Prawie co trzeci Polak (28 procent) jest przekonany o tym, że aby umówić się na wizytę u psychiatry potrzebne jest skierowanie – wynika z badania zrealizowanego przez TNS OBOP.
W rzeczywistości do psychiatry możemy pójść od razu bez konieczności odwiedzania najpierw lekarza pierwszego kontaktu.
Istotnym czynnikiem w przypadku leczenia psychiatrycznego dla Polaków jest dyskrecja. W sumie prawie dziewięciu na dziesięciu badanych zgadza się ze stwierdzeniem, że ludzie chętniej chodziliby do lekarza psychiatry, gdyby mogli to zrobić dyskretnie, w tajemnicy. Fałszywe przekonanie, iż pójście do lekarza psychiatry wiąże się z długą drogą administracyjną, przy jednoczesnej potrzebie zachowania tego faktu w tajemnicy, często zniechęca Polaków od kontaktu z lekarzem. Ma to niestety bardzo często złe konsekwencje dla pacjenta, u którego choroba długo pozostaje nie leczona.
Pacjenci boją się etykietowania. Obawiają się, że zostaną zarejestrowani w przychodni i jak potocznie się to określa dostaną „żółte papiery”. Boją się utraty prac i kłopotów rodzinnych. Nie ma w Polsce zwyczaju, by pójść do lekarza po poradę. Wizyta u psychiatry jest traktowana jako ostateczność. Najpierw wybieramy się do lekarza internisty, potem do neurologa, a już w ostateczności do psychologa. Polacy boją się, że od razu zostaną skierowani do szpitala psychiatrycznego, a przecież nowoczesna psychiatria dąży właśnie do tego, aby decyzja o hospitalizacji była podejmowana jedynie w sytuacji bezwzględnej konieczności. Obecnie leczenie pacjentów głównie odbywa się w ich własnym środowisku.
W Raciborzu z Poradni Zdrowia Psychicznego można skorzystać między innymi w NZOZ Centrum Medyczne ESKULAP przy ul. Kolejowej 19a. Poradnia jest czynna w czwartki od godziny 15.00 – 18.00. Mozliwa rejestracja telefoniczna (4154634) lub osobista. Popołudniowe godziny przyjęć gwarantują dyskrecję i brak kolejek.
/skvar/