Terapia dłoni i stóp

0

To terapia polegająca na masowaniu i uciskaniu określonych miejsc na stopach i dłoniach. W medycynie zwana jest refleksoterapią. Należy do najdawniejszych wschodnich metod leczenia.

Opiera się na założeniu, że nasze ciało podzielone jest na dziesięć stref. Biegną one pionowo od końców palców u nóg do czubka głowy i od czubka głowy do końca palców u rąk. Pięć stref znajduje się po prawej stronie, pięć po lewej. Partie ciała położone w jednej strefie są połączone ze sobą energetycznie.


Co więcej, na spodniej stronie stóp i wewnętrznej stronie dłoni znajdują się tzw. strefy refleksyjne, z których każda odpowiada określonemu organowi wewnętrznemu lub jakiejś części ciała. W każdej takiej strefie są rozmieszczone pod skórą zakończenia nerwowe (tzw. receptory) połączone z całym ciałem.


Pobudzając odpowiednie miejsce na stopie lub dłoni (masowanie, uciskanie receptorów), można wpływać na organy wewnętrzne.


Korzystne rezultaty zdrowotne refleksoterapii potwierdza dziś wielu lekarzy, i to różnych specjalności. Metoda ta pomaga w leczeniu wielu chorób, w łagodzeniu różnych bólów – nawet przewlekłych. Całościowy masaż refleksyjny, zwłaszcza stóp, powinien oczywiście wykonywać terapeuta.


Ale w przypadku drobnych problemów zdrowotnych możemy pomóc sobie sami.Masaż dłoni


Jest łatwiejszy do samodzielnego wykonania niż masaż stóp. Skutecznie łagodzi wiele dolegliwości, np. zmęczenie, różnego rodzaju bóle, katar, kaszel i inne objawy przeziębienia.


Wystarczy zapoznać się z rozmieszczeniem stref refleksyjnych na dłoni.1. Bóle głowy, napięcie nerwowe.


2. Przeziębienie.


3. Infekcje pęcherza i górnych dróg oddechowych.


4. Bóle pleców, kręgosłupa.


5. Wzdęcia, zgaga.


Masaż wykonujemy opuszką kciuka lub palca wskazującego.


Masaż jednej strefy powinien trwać od 1 do 15 minut. Na początku zabiegu zawsze rozcieramy całą dłoń: zaczynając od przegubu, pocieramy jej grzbiet kciukiem, a wewnętrzną stronę pozostałymi palcami.


Masaż stóp


Terapeuci twierdzą, że nie tylko pomaga on w walce z różnymi schorzeniami, ale także poprawia odporność, kondycję i wspaniale relaksuje.


W zależności od tego, co nam dolega, musimy masować inną część stopy.


– Palce odpowiadają obszarowi głowy i szyi.


– Miękkie umięśnione wzgórki są powiązane z klatką piersiową.


– Łuk wewnętrzny stopy odzwierciedla krzywiznę kręgosłupa.


– Zewnętrzna część stóp odpowiada ramionom, barkom, nogom.


– Kostki są związane z organami płciowymi.


Przystępując do masażu, zawsze pamiętajmy, by:


– najpierw rozgrzać, rozluźnić stopę;


– uciskać palcem (nie należy odrywać go od skóry) określony punkt na stopie i jednocześnie – podobnie jak przy masażu dłoni wykonywać nim niewielkie, koliste ruchy;


– uciskać wybrane miejsce opuszkami kciuka lub palca wskazującego, a nie czubkami palców, gdyż w ten sposób łatwo skaleczyć paznokciem skórę.


Masaż stóp powinien trwać do 15 minut.


Sposób na stres


Wymasuj kciukami śródstopie. Potem płynnym ruchem przesuwaj kciuki wzdłuż łuku stopy. Po dojściu do palców każdy ściśnij i delikatnie pociągnij. Przez chwilę ściskaj całą stopę dłońmi.


Bóle pleców


Kciukiem prawej dłoni masuj wewnętrzny łuk stopy w kierunku od pięty do palucha. Powtórz na drugiej stopie.


Zabieg rozluźniający


Przytrzymaj obiema rękami górną część stopy i przez chwilę kołysz nią na boki.


/SaM/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here