26 rocznica pontyfikatu Jana Pawła II w SP4

Nikt nie zastanawia się jak ciężkie i smutne było życie Jana Pawła II. Jak wiele wysiłku musiał włożyć jako dziecko,by dziś być dla nas wzorem do naśladowania.Uczniowie SP4 mogli przyjrzeć się dzieciństwu Karola Wojtyły, zwracając szczególną uwagę na wpływ domu rodzinnego, o którym kiedyś sam powiedział papież, że to w nim rodzi się wiara.
Urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach(50 km od Krakowa).Państwo Karol i Emilia Wojtyłowie zajmowali w Wadowicach małe mieszkanie na ul. Kościelnej.
Gdy Karol miał 9 lat, zmarła mu matka.Stąd niektórzy przypisują papieżowi kult do Matki Bożej, ponieważ swoją ukochaną, ziemską stracił bardzo wcześnie. Skończył się dla Karola czas beztroski.W hołdzie dla swojej matki napisał wiersz „Nad twoją białą mogiłą…”
Od tego czasu zamknąl sie w sobie i uciekał w świat książek i modlitwy. Przed szkołą służył codziennie do mszy świętej.Modlitwa różańcowa stała się dla niego uspokojeniem.śmierć matki zbliżyła go do Boga.Jedyną radością z tamtego czasu był ukochany brat Edmund- starszy o 14 lat.Był ofiarnym lekarzem, zaraził się przebywając z chorymi na szkarlatynę i zmarł w samotności w Bielsku, zanim rodzina do niego dojechała.Karol na wieść o śmierci brata odrzekł:”Taka była wola Boga”.Kilkadziesiąt lat późniejwłoski dziennikarz podarował mu książkę poswięconą jego bratu- papież pocałował zdjęcie brata, które znajdowało się na okładce.
Ojciec postanowił, że zapewni jedynemu synowi opiekę, wychowanie i miłość.Zmarł, gdy Karol miał 21 lat.Mając 21 lat , stracił już wszystkich, których kochał.Cierpienie sprawiło, że jeszcze bardziej uchwycił się wiary i to prawdopodobnie sprawiło,że podjął decyzję o wstąpieniu do seminarium.
Jakże wzruszające były scenki z życia Karola Wojtyły w wykonaniu uczniów SP4 pod opieką katechetki mgr Koryny Obruśnik.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here