„Jak rodzić to tylko w wodzie”

0

Marian Ciszek: Widzę w waszych oczach miłość, a miłość to dzieci, dzieci to rodzenie, a jak rodzenie to tylko w wodzie. O realizowanym w Raciborzu projekcie dotyczącym narodzin w wodzie już niejednokrotnie pisaliśmy na łamach naszego portalu. Dziś przed południem w Domu Kultury „Strzecha” odbyła się na ten temat konferencja – „Twój poród może być łatwiejszy – Narodziny w wodzie”. Przybyłych gości przywitali: prezes Zarządu Fundacji Na Rzecz Szpitala – Jan Kuliga, przewodnicząca Forum Kobiet naszego powiatu – Małgorzata Burek oraz autor i koordynator projektu – Małgorzata Makulewicz.


Wykład o wykorzystaniu immersji wodnej w położnictwie rozpoczął krótko dr n.med. Marian Ciszek – ginekolog raciborskiej lecznicy. Witam przede wszystkim, tak licznie zgromadzoną młodzież. Widzę w waszych oczach miłość, a miłość to dzieci, dzieci to rodzenie, a jak rodzenie to tylko w wodzie – rozbawił salę. Już dłużej wypowiadał się zaproszony profesor dr hab. n.med. Ryszard Poręba, szeroko przedstawiając temat porodu w wodzie.


W drugiej części spotkania przyszedł czas na premierę pierwszego w Polsce filmu na ten temat. Plan zdjęciowy do filmu realizowany był w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu oraz w Katedrze i Klinice Położnictwa i Ginekologii w Tychach. Żadna klinika, szpital czy organizacja w kraju nie dysponuje takim materiałem filmowym.

Film wykorzystany zostanie na potrzeby edukacyjne i informacyjne przez Szpital Rejonowy w Raciborzu, Fundację na Rzecz Szpitala, Katedrę i Klinikę Położnictwa i Ginekologii w Tychach, Fundację „Rodzić po ludzku” w Warszawie. Pomocy konsultacyjno – medycznej udzielił dr n. med. Marian Ciszek, współtwórca całego Programu informacyjo – edukacyjnego pn. „Twój poród może być łatwiejszy – narodziny w wodzie”, osoba działająca na rzecz kobiet, niejednokrotnie uczestnicząca w naszych akcjach Forum Kobiet Powiatu Raciborskiego promujących ich zdrowie – mówi Małgorzata Makulewicz, scenarzysta filmu, autorka i koordynatorka Programu Polsko – Amerykańskiej Fundacji „Wolność”.
Badania nad przebiegiem wpływu immersji wodnej podczas porodu prowadzone są od wielu lat w różnych instytutach naukowych na całym świecie. Specjaliści przekonują, że poród staje się łatwiejszy, spokojniejszy, mniej bolesny. Ciepło wody o temperaturze zbliżonej do temeratury ciała ludzkiego (37st. C) zmniejsza wydzielanie adrenaliny – hormonu powstającego pod wpływem stresu i bólu. Kąpiel wpływa relaksująco na rodzącą, ułatwia i skraca czas porodu. Jak twierdzą lekarze, poród w wodzie to najskuteczniejsza, najprostsza, naturalna forma uśmierzania bólu porodowego. Szpital Rejonowy w Raciborzu umożliwia taką formę porodu bezpłatnie.


Mam nadzieję, że ten film skierowany do widzów chcących poznać łatwiejsze formy porodu, ułatwi podjęcie odpowiedniej decyzji naszym pacjentkom – mówi Małgorzata Makulewicz.


/SaM/


- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here