Kolejne szkolne zmiany

0

W związku z reformą edukacji, szkoły ponadpodstawowe, które nie zostały przekształcone w szkoły ponadgimnazjalne, zostały postawione w stan likwidacji poprzez wygaszanie do zakończenia cyklu kształcenia. W tym roku czeka to Liceum Ekonomiczne w ekonomiku oraz Technikum Chemiczne w zawodówce.Starostwo Powiatowe przygotowało na zbliżający się nowy rok szkolny 2005/ 2006 prawie 1800 miejsc w szkołach ponadgimnazjalnych. To oferta dla gimnazjalistów, których w tym roku będzie ponad 1500. Władze nie ukrywają, że liczą, iż racibrską ofertą edukacyjną zaiteresują się także uczniowie z innych powiatów. Ale tam się nas trochę boją. Nie chcą nam oddawać swojej młodzieży – przyznaje starosta. Licea Ogólnokształcące przygotowały 518 miejsc, profilowane 384, technika 480, a zawodówki 416. Na wczorajszej sesji rady powiatu, podjęto szereg uchwał przekształcających lub likwidujących szkoły. Zmiany te związane są głównie z realizacją reformy oświaty. Ostatnim jej etapem jest przekszatłcenie szkół policealnych. I tak Policealne Studium Zawodowe w popularnym ekonomiku zmieni nazwę na Szkołę Policealną nr 1, zaś jego Studium Zawodowe dla Dorosłych na Szkołę Plicealną nr 1 dla Dorosłych. Budowlanka swoją Szkołę Policealną zmieni na Szkołę Policealną nr 2, zaś Centrum Kształcenia Ustawicznego Szkołę Policealną dla Dorosłych na Szkołę Policealną nr 2 dla Dorosłych.

W związku z reformą edukacji, szkoły ponadpodstawowe, które nie zostały przekształcone w szkoły ponadgimnazjalne, zostały pozstawione w stan likwidacji poprzez wygaszanie do zakończenia cyklu kształcenia. W tym roku czeka to Liceum Ekonomiczne w ekonomiku oraz Technikum Chemiczne w zawodówce.

- reklama -

Kolejną, istotną zmianą jest założenie w raciborskiej Szkole Specjalnej oddziału przyspasabiającego do pracy. Będą do niego uczęszczały dzieci z upośledzeniem znacznym lub umiarkowanym, które ukończyły gimnazjum. Będzie się tam odbywało przyuczanie w dwóch specjalnościach: pracownika gospodarstwa domowego oraz ogrodnictwa. Zdaniem dyrekcji placówki, oddział ten będzie dużą szansą dla dzieci z upośledzeniem, które zazwyczaj po ukończeniu gimnazjum, zostawały w domu.

Jak wynika z danych, przełomowym rokiem dla raciborskich szkół ponadgimnazjalnych będzie rok szkolny 2007/ 2008. Od tego roku wyraźnie bezie spadać liczba w klasach trzecich gimnazjum. Będzie się to najprawdopodobniej wiązać z restrukturyzacją sieci szkół. M.in. planuje się połączenie Zespołu Szkół Zawodowych z Zespołem Szkół Budowlanych.

Obecnie w naszym powiecie, w pełnym wymiarze godzin, pracuje 621 nauczycieli. W przyszłym roku ci, którzy posiadają 30 – letni staż pracy będą mogli skorzystać z przejścia na wcześniejszą emeryturę. Będzie to 68 nauczycieli. Dlatego też od przyszłego roku powiat będzie dążył do pozyskania absolwentów szkół wyższych oraz doświadczonej kadry pedagogicznej, która zastąpi nauczycieli odchodzących, nastąpi też ograniczenie zatrudnienia nauczycieli emerytów.
Także od roku szkolnego 2006/ 2007, gimnazjaliści będą mieli łatwiejszy dostęp do raciborskich szkół – nabór będzie się odbywał w wersji elektronicznej.

/SaM/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here