Parodontoza

Co to jest paradontoza?
Paradontoza, czyli zanikanie dziąseł lub rzadziej przyzębica.
Jest chorobą zaczynającą się najczęściej zapaleniem dziąseł.
Jeżeli leczenie nie zostanie podjęte odpowiednio wcześnie,
choroba rozprzestrzenia się na wąziutkie torebki dziąsłowe,
znajdujące się pomiędzy dziąsłem a szyjką zęba.
Stan zapalny może objąć ozębną oraz okoliczną kość szczękową,
w której za pomocą włókien osadzony jest ząb.
PROWADZI TO DO ROZLU¬NIANIA SIĘ WŁÓKIEN, A ZˇB ZACZYNA SIĘ
RUSZAĆ.Jakie są przyczyny paradontozy? Paradontozę powoduje głównie niedostateczna higiena jamy ustnej. Nieregularne mycie zębów prowadzi do powstawania na powierzchni zębów nalotu w postaci resztek jedzenia i obumarłych komórek błon śluzowych jamy ustnej. Żółtawoszary, zbity nalot nazywany płytką nazębną (plaąue), stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii i grzybów. One to właśnie wywołują stan zapalny dziąseł oraz przyczyniają się do powstawania kamienia nazębnego. Gdy płytka tworzy się nie tylko na zębach, ale także poniżej brzegu dziąsła, powstaje zagrożenie paradontoza. Płytka nazębna powstaje także w wyniku nieprawidłowej diety, zaburzeń przemiany materii, a także nieprawidłowej budowy zębów.

Jak leczy się paradontozę?
W WIĘKSZOśCI PRZYPADKÓW ZAPOBIEC JEJ MOŻE STARANNA HIGIENA!

Co można zrobić samemu?
Gdy wystąpi stan zapalny dziąseł, konieczna jest wizyta u dentysty.

Niepokojące objawy
Jeśli zauważysz lub wyczujesz językiem obecność twardego, szorstkiego, brunatnego nalotu na powierzchni zębów, będzie to sygnał do zasięgnięcia porady dentysty. To samo dotyczy sytuacji, gdy wystąpi ból lub krwawienie dziąseł podczas mycia zębów.

Przebieg choroby
Z każdym dniem na zębach tworzy się nalot, który początkowo jest łatwy do usunięcia za pomocą szczoteczki do zębów. Dosyć szybko staje się on jednak twardy i silnie przywierający do zęba. Następnie powstaje kamień nazębny będący siedliskiem bakterii i grzybów. Po pewnym czasie stan zapalny obejmuje dziąsła, które przybierają ciemnoczerwoną barwę. Następstwem postępującego zapalenia, rozszerzającego się na torebki dziąseł, jest obluzowanie się zębów.

Czy paradontoza jest chorobą niebezpieczną?
Nie jest ona niebezpieczna, ale stan jej towarzyszący może być dla pacjenta bardzo nieprzyjemny, nie tylko ze względów kosmetycznych. Jeżeli nie udało się wyleczyć paradontozy, pozostaje jedynie decyzja o zastosowaniu protezy zębowej.

Jak zapobiegać paradontozie?
Należy:


  • Unikać pojadania pomiędzy głównymi posiłkami.

  • Myć dokładnie zęby co najmniej dwa razy dziennie, kilka razy dziennie oczyszczać przestrzenie międzyzębowe używając nici dentystycznych i wykałaczek.

  • Chodzić regularnie do dentysty.
W miesiącu grudniu br. słuchaczki Medycznego Studium Zawodowego wydziału higienistek stomatologicznych przperowadziły wśród mieszkańców Raciborza, anonimową sondę na temat chorób przyzębia. Przedstawiamy Państwu jej wyniki:
1 Regularne korzystanie z usług stomatologicznych

Tak 40% Nie 60%

- reklama -

Jak wynika z badań nie korzystamy regularnie z wizyt u stomatologa. Jest to bardzo niepokojące, ponieważ bardzo często wiele chorób zaczyna się od chorych zębów.

2. Wiedza mieszkańców Raciborza na temat chorób przyzębia:

Tak 36% Nie 66%

Nie mamy wiedzy na temat chorób przyzębia, które uważane są/ po próchnicy/ za chorobę społeczną.Wiedza na ten temat pozwoliła by uchronić wielu chorych od cierpienia, bólu oraz niepotrzebnej utraty uzębienia.

3. Usuwanie kamienia nazębnego jako jednego czynników rozwoju chorób przyzębia

Tak 62% Nie 38%

Większość z nas pamięta o usuwaniu kamienia nazębnego, może to wynikać z propozycji NFZ, który zapewnia możliwość skorzystania z tej usługi w ramach kontraktów.

4 Obserwacja stanu dziąseł, rozwoju kamienia nazębnego:

Tak 52% Nie 48%

Bardzo ważne w profilaktyce paradontozy jest wczesne wychwycenie zmian patologicznych dziąseł i przyzębia. Większość z badanych obserwuje nie tylko zęby , ale i dziąsła.

5 .Regularność szczotkowania zębów:
3 razy dziennie 19%
2 razy dziennie 35%
1 raz dziennie 35%
Wogóle nie myję zębów 11%

11% badanych przyznało się do nie mycia zębów. Jest to bardzo mały procent. Może to napawać optymizmem, jednak to co obserwujemy w sprawach chorób przyzębia, istotny jest sposób szczotkowania, który pozwoli na usunięcie ciał obcych nie tylko z zębów, ale i z dziąseł oraz nie pogłębi zman patologiczncyh przyzębia.
/Barbara Tkocz/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here