Jak stworzyć archiwum społeczne? Specjalistki CAS w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

Jak stworzyć archiwum społeczne? Specjalistki CAS w raciborskiej bibliotece

Pracowniczki Centrum Archiwistyki Społecznej podpowiedziały m.in., jak zabezpieczać domowe zbiory, żeby przechowywane fotografie i dokumenty zachować w dobrym stanie dla kolejnych pokoleń.

W Polsce działa już 700 archiwów społecznych. Na mapie zamieszczonej przez Centrum Archiwistyki Społecznej brakuje jednak Raciborza i okolic. O tym, jak można zmienić ten stan rzeczy, opowiedziały 7 lutego w raciborskiej bibliotece Adriana Kapała i Joanna Michałowska – specjalistki z Działu Rozwoju Kompetencji Archiwistów Społecznych.

- reklama -

Ekspertki spotkały się najpierw z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu. Podczas wykładu przybliżyły ideę archiwów społecznych oraz ich misję, aby zachować jak najwięcej świadectw życia społecznego i trwale je zabezpieczyć. W archiwach społecznych – w przeciwieństwie do archiwów państwowych – najważniejsza jest historia jednostki i uchwycenie tego, co działo się na marginesie wielkiej historii.

Na spotkaniu popołudniowym, które odbyło się w ramach cyklu „Połączeni dziedzictwem – spotkania dla pasjonatów genealogii”, zostały rozwinięte kolejne informacje o tym, jak działają i pozyskują zbiory archiwa społeczne w całym kraju. Takie archiwa często powstają przy bibliotekach lub domach kultury jako kolejny przykład działalności kulturowej i edukacyjnej tych instytucji. Podczas spotkania pracowniczki Centrum Archiwistyki Społecznej podpowiedziały również, jak zabezpieczać domowe zbiory, żeby przechowywane fotografie i dokumenty zachować w dobrym stanie dla kolejnych pokoleń.

Centrum Archiwistyki Społecznej powstało z inicjatywy Fundacji Ośrodka KARTA, która prowadzi największe w Polsce archiwum społeczne. Centrum pomaga w tworzeniu nowych archiwów społecznych, aby zachować jak najwięcej świadectw życia społecznego i trwale je zabezpieczyć. Odkrywają dla społeczeństwa fascynujący dorobek archiwów społecznych – tysiące nieznanych dotąd historii, zdjęć, dokumentów życia codziennego.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj