Na ratunek ptakom i nietoperzom

0

20 czerwca, z udziałem nauczycieli i przedstawicieli samorządów, w Zakładzie Karnym w Raciborzu odbyła się specjalna konferencja poświęcona projektowi czynnej ochrony ptaków i nietoperzy w naszym powiecie.

Zainicjował go znany raciborski przyrodnik dr Jan Duda wraz ze starostwem i Zakładem Karnym.


Życie ptaków i nietoperzy w powiecie raciborskim jest zagrożone – do niedawna miały one swoje siedliska i miejsca lęgowe w budynkach, w wieżach kościelnych, na dachach. Jednak ze względu na modernizację większości tych obiektów, ptactwo zostało wyrugowane. Bytuje na naszym regionie jedynie głównie w okresie letnim, po czym odlatuje w ciepłe strony i tym samym nie rozmnaża się tu, co zagraża istnieniu gatunków ptaków i nietoperzy na Raciborszczyźnie.


By rozwiązać ten problem, dr Jan Duda – znany raciborski przyrodnik i pełnomocnik Śląskiego Ogrodu Botanicznego ds. Arboretum Bramy Morawskiej – zwrócił się z propozycją do starostwa o przeprowadzenie na terenie powiatu pilotażowego projektu czynnej ochrony ptaków i nietoperzy. W przedsięwzięcie zaangażował się także Zakład Karny w Raciborzu. Więźniowie wykonali specjalne urządzenia lęgowe. Dzięki ich udziałowi, powstało ich około 20 dla różnych gatunków. Do udziału w projekcie zaproszone zostały również szkoły i samorządy gminne.


Dotychczas nigdzie jeszcze w Polsce nie był realizowany podobny program ochrony zagrożonych gatunków ptaków i nietoperzy. Akcja to połączenie działań ekologicznych
z resocjalizacją więźniów i zaangażowaniem młodego pokolenia. Szacuje się, że przy stworzeniu dogodnych miejsc lęgowych dla ptaków i nietoperzy, na terenie powiatu raciborskiego mogłoby stale bytować około 70 gatunków ptaków.


/SaM/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here