Prace badawcze licealistów

0

„Rodzaj Rubus (Rosaceae) w lesie Widok i okolicach” praca dotycząca inwentaryzacji rodzaju Rubus w swoim najbliższym otoczeniu.”Kości fitozaura i aetozaura – gadów kopalnych z Krasiejowa” praca z dziedziny paleontologii oparta na sensacyjnych odkryciach triasowych pra- dinozaurów w okolicach Krasiejowa na Opolszczyźnie. Od początku istnienia Olimpiady Biologicznej (OB), czyli od 1971 roku, podstawowym warunkiem udziału w niej ucznia szkoły średniej, było i jest nadal, wykonanie pracy badawczej. „Podstawą pracy badawczej muszą być doświadczenia lub obserwacje wykonane przez ucznia osobiście i samodzielnie, w terenie, w domu, w pracowni szkolnej lub w innych instytucjach. Olimpiada Biologiczna to ogólnopolski konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych zainteresowanych biologią.


Tegoroczne prace badawcze w II LO w Raciborzu przygotowali:
Jarosław Jaworowski uczeń klasy III B. Praca pt. „Rodzaj Rubus (Rosaceae) w lesie Widok i okolicach” praca dotycząca inwentaryzacji rodzaju Rubus w swoim najbliższym otoczeniu. Gatunków należących do tego rodzaju nikt wcześniej na tym terenie nie badał. Uczeń odnalazł 28 gatunków z rodzaju Rubus w tym endemiczny w lesie Obora. Przeczytał dostępną literaturę fachową polską i obcojęzyczną, na potrzeby pracy przetłumaczył klucz do oznaczania jeżyn, dostępny tylko w wersji angielskiej. Zieliński J. (2004) The genus Rubus (Rosaceae) in Poland. Polish Botanical Studies Vol.16. PAN, Kraków. Przy rozpoznawaniu gatunków uzyskał wiele cennych uwag od pana dr Jana Dudy- raciborskiego znawcy rodzimej przyrody.
Opiekunem ucznia była pani Bogumiła Bąk


Katarzyna Namysł uczennica klasy II A Przygotowała pracę pt. „Kości fitozaura i aetozaura – gadów kopalnych z Krasiejowa” praca z dziedziny paleontologii oparta na sensacyjnych odkryciach triasowych pra- dinozaurów w okolicach Krasiejowa. Krasiejów położony na Opolszczyźnie jest pierwszym stanowiskiem w Polsce masowo występujących szkieletów szczególnie płazów tarczogłowach – metapozaurów. Na podstawie znalezionych kości ustaliła ich przynależnośc do gadów naczelnych.
Opiekunem uczennicy był pan Józef Cyranka

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here