i zespołów wokalnych (do 4 osób) wyróżnia się następujące kategorie wiekowe: I – 7-12 lat, II – 13-16 lat i III – 17-20 lat. Jury, pod przewodnictwem Elżbiety Zapendowskiej, postanowiło przyznać następujące nagrody
i wyróżnienia:
kategoria I (7-12 lat): I miejsca nie przyznano, II miejsce – Agnieszka Kandziora
(SP nr 9 Jastrzębie-Zdrój), III miejsce – (egzekwo) Justyna Krupa (Centrum Kultury w Tworkowie) i Paulina Woźnicka (SP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Raciborzu), a także wyróżnienia – Bartosz Sobik (SP nr 2 Rybnik) i Zespół Wokalny „Michael” (SP Białobłoty);
kategoria II (13-16 lat): I miejsce – Ewa Szmit (Miejski Ośrodek Kultury w Głubczycach, II miejsce – Barbara Zachnik (Miejskie Gimnazjum nr 1 Piekary śląskie), III miejsce – Emilia Frączek i 3-osobowy chórek wokalno-taneczny (Zespół Szkół nr 8 w Warszawie);
kategoria III (17-20 lat): I miejsce – Agnieszka Błońska (Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu), II miejsce – Justyna Klimek (Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Gaszowicach), III miejsca nie przyznano.
Ponadto jury postanowiło przyznać nagrodę nadzwyczajną za znakomity dobór repertuaru dla Pawła Kowalika (Zespół Szkół Specjalnych nr 3 w Bytomiu).


Przewodnicząca jury konkursu piosenki ekologicznej, Elżbieta Zapendowska: „Dostrzegliśmy kilka osób świetnie śpiewających i tutaj Racibórz okazał się górą. Jury, oceniając prezentacje konkursowe, oprócz samego wykonania utworu, zwracało uwagę także na dobór repertuaru, który miał się wpisywać w ekologiczne przesłanie całego festiwalu. I właśnie z repertuarem jest gorzej. Piosenki współczesne są pisane „na siłę”, stąd też
nie można się w nich doszukać jakiegoś głębszego przesłania. Stary repertuar jest natomiast mało wykorzystywany. I w tym miejscu szczególnie chciałam wyrazić wielkie słowa uznania dla Pana Marka Trójcy, opiekuna Pawła Kowalika z Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Bytomiu), który wspaniałe rzeczy komponuje, a także pisze bardzo prawdziwe teksty. Jego twórczość doskonale wpisuje się w ideę festiwalu ekologicznego”.Z kolei w konkursie poetyckim jury wyodrębniło laureatów festiwalu w kategoriach: uczniowie szkół podstawowych, uczniowie szkół gimnazjalnych i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Jury, pod przewodnictwem Doroty Szpetkowskiej, postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
kategoria I (szkoły podstawowe): I miejsce – Olga Francuz (SP nr 18 Racibórz), II miejsce – Oliwia Kucharczyk (SP nr 22 Kielce), III miejsce – Anna Kawałko (SP nr 1 Racibórz), a także wyróżnienia – Dawid Rzytki (SP nr 15 Racibórz), Katarzyna Pietruszka (ZSP nr 1 Racibórz), Anna Kaczmarczyk (SP Kostomłoty), Żaneta Niemczyk (SP nr 61 Gdańsk) i Agnieszka Osińska (Komorów);
kategoria II (gimnazja): I miejsce – Katarzyna Miernik (G Kostomłoty), II miejsce
– (egzekwo) Sandra Kaim (G nr 2 Racibórz) i Kaja Kulinicz (G Komorów), III miejsce – Debora Stopińska (G nr 1 Bieruń) i Dominika Bywalec (G Nędza);
kategoria III (szkoły ponadgimnazjalne): I miejsce – Aleksandra Mazur (LO Wodzisław śląski), II i III miejsca nie przyznano, ale przyznano wyróżnienie – Wojciech Kaśka (LO Myszków).
Przewodnicząca jury konkursu wiersza ekologicznego, Dorota Szpetkowska: „Nie było wierszy, które by zdecydowanie się nie podobały. Pojawiło się kilka bardzo ciekawych wierszy, prawdziwych – w każdej kategorii wiekowej. Dzieci i młodzież sprawnie poruszają się w poezji, w granicach swoich możliwości”.Laureaci konkursów piosenki ekologicznej i wiersza ekologicznego otrzymali statuetki złotej, srebrnej i brązowej kuli ziemskiej oraz nagrody. Statuetki i nagrody laureatom wręczali: gość specjalny festiwalu – Justyna Majkowska (była wokalistka zespołu „Ich Troje) oraz raciborzanka Marzena Korzonek (laureatka Nagrody im. Annna Jantar podczas tegorocznego 40. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu).

