„ARCHITEKTURA KLASZTORÓW CYSTERSKICH NA śLˇSKU”

Ewa Łużyniecka

Punktem wyjściowym tej pracy są prowadzone przez autorkę badania architektury; wykorzystano także wyniki najnowszych badań historyków i historyków sztuki.
"ARCHITEKTURA KLASZTORÓW CYSTERSKICH NA śLˇSKU"

autor: Ewa Łużyniecka
rok: Poznań 1998
wydawca: Patria Polonorum – Księgarnia św. Wojciecha
ISBN 83-7015-445-X



"Cysterskie opactwa na śląsku są zespołami budowli, które charakteryzują się wielką skalą i niezwykłym bogactwem oraz różnorodnością formalną. Większość z nich zaliczana jest do zabytków klasy "0", wszystkie natomiast są regionalnymi perłami architektury.
Klasztory położone są nad rzekami i kanałem, w otoczeniu lasów, cechują się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi, co doceniają liczni turyści z kraju i zagranicy odwiedzający dawne siedziby śląskich cystersów".


od wydawcy


"W przedstawionym opracowaniu zawarto informacje dotyczące historii i rozwoju architektury męskich klasztorów cysterskich na śląsku. Omówione zostało pierwsze opactwo śląskie w Lubiążu ufundowane w 1175 r. i jego filie w Henrykowie (1227 r.) i Kamieńcu Ząbkowickim (1247 r.). W pracy uwzględniono także klasztor w Krzeszowie (1292 r.), filię cenobium henrykowskiego, a także klasztor śląski w Rudach (1254-1255) oraz jego filię w Jemielnicy (1288 r.) wywodzące się z małopolskiego opactwa w Sulejowie. W pracy zawarto opisy budowli klasztornych częściowo nieistniejących, powstałych w okresie średniowiecza, jak i obiektów wzniesionych w czasach nowożytnych. W ten sposób przedstawiono grupę zabytków śląskich, które w wielu przypadkach wyróżniają się stylistyką i nowatorstwem wprowadzonych rozwiązań"


z fragmentu wstępu autorki

- reklama -
- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj