Archiwum już na Solnej

66

Nasze Archiwum Państwowe działa już w nowej siedzibie. Samorządowcy, zaproszeni goście, pracownicy instytucji spotkali się dziś w budynku po dawnym przedszkolu na Solnej, by je uroczyście otworzyć.


Dotąd oddział funkcjonował przy ulicy Opolskiej na Ostrogu. Sytuacja archiwum zaczęła się wahać po powodzi, kiedy to zalaniu uległa część zbiorów, magazynowanych w pomieszczeniach piwnicznych. Większość zasobów przewieziono wtedy do Katowic, zaś raciborski oddział zażądał od władz miasta by znalazły dla niego lepsze miejsce.No i znalazły. W innym przypadku archiwum najprawdopodobniej zostałoby zamknięte, bo, po pierwsze – budynek na Opolskiej nie był odpowiednio przystosowany do przechowywania zasobów, a po drugie – dyrekcja centralnego Archiwum Państwowego zadecydowała o likwidacji oddziałów, kumulując zbiory w placówkach wojewódzkich. I tak np. w opolskim zostały zlikwidowane wszystkie.


Podobnie miało być z Raciborzem, ponieważ nowa siedziba katowickiego archiwum, dysponuje niewykorzystanymi powierzchniami, które mogłyby pomieścić nasze zasoby. W końcu możemy zgromadzić cały zbiór i jesteśmy przygotowani do kompletnej obsługi petentów. Część zasobu została już dostarczona do Raciborza, część zostanie przewieziona w najbliższym czasie. – mówi kierownik oddziału, Aleksandra Sieklicka. Póki co, działać będzie parter i I piętro, na II trwają jeszcze ostatnie przygotowania.Gmina pokryła koszty adaptacyjne, które wyniosły, nie jak sądzono wcześniej 450 tys.zł , ale 300 tys.zł. więcej.


/SaM/

- reklama -

66 KOMENTARZE

 1. Jeszcze trochę,a będą się śmiali że mamy nie tylko nieudolnych Prezydentów i Radnych,ale wszystkie media jakie w Raciborzu istnieją,bo to wstyd żeby dziennikarze z innego miasta zdobywali szypciej informacje,niż nasi dotyczące Raciborza.Życzę wam więcej chęci i zaangażowania w waszej pracy,a wszyscy będziemy zadowoleni.Pozdrawiam.

 2. Być może jest to kwestia renomy danej redakcji?! Nie wiem, nie mnie to oceniać. M.in. dzięki temu wiadomo na przyszłość gdzie szukać newsów. Jeśli chodzi Podhalańską w Jastrzębiu to także Nowiny podały pierwszą informację o możliwości postawienia tam Carrefura. Swoją drogą o Kamienioku informowało już też rybnickie Radio 90. Wiem już gdzie jest ten Wasz kamieniok i uważam, że to dobra lokalizacja chociaż bez darmowych autobusów do centrum się chyba nie obędzie bo jest to kawałek od centrum.

 3. Do Mirków i innych tego typu. Co tak przeżywacie. Nie piszą bo żadnych „newsów” nie ma, nic nowego. To co napisały Rybnickie, to nic innego jak powtórzone informacje. Przezywacie jak mrówki okres;) To co tam będzie i że będzie np Castorama pisali już nawet tutaj i to w październiku „Co na Kamienioku?”

 4. To, że przyjechali z Schievera, to co? Nic nowego, czego by już nie napisano, nie wniesli. Ile można pisac, o tym ze bedzie galeria sklepow, parking i Castorama????

 5. Musimy powrócić do słuchania „Radio wolna Europa” by dowiedzieć się prawdy co się aktualnie w Raciborzu dzieje bo władze albo milczą albo mówią to co uznają za słuszne;))

 6. Do kolumba.-Mi nie chodzi tylko o kamieniok, ale wiele innych tematów, które ukazywały się z niemałym opóźnieniem.I nikt tu nie przeżywa,tylko jak już mamy jakieś media to powinniśmy oczekiwać od nich aktualnych wiadomości,a nie jakieś przestarzałe news-y,o których już wiem od kilku dni z innych źródeł

 7. Zwariowaliscie wszyscy?!!!Wy sie cieszycie, ze na kamienioku sklepy powstana??!Paranoja!Ja rozumiem, gdyby zostaly zbiorniki z wada powiekszone na cele rekraacyjne, klub serfingowy, wyciag na narty wodne, kapielisko, zeby w koncu cala banda dzieciakow nie musiala spedzac lata na osiedlach-ale sklepy?? Boszsz…

 8. Do ze co?-Stwierdziłem że musisz być bardzo młody.To co proponujesz było by poprostu nie możliwe, te stawy były za małe żeby pływać na serfingach,do tego jeszcze wyciąg na narty wodne.Tam kiedyś były kajaki i rowerki wodne i kawałek wydzielony na kąpielisko,a na środku była wyspa.Żwirownie na cegielni i Rafako to oceany w porównaniu ze stawami które były na kamienioku.Doprowadzenie tego miejsca do stanu pierwotnego, przewyższyła by kilka krotnie wybudowanie nowego ośrodka na ostrogu.

 9. czyli wszystko po staremu jeszcze dostana zwolnienie z podatku na najblizsze kilka lat , miejscowi kupcy juz ledwo dysza a teraz co nie którzy pozamykaja swoje sklepy ale dla darmozjadów z U.M liczy sie tylko kasa zeby na chwile mieli spokój przyjdzie nastepna ekipa nich sie martwi a i ludzie zamiast w niedziele na spacer do obory to do hiper pójdą na zakupy – kretyństwo . nikt w tym kraju nie popiera rodzimego handlu cała kasa i wyzysk tylko z zagranicy , nawet rozbiorów nie potrzeba

 10. A to dobre jack:”…miejscowi kupcy już ledwo dyszą…” ha ha ha!. Winić za to można tylko miejscowych kupców. Niech obniżą ceny w sklepach a nie ceny w kosmos a sami nabywają towar w rynickich hipermarketach. To ciekawe, że rybniccy lub tyscy kupcy nie dyszą a tam hipermarketów jest sporo?. Daruj sobie jack tą śpiewkę już niemodną o kupcach.

 11. Ludzie, dlaczego tak interesuja was tylko sklepy!!! Spojrzcie na ceny na stacjach paliw. To jest zwykle zlodziejstwo!!! Cena za litr ON w Gliwicach waha sie od 3.46 do 3.53 za litr, a w src widzialem dzisiaj 3.89 na stacji Antos. To jest skandal i zlodziejstwo. proponuje omijac raciborskie stacje benzynowe, bo to jest nie tylko zmowa cenowa ale drenaż naszych kieszeni. Moze skuteczne omijenie rac stacji zmusi wreszcie tych krwiopijcow do obnizenia cen!!! Bjkotujmy je od dzisiaj!!!!

 12. kupcy slascy maja do zaoferowania tylko wysokie ceny w swojej opfercie nie maja nic specjalnego w raciborzu brakuje sklepow z klimatem lub dla okreslonej grupy klientow wzieli by sie do roboty i postawili jakies centrum handlowe z butikami jest miejsce na wybudowanie tekiego czegos np plac dlugosza albo ten duzy wolny teren obok pomnika eincherdorfa duzo miesca a jest tam tylko chodniczek i 3 laweczki a w lecie ogrodek piwny i toy toy 🙂

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here