35 lat „Grupy bez nazwy”

1

1 października o godzinie 18.00 w „Strzesze” przy ul. Londzina 38 odbędzie się koncert z okazji 35 – lecia działalności „Grupy bez nazwy”. Zespołowi towarzyć będą: Marzena Korzonek, „Tercet z nazwą”, Lothar Dziwoki, Frank Prus Trio, „South Silesian Brass Band”, Trio Andrzeja Trefona, VSOP – zespół Czesława Gawlika.

GRUPA BEZ NAZWY powstała w 1970 r. przy świetlicy Cukrowni Racibórz. Jej pierwszy skład tworzyli: J. Piecha, K. Psota, L. Płachta, M. Kempanowski, J. Guzik, J. Tyszkiewicz, A. Kucznierz. W latach siedemdziesiątych z zespołem współpracowali wokaliści, a grupa zajmowała czołowe miejsca w wojewódzkich przeglądach i ogólnopolskich festiwalach.


Od 1978r. patronat nad zespołem przejął RDK. W tym samym roku artyści współuczestniczyli w przygotowaniu i wystawieniu spektaklu „Jazz i poezja”, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród raciborzan. Zespół zaprzestał działalności w czasie stanu wojennego i reaktywował się w 1990r. w Domu Kultury „Strzecha”, z którym jest związany do dziś. W latach dziewięćdziesiątych GRUPA BEZ NAZWY współpracowała i koncertowała z TERCETEM WOKALNYM Z NAZWĄ. Wtedy również zainicjowali powstanie „Kawiarenki jazzowej” i organizowali wieczory jazzowe, w których wystąpili m.in.: Lora Szafran, Ewa Uryga, Jan Ptaszyn Wróblewski, Wojciech Karolak, Anna Maria Jopek. W ramach „Jam session” z grupą grali także czołowi polscy jazzmani: Zbigniew Namysłowski, Marek Napiórkowski, Jarosław Śmietana i inni oraz artyści zagraniczni Brandon Furman (USA) i Mike Russel (USA).Obecnie skład GRUPY BEZ NAZWY tworzą: Antoni Kucznierz-leader, aranż., instrumenty klawiszowe, Jan Szymków- trąbka, Leon Płachta-puzon i skrzypce, Jerzy Pistelok-saksofon tenorowy, Stefan Konopnicki-bass, Tadeusz Widota-perkusja.


Grupa najczęściej koncertuje w środowisku lokalnym, reprezentuje też Racibórz na festiwalach i koncertach poza miastem.


/BSp/

- reklama -
- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here