Urodziny Kubusia Puchatka

0

Urodziny Kubusia Puchatka w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu

14 października 2005 roku14 października 2005 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu – w Oddziale dla Dzieci przy ul. Kasprowicza 12 odbyła się impreza urodzinowa Kubusia Puchatka.


Na ten czas Oddział dla Dzieci przeobraził się w Stumilowy Las, w którym mieszka Kubuś Puchatek wraz z przyjaciółmi.


Na imprezę przybyło 64 gości w wieku od 4 do 9 lat. Przyjęcie urodzinowe rozpoczęło się o godzinie 16:00. Po krótkim przywitaniu przybyłych gości oraz przypomnieniu genezy postaci Kubusia Puchatka, dzieci z pełnym szacunkiem złożyły przyniesione prezenty, pod Kubusiowym Drzewem. Wśród prezentów przeważały przepięknie zdobione beczułki z miodem, wykonane różną techniką oraz laurki z życzeniami. Nie zabrakło również okazałego tortu ze styropianu. Pomysłowość oraz fantazja dzieci podczas wykonywania prezentów przerosła oczekiwania organizatorek imprezy.

Gdy „formalnościom” stało się zadość urodzinowi goście zostali zaproszeni do zabawy.
Dzieci przystrojone w kolorowe, kartonowe czapeczki bawiły się w trzech grupach wspólnie z bibliotekarkami. Każda grupa miała swoją nazwę: Tygryski, Prosiaczki i Kangurki.

Niespożytą energię wykazały „Tygryski” podczas zabawy „Czy Tygrysek umie pływać”, kiedy to leżąc na ręczniku, musiały odpychać się rękami od podłogi i w ten sposób jak najszybciej przekroczyć metę.

Natomiast „Kangurki” i „Prosiaczki” wykazały się w trakcie zabawy w Małe Conieco, która polegała na spożyciu rozpuszczonego miodku przez słomkę na czas.
Nieco kłopotu przysporzyło milusińskim chrupanie marchewek i jabłek, gdyż niełatwo było chrupać ruszającymi się mlecznymi ząbkami.


Fantazja poniosła dzieci, gdy musiały odgadnąć nazwę warzyw i owoców z zawiązanymi oczami podczas zabawy „Co Króliczek ma w ogrodzie?”. Być może ogrom wrażeń spowodował, iż pomidor kojarzył się z jabłkiem, a seler z buraczkiem. Nie do rozpoznania była również śliwka i fasolka szparagowa. Pomimo to wszyscy bawili się wyśmienicie, a każde potknięcie w zgadywance nagradzane było gromkimi brawami.

W przerwach między zabawami dzieci uczyły się mruczanki Kubusia Puchatka :

Dziwny jest niedźwiedzi ród,

Że tak bardzo lubi miód,

Bzyk – bzyk – bzyk –

Ram – pam – pam

Co to znaczy? Nie wiem sam.


Podczas urodzin nie zapomniano o ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, w którą Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu angażuje się od samego początku jej ogłoszenia. Dlatego, oprócz wielu zabaw i konkurencji prawie sportowych przygotowano dla gości Kubusia głośnie czytanie jego przygód. Fragmenty „Kubusia Puchatka” A. A. Milne przeczytały bibliotekarki, prezentując swe aktorskie zdolności, za co zostały nagrodzone brawami dzieci.


Jak nakazuje dobry obyczaj, przyjęcie urodzinowe zwieńczył tort, a właściwie trzy torty z 79 świeczkami, ufundowane przez RAFAKO S. A. Przed konsumpcją dzieci z ogromną werwą odśpiewały Kubusiowi 100-lat. Gromkie 100-lat było słychać na całej ulicy Kasprowicza przy której mieści się Oddział dla Dzieci.


W tym roku po raz pierwszy śpiewy te usłyszał sam Kubuś Puchatek, który ku ogromnemu zaskoczeniu dzieci, zawitał wśród zgromadzonych. Spotkanie z solenizantem przeobraziło się w niesamowity show.

Dzieci zapomniały o torcie, wszystkie natomiast popisywały się śpiewem wyuczonej mruczanki i z pewną nieśmiałością podchodziły do Kubusia, sprawdzając czy jest prawdziwy. Przytulały się do Kubusia, głaskały go, a bardziej odważne pociągały za uszy.

Puchatek w nagrodę obdarowywał swoich gości cukierkami, które otrzymał z okazji urodzin od sponsora – Z. P. C. Mieszko S.A. w Raciborzu.


Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, tak też o godzinie 18:00 czas imprezy dobiegł końca. Wszyscy goście otrzymali podziękowanie za przybycie, kto chciał mógł zabrać sobie balonik, jabłko czy marchewkę. Dzieci opuszczały bibliotekę szczęśliwe, z uśmiechem na twarzy. Były i takie, które płakały, ponieważ chciały, by zabawa trwała dalej. Zadowolenia nie ukrywali również rodzice odbierający swe rozpromienione pociechy.
Jednakże czas płynie jak woda i ani się obejrzymy gdy w Oddziale dla Dzieci Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu będzie się obchodzić 80-te urodziny Kubusia Puchatka, tym bardziej, iż pierwsi goście już się zapowiedzieli.

Istotna bowiem w działalności biblioteki jest cykliczność każdej formy pracy, ponieważ wzbudza większe zainteresowanie w środowisku i z każdym rokiem jest więcej chętnych do udziału w proponowanych imprezach kulturalno-oświatowych, co pociąga za sobą wzrost czytelnictwa zarówno wśród dzieci jak i wśród dorosłych.


Na zakończenie należy nadmienić, iż w przygotowanie zabaw, konkursów oraz pięknych dekoracji szczególnie zaangażowane były bibliotekarki Oddziału dla Dzieci – panie Elżbieta Koniecka i Janina Kilanowska.Dzięki ich doskonałym pomysłom, zdolnościom plastycznym i organizatorskim możliwe było opisane przedsięwzięcie.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here