Najwyższe trofeum II Ogólnopolskiego Festiwalu Ekologicznego Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej Racibórz 2003 zdobyła Magdalena Kaszta z Raciborza. Statuetkę Grand Prix oraz nagrodę laureatce uroczyście wręczyli: Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek i Prezydent Miasta Racibórz Jan Osuchowski.
Laureatka festiwalowego Grand Prix jest wokalistką rockowego zespołu „Tres” z Raciborza. W tej chwili wraz z zespołem przygotowuje się do wydania nowej płyty, która ukaże się być może na jesień tego roku. Na co dzień słucha różnej muzyki – od ostrego rocka, do jazzu i muzyki poważnej. Jak przyznaje, to czego słucha zależy od jej nastroju. Na scenie jednak bardziej preferuje repertuar rockowy.Podczas II Ogólnopolskiego Festiwalu Ekologicznego Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej Racibórz 2003, Magda zaprezentowała dwa utwory: „Jaskółka uwięziona” Stana Borysa i „Na betonie kwiaty nie rosną” Wojciecha Kordy.
Nagroda Grand Prix jest dla samej laureatki wielką niespodzianką, a zarazem uwieńczeniem jej dotychczasowej pracy. „Ta nagroda mobilizuje również do dalszej pracy” – dodaje Magdalena Kaszta. Po pomyślnie zdanym egzaminie dojrzałości, teraz Magda teraz ubiegać się będzie o indeks Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W przyszłym roku zamierza spróbować swoich sił w programach telewizyjnych promujących talenty wokalne.


Podsumowując II Ogólnopolski Festiwal Ekologiczny Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej Racibórz 2003, Elżbieta Zapendowska i Dorota Szpetkowska powiedziały: „Idea festiwalu ekologicznego jest fantastyczna. Porównując oba konkursy – wiersza ekologicznego i piosenki ekologicznej – trzeba stwierdzić, że poziom konkursu poetyckiego był zdecydowanie wyższy. Porównując z kolei uczestników festiwalu, to dało się tutaj zauważyć „różnicę klas”, w której Racibórz zdecydowanie góruje. Zwykle tak jest, że w tych miastach, gdzie odbywa się dana impreza, gdzie zaczyna się tzw. pracę u podstaw, to „miejscowy” krąg uczestników przebija innych, spoza”.

W czasie festiwalu odbywały się zajęcia warsztatowe z zakresu organizacji brzmieniowej utworu poetyckiego i sfery tematologii wiersza, a także doskonalące (w dziedzinie piosenki) umiejętności wokalne i interpretacyjne. Warsztaty poprowadzili m.in.: Elżbieta Zapendowska, Agnieszka Wilczyńska-Murakowska, Dorota Szpetkowska, Joanna Szpila, Sławomir Janowski.


W ramach festiwalu odbyło się również wiele imprez towarzyszących, a wśród nich Festyn Ekologiczny dla szkół Miasta Raciborza upamiętniający rocznicę uzyskania Certyfikatu Zarządzania środowiskowego wg normy ISO 14001, koncert laureatów I edycji festiwalu (Patrycji Zisch i Dawida Koczy) oraz występy na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu lokalnych zespołów artystycznych (z Raciborskiego Centrum Kultury i Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej).

Organizatorami Ogólnopolskiego Festiwalu Ekologicznego Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej – Racibórz’ 2003 są: Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Urząd Miasta w Raciborzu i Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu.

Patronatem medialnym festiwal objęli: TVP Katowice, Radio Vanessa FM, „Tygodnik Nowiny Raciborskie”, Raciborski Portal Internetowy www.raciborz.com.pl oraz czasopisma ekologiczne – „Aura”, „Eko świat” oraz „Eko i My”.


Rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Raciborzu Adam Misa
na stronie wykorzystano fot. G. Jańskiego


Galeria zdjęć jest dostępna w naszym dziale Foto Galeria – zapraszamy

- reklama -

Odśwież swoją przestrzeń Więcej artykułów branżowych >>

Ogłoszenia PLUSYdlaBIZNESUWięcej ogłoszeń branżowych >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here