Historia raciborskiego ekonomika

Obecnie na Zespół Szkół Ekonomicznych składa się: II Liceum Profilowane, Technikum nr1, ZSZ nr1, Szkoła Policealna nr1, Technikum Uzupełniające nr 1 dla Dorosłych, Szkoła Policealna nr1 dla Dorosłych. W szkole kształci się ponad 1100 uczniów. Zatrudnionych jest 44 nauczycieli w pełnym wymiarze godzin i 32 w niepełnym. Szkołę wspiera 13 pracowników obsługi.Historia szkoły ekonomicznej sięga roku 1819, kiedy to pracownicy Sądu Okręgowego w Raciborzu postulowali konieczność utworzenia szkoły średniej w mieście. Nowo otwarte Ewangelickie Gimnazjum Męskie umieszczono najpierw w klasztorze Ojców Franciszkanów, potem w 1828 roku przeniesiono do nowego budynku, postawionego w miejscu dawnego klasztoru Dominikanek przy ulicy zwanej dzisiaj Gimnazjalną.
Do II wojny światowej szkoła rozwijała się, po woli stawała się jedną z najlepszych w okolicy.


Po zakończeniu wojny – w 1945 już 20 września 1945 roku otwarto Państwowe Koedukacyjne Gimnazjum Handlowe, którego dyrektorem został mgr Layer. W 1952 roku zmieniono nazwę na Technikum Finansowe. Kiedy w grudniu 1951 roku odszedł ze szkoły dyrektor Edward Layer, funkcję tę kolejno po nim pełnili: Antoni Polednik, Maria Mrzygłód, Zygmunt Noworyta, Henryka Baranowska, Marian Zyman, Franciszek Jaskot, a od roku 2002 dyrektorem szkoły jest Zenon Sochacki.


Od 1962 roku patronem szkoły jest działacz Wiosny Ludów na Śląsku – Emanuel Smołka.
Od roku 1974 roku placówka funkcjonuje pod nazwą Zespołu Szkół Ekonomicznych.


„Szkoła to nie tylko gmach zbudowany twórczą myślą naszych poprzedników, ale i dzieje wszystkich, którzy przez lata byli z nią związani.” Szkole i jej twórcom poświęcona była jubileuszowa akademia.

/BSp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj