Racibórz ekologiczny

0

Dziś w raciborskim magistracie odbyło się spotkanie dotyczące wdrożenia w
jednostkach samorządu terytorialnego zarządzania środowiskowego w ramach
Normy ISO 14001.

Organizatorami pomysłu byli Śląski Związek Gmin i Powiatów, Prezydent Miasta Racibórz Jan Osuchowski oraz Poseł na Sejm RP Andrzej Markowiak.


Podczas seminarium dzielono się doświadczeniami, korzyściami płynącymi z wdrożenia Normy z przedstawicielami innych śląskich samorządów.

System zarządzania środowiskowego zgodny z międzynarodową normą ISO 14001 koordynuje całość działań dotyczących środowiska naturalnego. Norma ta zawiera wymagania dotyczące systemu zarządzania środowiskowego w celu umożliwienia organizacji sformułowania polityki i celów, z uwzględnieniem wymagań przepisów prawnych oraz informacji dotyczących znaczących wpływów na środowisko. Normę opracowano w sposób umożliwiający zastosowanie jej przez organizację, niezależnie od rodzaju i wielkości, oraz przystosowania jej do różnych warunków geograficznych, kulturowych i społecznych.


Jaki był początek? Motywacją dla urzędu były doświadczenia zakładów, które wdrożyły je wcześniej – ZEW, RAFAKO i HENKEL. – podkreślił na spotkaniu Andrzej Markowiak. Rada Miasta podjęła decyzję o konieczności uporządkowania prowadzonych poczynań właśnie w ramach Systemu Zarządzania Środowiskowego (SZŚ) wg normy ISO 14001. I tak oto wdrażanie rozpoczęto w maju 2000 roku – w I etapie w 8 jednostkach gminnych: Przedszkolu Nr 15, SP 3, SP 11, Gimnazjum Nr 1, Zakładzie Usług i Higieny Komunalnej, Miejskim Składowisku Odpadów, Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej oraz Urzędzie Miasta.


Zaczęło się opracowywanie Polityki Środowiskowej Gminy – wyłoniono cele i zadania do realizacji przez wszystkie jednostki. Postawiono na segregację odpadów, oszczędność zasobów naturalnych, realizację zakupów towarów i usług „przyjaznych dla środowiska”, ograniczenie zanieczyszczeń powietrza.


W końcu, w 2001 roku, po dokonaniu oceny funkcjonowania systemu przez przedstawicieli RW TÜV, kierownictwo tej firmy podjęło decyzję o przyznaniu certyfikatu ISO 14001 dla naszej gminy.


Godne zaznaczenia jest, iż Racibórz stał się pierwszą gminą w Polsce i w Europie posiadającą taki certyfikat.


Niezwykle ważne jest informowanie mieszkańców o działaniach w odpowiednim czasie. Doświadczyłem wielu sytuacji, które to odniosłyby lepszy efekt, gdyby informacja lepiej i szybciej trafiła do ludzi. – mówił poseł Markowiak. – Ogromną rolę w tym procesie odgrywa lider przedsięwzięcia, najlepiej jeśli jest to burmistrz lub prezydent – powinien to być człowiek bardzo zdeterminowany, ponieważ ważne jest by nie zrażać się niepowodzeniami.

Co z tego mamy? Poza aspektem ekologicznym, pokaźnym argumentem jest poprawienie wizerunku gminy – byłoby dobrze gdyby stała się przez to atrakcyjniejsza dla inwestorów, także bardziej przygotowana do spełnienia wymagań Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska – szczególnie ważne w przypadku starania się o pozyskanie środków finansowych ze źródeł unijnych.


Norma ISO 14001 wymaga by organizacja działała zgodnie z zobowiązaniami wyrażonymi w polityce środowiskowej, zgodnie z odpowiednim ustawodawstwem i przepisami prawnymi oraz by zobowiązała się do ciągłego doskonalenia wdrożonego systemu zarządzania środowiskowego, natomiast… nie zawiera bezwzględnych wymagań dotyczących efektów działalności środowiskowej.
/SaM/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here