Grypa

0

Grypa stanowi zagrożenie w postaci powikłań i jest powodem zgonów w każdym wieku, szerokości geograficznej i w każdym klimacie.

Warto pamiętać, że pandemia zwana "hiszpanką" w 1918r. spowodowała około 50 mln zgonów ludzi w ciągu 8 miesięcy, podczas gdy ofiar I wojny światowej było około 9 mln. Zgodnie z informacjami Światowej Organizacji Zdrowia w świecie, w zależności od sezonu epidemicznego, choruje od 330 – 990 mln ludzi, umiera natomiast 0,5 – 1 miliona.


Szczepienia są szczególnie wskazane u ludzi juz chorujących na chorobę przewlekła, np. astmę oskrzelową, cukrzyce, choroby sercowo-naczyniowe, a także kobiety w ciąży, pensjonariusze domów spokojnej starości i zakładów opieki zdrowotnej dla przewlekle chorych. Także w grupach zawodowych szczególnie narożonych na zakażenie zalecane są coroczne szczepienia prfilaktyczne, np:personel medyczny, pracownicy służb publicznych, nauczyciele itd.


Warto pamiętać, że o wskazaniach do szczepień decyduje lekarz. Oferowanie i organizowanie szczepień przeciwko grypie należy uważać za etyczną powinność. Nie ma żadnych terminów wskazujących od kiedy możemy się szczepić, jednak najlepiej zrobić to przed sezonem grypowym. Przeciwciała ochronne są wytwarzane w organiźmie już 7 dnia po zaszczepieniu i utrzymują sie blisko 12 miesięcy. Szczepić mozna się między innymi w NZOZ Centrum Medyczne ESKULAP w Raciborzu, ul. Kolejowa 19a. Koszt szczepionki, (którą można nabyć na miejscu w poradni) wraz zaszczepieniem wynosi 30 zł.


/skvar/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here