Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II

0

W czasie spotkania z duchowieństwem w bazylice na Lateranie Papież zapowiedział natychmiastowe rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Uczynił to w 24 rocznicę zamachu na papieża-Polaka.


Jak podaje Radio Watykańskie, Papież odczytał sformułowany po łacinie dokument Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Dyspensuje w nim od przepisowego pięcioletniego okresu oczekiwania od chwili śmierci sługi Bożego i umożliwia otwarcie sprawy na szczeblu diecezjalnym. Odczytany dokument był odpowiedzią na prośbę wikariusza Rzymu, kard. Camillo Ruiniego, prefekta Kongregacji ds. Kanonizacyjnych.


W Bazylice Laterańskiej wypełnionej duchowieństwem rzymskiej diecezji papież sam odczytał dokument Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego jego poprzednika na Stolicy Piotrowej:„Na prośbę jego eminencji kardynała Camillo Ruiniego, wikariusza generalnego diecezji rzymskiej, ojciec święty Benedykt XVI, zważywszy szczególne, przedłożone mu okoliczności – na audiencji udzielonej temuż kardynałowi 28 kwietnia dyspensował od czasu oczekiwania przez pięć lat po śmierci sługi Bożego papieża Jana Pawła II – tak by jego proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny mógł się rozpocząć natychmiast”.Lekturę przerywały długie, gorące oklaski, co Benedykt XVI skomentował: „Widzę, że wszyscy bardzo dobrze rozumieją łacinę”.

Janowi Pawłowi II już od teraz przysługuje tytuł Sługi Bożego.

- reklama -Czym jest beatyfikacja? To uroczysta zgoda Kościoła na publiczny kult zmarłego. Po ogłoszeniu „błogosławionym” wolno się do niego modlić podczas kościelnych nabożeństw, jego imię jest umieszczane w księgach liturgicznych, a wierni mogą oddawać cześć jego relikwiom.Poprzez beatyfikację Kościół wyraża też pewność, że zmarły jest w raju. – On stoi teraz w oknie Domu Ojca. Widzi nas i nam błogosławi – tymi słowami kard. Joseph Ratzinger już podczas pogrzebu Jana Pawła II „ogłosił”, że polski Papież dostąpił zbawienia.


By poświadczyć to oficjalnie, Kościół musi jednak formalnie zbadać życie Jana Pawła II i potwierdzić prawdziwość jednego cudu dokonanego za Jego wstawiennictwem po śmierci. Urzędnicy Kurii Rzymskiej sugerowali wczoraj, że te procedury potrwają mniej niż dwa lata. Papież Polak może zostać ogłoszony błogosławionym w 2006 r., np. 16 października, w rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową.Benedykt XVI wybrał symboliczną datę. 13 maja to rocznica zamachu na Jana Pawła II w 1981 r. Polski Papież sam pisał, że ocalał z niego, bo Bóg chciał, by głosił jeszcze ewangelię na ziemi. 13 maja to również dzień objawień maryjnych w Fatimie, która była jednym z najważniejszych dla Jana Pawła II sanktuariów.


/BSp/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here