Wakacje, lato, słońce, woda, a przede wszystkim swoboda, chwilowa ucieczka od codziennych problemów…
Ruszamy z miejsca zamieszkania choć na kilka dni, by odetchnąć od szarości dnia codziennego. Niestety, zdarza się też tak, że wypoczynek z jakiegoś powodu przeradza się w koszmar a czasem nawet w tragedię. Ale co ważne – wiele takich sytuacji jest zależnych od nas samych.
Co się może stać? Co może zakłócić, a nawet drastycznie przerwać nasz wypoczynek?
Tragedie na drodze
Wakacje to niestety czas, w którym zdarza się wiele drogowych wypadków. Znacznie liczniejsze są też te z udziałem dzieci. Ze statystyk policyjnych wynika, iż właśnie trzy wakacyjne miesiące – czerwiec, lipiec i sierpień są najbardziej tragiczne jeśli chodzi o zabitych i rannych w wieku 0 – 14 lat.
Dzieci giną na drogach zarówno w samochodach jak i potrącone przez różne pojazdy. Częstą przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że są one po prostu niewidoczne, szczególnie po zmroku.
Ale wypadkom ulegają nie tylko dzieci. Większy ruch drogowy, pośpiech a czasem nawet alkohol doprowadzają do tragedii, w których poszkodowane są całe rodziny.
Czasem, by uniknąć wypadku wystarczy nieco wyobraźni i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze – radzą policjanci.
Gdy woda staje się wrogiem
Szczególnie upalne lato sprawia, że na wypoczynek wybieramy miejsce nad wodą. Przyjemny chłód, możliwość uprawiania licznych sportów albo zwyczajnej rekreacji – to wszystko sprawia, że baseny, morskie kąpieliska, rzeki i jeziora zapełniają się urlopowiczami. Niestety, brak wyobraźni, alkohol i niefrasobliwość mogą w wodzie mogą się źle skończyć.
W ubiegłym roku odnotowano 564 przypadki utonięcia, z czego zdecydowana większość przypada na okres letni. Z niemal 270 przypadków, w których udało się to ustalić, 170 utonięć dotyczyło osób w stanie nietrzeźwym…
Woda to nie tylko niebezpieczeństwo utonięcia. Już od dziesięciu lat Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji prowadzi działania edukacyjne, których celem jest ostrzeżenie młodych ludzi przed często nieodwracalnymi skutkami nierozważnych skoków do wody. Kampania „Płytka wyobraźnia to kalectwo” wskazuje na niebezpieczeństwo jakie niesie ze sobą skakanie do nieznanych akwenów. A niebezpieczeństwo jest duże.
Jadą po słońce
Opalenizna jaką prezentujemy po urlopie jest świadectwem tego, jak dobrze udało się wykorzystać wakacje.
Oczywisćie faktem jest, że słońce ma dobroczynny wpływ na ludzki organizm. O tym wie każdy. Ale o niebezpieczeństwie z nim związanym nie każdy chce pamiętać. Od przyspieszenia starzenia się skóry, oparzeń i udarów cieplnych po nowotwory – to nie mała skala zagrożeń spowodowanych nieumiarkowanym albo niewłaściwym korzystaniem z tego dobrodziejstwa.
W korzystaniu ze słońca szczególną ostrożność należy zachować w przypadku osób o jasnej karnacji skóry, posiadających dużą liczbę znamion. Chronić przed nadmiarem słonecznych promieni należy także dzieci, osoby starsze i mające problemy z ciśnieniem. Jeśli przyjmujemy jakieś leki, należy przed wyjazdem na urlop zapytać lekarza, w jaki sposób będą reagowały z promieniowaniem słonecznym.
Złoty okres dla złodziei
Domy zostawione bez opieki, rozkojarzeni podróżni, którzy zaaferowani wyjazdem nie zwracają uwagi na otoczenie, kierowcy wyskakujący „na chwilę” z samochodu – tak wygląda wakacyjny raj przestępców.
Kieszonkowcy zbierają „żniwa” w środkach komunikacji publicznej. Kradną w pociągach, autobusach i tramwajach, ale także na przystankach, dworcach i lotniskach, często zostawiając podróżnych w obcym mieście bez dokumentów, pieniędzy a nawet możliwości kontaktu z bliskimi.
Podobnie jak bagaże roztargnionych podróżnych, złodziei kuszą także puste domy i mieszkania. Dlatego nawet przed krótkim wyjazdem warto zabezpieczyć swój dom przed włamaniem pomozę alarm, drzwi antywłamaniowe, ale nie ulega wątpliwości, że mieszkanie powinno być ubezpieczone. I to zarówno od kradzieży jak i od różnych przypadków losowych.
W wakacje rośnie też liczba kradzieży samochodów. Dla własnego dobra należy unikać zabierania w trasę przygodnych osób, zatrzymywania się na odosobnionych pustych parkingach lub w innych przypadkowych, oddalonych od świadków miejscach.
Najpierw pomyśl!
Oczywiście nie należy wcześniej martwić się o to co może się nam przydarzyć podczas wakacyjnych eskapad, ale rozsądek na pewno nie zaszkodzi. Warto przed wyjazdem w miarę możliwości zabezpieczyć siebie, swoich bliskich i mienie przed niespodziewanymi wypadkami. Logiczne myślenie i wyobraźnia mogą niejednokrotnie zaoszczędzić kłopotów i uratować nie tylko udane wakacje ale też…zdrowie i życie.
/SaM/
A czy byloby spawa problematyczna umieszczenie zdjecia tej kobiety. Moze nawet ulatwiloby to spawe…
Otrzymaliśmy z policji jedynie komunikat o zaginięcu, niestety bez fotografii.