Dzieci i młodzież w Sejmie

0

Sesję rozpoczął uroczyście marszałek sejmu W. Cimoszewicz. Po okolicznościowym przemówieniu przedstawił młodych marszałków (Agata Szustak, Mariusz Dróżdż i Piotr Bętkowski), którzy przewodniczyli poszczególnym częściom debaty, przy współudziale członków Prezydium Sejmu. Dnia 1.06. 2005 r do Warszawy zjechało 460 młodych posłów
z całej Polski. Jednak dzień wcześniej też się trochę działo…


31.05.2005 r. we wtorek o 11.00 w Katowicach grupa 52 osób stawiła się na zbiórkę. Pół godziny później wyjechaliśmy autokarem do Warszawy na obrady. Po trwającej ok. 5 godzin jeździe dotarliśmy do Warszawy. Od 16.50 do 18.50 opiekunowie dali nam czas wolny na Starym Mieście.
Razem z nowo poznanymi koleżankami spacerowałyśmy po stolicy, rozmawiałyśmy i robiłyśmy zdjęcia. Ja zrobiłam około 90 zdjęć, z których część zamieszczona jest poniżej. Niestety 2 godziny bardzo szybko minęły i trzeba było szybko wracać spod Teatru Wielkiego na zbiórkę. Po upływie kolejnej godziny zostaliśmy zakwaterowani w hotelu (niestety nie poselskim). Opiekunowie obiecywali nam, przy rozdawaniu kluczy, że pokojach będzie: jakuzzi, sauna, basen, łóżka wodne, kolacja dostarczona do pokoju. Nikt jednak nic takiego w swoim pokoju nie znalazł!
Za to z hotelu rozpościerał się bardzo ładny widok na oświetlony nocą Pałac Kultury i Nauki, po którym pewien czas temu „spacerowała” sobie pani Bogumiła Bąk. Po 20.00 była kolacja,
a potem dłuuuuuuuuugie rozmowy w pokojach. Z Natalią (młodą posłanka z Żor) rozmawiałyśmy do 3 w nocy, nie myśląc o tym, że za niecałe 4 godziny trzeba wstać.
O 6.30 w środę zadzwonił budzik, jednak mimo wczesnej pory nikt nie czuł zmęczenia, bo przed nami był dzień pełen wrażeń. Dwie godziny później wszyscy już po śniadaniu (szwedzki stół) i z bagażami siedzieliśmy w autokarze i czekaliśmy na odjazd do sejmu. Po 9.00 byliśmy już na ul. Wiejskiej. Przed gmachem sejmu otrzymaliśmy potrzebne materiały: teczki, a w nich projekty apeli, ustaw, listy od polityków, plan sejmu oraz specjalne identyfikatory. Przy wchodzeniu nasze plecaki i torebki prześwietlono, a nam kazano przejść przez bramki.

Obrady rozpoczynały się dopiero o 11.00, więc czas do posiedzenia wypełniony był spotkaniami z politykami. Pojawili się m.in. Włodzimierz Cimoszewicz, W. Olejniczak oraz Mirosława Kątna. Mogliśmy zadawać pytania, robić sobie razem z nimi zdjęcia i brać autografy. Oczywiście nikt nie zapomniał, że 1.06
to Dzień Dziecka, zatem otrzymaliśmy ogromne paczki słodyczy.


Po spotkaniu z politykami przeszliśmy na salę obrad. Sesję rozpoczął uroczyście marszałek sejmu W. Cimoszewicz. Po okolicznościowym przemówieniu przedstawił młodych marszałków (Agata Szustak, Mariusz Dróżdż i Piotr Bętkowski), którzy przewodniczyli poszczególnym częściom debaty, przy współudziale członków Prezydium Sejmu. Rozpoczęliśmy od zapytań poselskich w sprawach bieżących. Następnie przyjęliśmy dwie ustawy: Uchwałę Sejmu Dzieci i Młodzieży dla uczczenia pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Uchwałę Sejmu Dzieci i Młodzieży w 60 rocznicę zakończenia II wojny światowej. Później obrady podzielone były na trzy części – zgodnie z tematyką komisji problemowych. Wystosowaliśmy trzy apele, których projekty opracowały komisje, obradujące w Warszawie 14 maja. Komisja I przygotowała apel w sprawie umacniania demokracji w życiu politycznym, druga apel „Tolerancja gwarantem demokracji”, ostatnia w sprawie brutalizacji życia, nieuczciwości i terroryzmu jako zagrożeń dla demokracji. Po licznych poprawkach, nielicznych sprzeczkach i 22 głosowaniach, apele i ustawy zostały przyjęte (treści ustaw i apeli są dostępne na stronie www.sejm.gov.pl).

Obrady przedłużyły się o pół godziny do 15.00. Po godzinie 17.00 wyjechaliśmy z Warszawy. W drodze zatrzymywaliśmy się w kilku miejscach, gdzie rodzice odbierali swoich młodych posłów. Po 22.00 dotarliśmy do Katowic na plac Sejmu Śląskiego, skąd rozjechaliśmy się do domów.


Łucja Górnik

Łucja Górnik uczennica drugiej klasy II Liceum Ogólnokształcącego, posłanka XI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, zdobyła mandat przedstawiajac pracę na temat: Poszanowanie prawa oraz aktywne uczestnictwo w życiu publicznym (wybory, referenda, konsultacje) podstawowymi obowiązkami obywateli demokratycznego państwa.

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here