Zawodnik – psychofizyczna całość

0

Na świecie trening mentalny jest już integralną częścią przygotowań wielu zawodników do treningów i zawodów. Bez niego nawet najlepiej przygotowani technicznie sportowcy nie mają gwarancji sukcesu. Wygrywa ten, kto lepiej zapanuje nad emocjami w momencie startu.

Przygotowanie psychologiczne zawodnika posiada zasadnicze znaczenie dla sukcesu. W uprawianiu sportu nie tylko ważne są umiejętności. Istotną rolę odgrywa także osobowość samego zawodnika, jego lęk i stres. Dobry trener powinien wiedzieć jak odpowiednio go motywować, jak kształtować go tak by osiągał lepsze wyniki.


Psychika, będąca integralną częścią człowieka, jest bardzo ważna w jego działalności, ale może tylko pomagać dobrze przygotowanemu ciału. Samą psychiką nie skoczy się daleko na nartach, ale też bez wsparcia psychologicznego dobrze przygotowana łyżwiarka podczas występu popełniać może błąd za błędem. Zła psychika, nie rozwijająca się równolegle z ciałem może całkowicie uniemożliwić demonstrację tej sprawności, umiejętności lub bardzo znacznie je obniżyć. Aby osiągnąć wysoki wynik, odnieść sukces, zawodnik musi być przygotowany kompletnie, pod względem fizycznym – sprawnościowym oraz psychicznym.


Jak Adam Małysz przygotowuje się do oddania dwóch dobrych skoków? Dlaczego słowa trenera: „Nie myśl o wyniku, nie denerwuj się” mogą przyczynić się do porażki zawodnika? Dzięki czemu Otylia Jędrzejczak po zdobyciu srebra potrafiła zmobilizować się do walki o kolejny medal?


Na świecie trening mentalny jest już integralną częścią przygotowań wielu zawodników do treningów i zawodów. Bez niego nawet najlepiej przygotowani technicznie sportowcy nie mają gwarancji sukcesu. Wygrywa ten, kto lepiej zapanuje nad emocjami w momencie startu. Funkcją trenera, kształtującego psychikę zawodnika pełnią obecnie psychologowie sportu. Ich rolą jest przede wszystkim edukacja sportowców. To od psychologa zawodnik uczy się jak skutecznie koncentrować uwagę, zmniejszać napięcie psychiczne i fizyczne przed startem. Współpraca zawodnika z psychologiem pozwala też prawidłowo formułować mu cele oraz wykorzystać pełen potencjał, nabyty w trakcie wieloletnich treningów. – mówi mgr Dariusz Parzelski z Koła Psychologii Sportu Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.


W dniach 23 – 24 kwietnia 2005 r. na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się konferencja naukowa „Psychologia sportu – moda czy potrzeba?".


/SaM/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here