Sługa Boży Jan Paweł II

0

„Dziękujemy Polsce i Kościołowi krakowskiemu za dar, jakim był zmarły Papież – mówił wikariusz Rzymu kard. Camillo Ruini, który zainicjował beatyfikację Jana Pawła II.”13 maja tego roku Benedykt XVI ogłosił, że udzielił dyspensy pięciu lat oczekiwania po śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II.
(Od momentu rozpoczęcia procesu zmarłemu Papieżowi przysługuje oficjalnie tytuł Sługa Boży.) Papież wysłuchał żądań wiernych, którzy podczas pogrzebu Jana Pawła II okrzykami „Santo Subito” („Święty zaraz!”) domagali się Jego natychmiastowej beatyfikacji. Zgodnie z prawem kanonicznym proces beatyfikacyjny można rozpocząć dopiero w pięć lat po śmierci kandydata na ołtarze. Ogłoszenie dyspensy nastąpiło 41 dni od śmierci Jana Pawła II, w 24. rocznicę zamachu na niego.
87 dni po śmierci polskiego papieża rozpoczyna się jego proces beatyfikacyjny. Czym jest beatyfikacja? To uroczysta zgoda Kościoła na publiczny kult zmarłego. Po ogłoszeniu „błogosławionym” wolno się do niego modlić podczas kościelnych nabożeństw, jego imię jest umieszczane w księgach liturgicznych,
a wierni mogą oddawać cześć jego relikwiom.
Poprzez beatyfikację Kościół wyraża też pewność, że zmarły jest w raju. „On stoi teraz w oknie Domu Ojca. Widzi nas i nam błogosławi.” – zapewniał kard. Joseph Ratzinger już podczas pogrzebu Jana Pawła II i tym wyraził, że polski papież dostąpił zbawienia.

Do beatyfikacji potrzebne jest m.in. potwierdzenie co najmniej jednego cudu. Kościół musi formalnie zbadać życie Jana Pawła II
i potwierdzić prawdziwość cudu dokonanego za wstawiennictwem Jana Pawła II już po jego śmierci.za jego wstawiennictwem. Ponieważ zwykle jest to uzdrowienie, lekarze muszą orzec, że nie daje się ono wytłumaczyć obecną wiedzą medyczną.Pod koniec maja wikariat Rzymu wezwał wszystkich wiernych do przekazania wszelkich informacji oraz nieznanych dokumentów, które – jak to ujęto – mogą dostarczyć elementów przemawiających za lub przeciw opinii świętości polskiego papieża. Wikariat Rzymu poprosił wszystkich, którzy mają nieznane dotąd rękopisy, listy, wszelkie pisma i prywatne zapiski polskiego papieża, o ich udostępnienie. Przyjmowane będą również ich fotokopie z potwierdzeniem autentyczności. Przesłuchania świadków, które zaplanowano na wrzesień odbędą się w Rzymie i być może w Krakowie. Potem Kongregacja ds. Beatyfikacji i Kanonizacji przedstawi Benedyktowi XVI wniosek o beatyfikację.
Zgodnie z prawem kanonicznym bł. Jan Paweł II będzie publicznie (liturgicznie) czczony głównie w Rzymie i w Polsce. Jeśli jednak Jego kult będzie się spontanicznie rozszerzał i zaświadczą o tym kolejne uzdrowienia, to może zostać kanonizowany. Jako święty zostanie wpisany do ksiąg liturgicznych całego świata.


/BSp/MODLITWA o udzielenie łaski przez wstawiennictwo Sługi Bożego Jana Pawła II

Boże w Trójcy Przenajświętszej,
dziękujemy Ci za to, że dałeś Kościołowi
Papieża Jana Pawła II,
w którym zajaśniała Twoja ojcowska dobroć,
chwała krzyża Chrystusa i piękno Ducha miłości.
On, zawierzając całkowicie Twojemu miłosierdziu
i matczynemu wstawiennictwu Maryi,
ukazał nam żywy obraz Jezusa Dobrego Pasterza,
wskazując świętość, która jest miarą życia chrześcijańskiego,
jako drogę dla osiągnięcia wiecznego zjednoczenia z Tobą.
Udziel nam, za jego przyczyną, zgodnie z Twoją wolą, tej łaski,
o którą prosimy z nadzieją,
że Twój Sługa Papież Jan Paweł II,
zostanie rychło włączony
w poczet Twoich świętych.
Amen.
- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here