103 lata temu urodził się św. Jan Paweł II

Ks. Stefan Pieczka z Janem Pawłem II

W Rybniku-Stodołach mieszkała Stefania Wojtyła, ciocia Karola Wojtyły. Młody ksiądz odwiedzał ją kilkukrotnie, a w 1948 r. mieszkał w wynajętym pokoju domu przy ul. Stalowej.

18 maja 1920 r. w Wadowicach przyszedł na świat Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. O wielkim Polaku pamiętają raciborzanie – znajduje się tutaj ulica nazwana jego imieniem, przy której w 2006 r. odsłonięto czterometrowy pomnik papieża autorstwa Czesława Dźwigaja. Drugi monument stoi przy parafii Jana Chrzciciela na Ostrogu. Imię Jana Pawła II noszą Katolicka Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Sudole i Szkoła Podstawowa w Kornowacu.

- reklama -

Karol był jednym z trójki dzieci Wojtyłów. Był pojętnym i wysportowanym chłopcem, lubił piłkę nożną i narty, a także wycieczki krajoznawcze. Po ukończeniu szkoły podstawowej zaczął uczęszczać do Państwowego Gimnazjum Męskiego w Wadowicach. Brał czynny udział we wszystkich praktykach kościelnych. W 1938 r. zdał egzamin dojrzałości i rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Swój czas dzielił między pracę, studia i aktorstwo, najwięcej jednak czasu poświęcał modlitwie. W 1943 r. zaczął studia na Wydziale Teologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także wstąpił do tajnego Metropolitarnego Seminarium Duchownego w Krakowie. W 1946 r. ukończył je celująco i 1 listopada z rąk kardynała Adama Sapiehy otrzymał święcenia kapłańskie.

Niewiele osób wie o tym, że w latach 40. i 50. w Rybniku-Stodołach mieszkała Stefania Wojtyła, siostra ojca Karola. Młody ksiądz odwiedzał ją kilkukrotnie, a w 1948 r. mieszkał w wynajętym pokoju domu przy ul. Stalowej 17.

Dom przy ul. Stalowej w Rybniku-Stodołach

Następnie ks. Wojtyła udał się do Rzymu, aby podjąć studia na Papieskim Uniwersytecie Dominikańskim – Angelicum. Po ich ukończeniu i powrocie do Polski rozpoczął służbę w parafiach, a przy okazji poświęcał się wycieczkom z młodzieżą. W 1963 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim, a w 1969 r. otrzymał tytuł kardynała.

14 października 1978 r. rozpoczęło się konklawe majce na celu wyłonić nowego papieża. 16 października o godz. 18:00 kardynał Pericle Felici ogłosił oficjalny wynik wyborów: „Annuntio vobis gaudium magnum! Habemus Papam! Eminentissimum ac Reverendissimum Dominum, Dominum Carolum. Sanctae Romanae Ecclesiae Cardinalem Wojtyla!”. Był to pierwszy Polak wybrany na biskupa Rzymu.

Jan Paweł II wiele podróżował – w ciągu swojego 26-letniego pontyfikatu odbył 104 pielgrzymki zagraniczne do 129 krajów na całym świecie. Pierwsze odwiedziny w Polsce miały miejsce w dniach 2-10 czerwca 1979 r. Kolejne pielgrzymki to lata 1983, 1987, 1991, 1995, 1997, 1999 i 2002. Mieszkańcy regionu szczególnie pamiętają 21 czerwca 1983 r., kiedy odwiedził położoną niedaleko Raciborza Górę Świętej Anny.

Jan Paweł II na Górze św. Anny. Fot. IPN

Papież Polak zapoczątkował Światowe Dni Młodzieży. Oficjalne i nieoficjalne ponad 1600 razy spotkał się z głowami państw i premierami. Odbyły się także 1164 audiencje generalne, w których wzięło udział 17 665 800 ludzi z całego świata. Jan Paweł II opublikował też liczne dokumenty: 14 encyklik, 14 adhortacji apostolskich, 11 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich i 31 Motu Proprio.

Zdrowie papieża nadszarpnął zamach na życie 13 maja 1981 r., kiedy na placu św. Piotra Mehmet Ali Agca strzelił do niego z odległości 3,5 m. Papież swoje cudowne ocalenie przypisał wstawiennictwu Matki Bożej. Od początku lat 90. cierpiał na chorobę Parkinsona, mimo to wciąż podróżował i do końca z pełnym zaangażowaniem pełnił swoją posługę.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21:37. Został pochowany w krypcie Bazyliki św. Piotra.

Pomniki Jana Pawła II w Raciborzu

fot. arch. red.
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj