Biegunka

0

Ostra biegunka to ta, która trwa krócej niż 10 dni. Najczęściej związana jest z zakażeniem bakteryjnym, choć bywa też objawem innych chorób.

Biegunką nazywamy oddawanie luźnego, półpłynnego lub płynnego stolca częściej niż 3 razy na dobę. Ostra biegunka to ta, która trwa krócej niż 10 dni. Najczęściej związana jest z zakażeniem bakteryjnym, choć bywa też objawem innych chorób.

Biegunce towarzyszy często osłabienie, wymioty, dreszcze, gorączka, ból i wzdęcie brzucha, ból głowy, a także brak łaknienia.

Leczenie łagodnej biegunki odbywa się w domu i polega głównie na piciu dużej ilości płynów (najlepiej wysokozmineralizowanej wody), przy odstawieniu jednocześnie kawy, herbaty, mleka i alkoholu, warzyw, owoców i mięs. Gdy ilość wypróżnień zmniejszy się, wprowadza się kleik ryżowy, gotowane ziemniaki, sucharki. Kiedy stolce ukształtują się, powrócić można do ryb, drobiu, bananów i gotowanych jabłek. Z wprowadzeniem innych mięs, warzyw i owoców zaczekać należy jeszcze kilka dni.

Z lekarzem należy się skontaktować, gdy wypróżnień jest kilkanaście na dobę, towarzyszy im wysoka gorączka, znaczne osłabienie lub wymioty oraz gdy biegunka utrzymuje się powyżej 48 godzin. Lekarz zapisać może środki zapierające oraz preparat zawierający elektrolity, do nawadniania w domu.

Najczęściej przyczyną biegunki jest zaniedbanie podstawowych zasad higieny. Pamiętać więc należy o myciu rąk przed posiłkami, myciu owoców i warzyw, o unikaniu potraw z produktów surowych, kupowania gotowych dań od ulicznych sprzedawców, a także o piciu wyłącznie napojów butelkowanych lub wody przegotowanej. Turyści, wyjeżdżający do krajów rozwijających się, powinni pamiętać również o tym, że nawet myjąc zęby używać powinni wyłącznie wody przegotowanej, a drinki pić bez lodu, bo robiony jest on z wody surowej.

O ile leczenie biegunki w domu nie stanowi większego problemu, to stosowanie diety w podróży czy poza granicami kraju może być kłopotliwe. Wyjeżdżając warto więc zabrać bulion z kury (instant) i solone krakersy, a także środki przeciwbiegunkowe np. węgiel.

Biegunki są częstym problemem zdrowotnym, rzadko zagrażającym zdrowiu, o ile zadba się o właściwe nawodnienie i dietę.

źródło: www.info-med.pl

/skvar/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here